E-Dergi Oku 
GRUNDFOS

SEKAY ile 100 Ton Arıtma Çamuru İşlenecek

SEKAY ile 100 Ton Arıtma Çamuru İşlenecek

13 Ocak 2020 | HABERLER
138. Sayı (Ocak 2020)
537 kez okundu

Sakarya Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanımı Sempozyumu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'nin katılımıyla düzenlendi. Sempozyumdaki konuşmasında belediyenin yapmış olduğu çalışmalar konusunda bilgi veren Yüce, Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi (SEKAY) ile 100 ton arıtma çamuru işleyebileceklerini belirtti.

Sakarya Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanımı sempozyumu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce katılımıyla düzenlendi. Sempozyumda konuşan SASKİ Genel Müdürü Dr. İlyas Demirci, “Çevreye duyarlılığı artırmak ve farkındalık oluşturmak adına atıksuların tarımda, toprakta değerlendirilmesi için bu çalıştayda sizlerle birlikteyiz. Çevre ve Şehircilik ile Tarım Bakanlığımız, SUBÜ, SAÜ, TBB ve TDMMB katkılarıyla gerçekleştirilen sempozyumumuzun hayırlar getirmesini diliyorum. İnşallah hayırlı sonuçlar alacağız. Şehrimiz ve ülkemizin daha iyi bir geleceğe sahip olacağına inanıyorum” dedi.

“Arıtma Çamuru Ciddi Bir Sorundur”

Sempozyumdaki konuşmasında herkesi selamlayarak başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Ülkemizin gelişen teknolojiden yararlanarak geleceğe yönelik emin ve sağlam adımlar attığı son derece verimli olarak ifade edebileceğimiz dönemler geçiriyoruz. Tabii teknolojinin faydalarının yanı sıra ortaya çıkardığı sorunlar da oluyor. Ülkemizde atıksu arıtma tesislerinin sayısının artmasına paralel olarak arıtma çamurları da hızla artıyor. Bu çamurların nihai bir şekilde bertaraf edilmesi ise hem yatırım hem de işletme masrafları bakımından ciddi sorunlar teşkil ediyor” dedi.

Tesis sayımız 7’ye çıkacak

Bu sorunların ve çözüm yollarının özellikle akademik düzeyde ele alınacağı bir sempozyum düzenlenmesi gerekliliği bulunduğunu ifade eden Yüce, “Bizler de bu anlamda öncü bir rol oynamanın ve sizleri şehrimizde ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak arıtma çamurları ile baş etme noktasında ne gibi adımlar attığımıza yönelik bilgiler paylaşmak istiyorum. Şehrimizde aktif durumda 6 atıksu arıtma tesisimiz bulunuyor. Kısa süre içerisinde Taraklı’da ki tesisimizin tamamlanmasıyla sayı 7’ye ulaşacak” ifadelerini kullandı.

Ekonomiye katkı sağlayacak

Yüce, “Atıksu arıtma işlemleri sonucunda oluşan arıtma çamurları tesislere gelen ham atıksuyun içeriğine bağlı olarak değişse de genellikle organik madde, azot ve fosfor bakımından zengin bir içeriğe sahip. Bu yönüyle fakir tarımsal topraklarda, meralarda, ormanlarda, endüstriyel üretim yapan fidan ve bitki üreticilerinde kullanılarak nihai bertarafı hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlayacak şekilde gerçekleştirilebilir. Arıtma çamurları iyi arıtıldığı takdirde biyokatı olarak ifade edilen son ürünler; toprak şartlandırıcısı, peyzaj malzemesi ve atık depolama alanlarında günlük ya da kalıcı örtü tabakası olarak kullanılabilir” dedi.

Yazının devamı için tıklayın 


 


İlginizi çekebilir...

GF Hakan Plastik Online Eğitimlerini Sürdürdü

Covid 19 sürecinde de eğitimlerine ara vermeyen GF Hakan Plastik, satış ekibi, bayileri ve sektör profesyonelleri ile gerçekleştirdiği online eğitimle...
16 Temmuz 2020

Asbestli Boruların Değişimi için İhale Tarihi Belli Oldu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın yaklaşık bir sene önce Belediye Meclisinde acil yapılması gerektiği için kredi talebinde bulund...
30 Haziran 2020

ÇEVKO Vakfı'ndan Atık Geri Dönüşümüne Önemli Katkı

Vakfın 2019 yılı çalışmalarını değerlendiren ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, '2019 yılı faaliyetlerimizle yarım milyon tonun üzerinde, 563 ...
30 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.