E-Dergi Oku 
ABB
BIODESULF
ICCI 2021

Almanya Baden Wüttenberg Eyaleti Yağmur Suyu Yönetimi

Almanya Baden Wüttenberg Eyaleti Yağmur Suyu Yönetimi

13 Ocak 2020 | YORUM
138. Sayı (Ocak 2020)
900 kez okundu

Prof. Dr. Ahmet Samsunlu

Özel misafirim olarak İstanbul’a gelen Stuttgart Üniversitesinden Prof. Dr. Karlheinz Krauth’un İSKİ’de tecrübelerini paylaşabileceği bir konferans vermesini arzu ettim. Bu konudaki girişimim İSKİ Genel Müdürü Raif Nermutlu tarafından memnuniyetle kabul edildi. Çok sayıda İSKİ ve ilçe belediyeleri elemanlarının, üniversite mensuplarının ve öğrencilerinin katıldığı 1.10. 2019 tarihinde gerçekleşen bu seminerde Prof. Krauth “Almanya Baden Wüttemberg Eyaleti Yağmur Suyu Yönetimi” konusunda bir sunum yaptı. Bu konferans ile ilgili kendisinin hazırladığı yazılı bir metin olmadığı için sunum esnasında tercüme yaparken tuttuğum notlardan önemli başlıklarını kendisinin bana verdiği çizimler yardımıyla bu yazımda sizlerle paylaşmayı istiyorum.

Kendisinin 1971 yılında Stuttgart Üniversitesi’nde “Birleşik kanalizasyon sisteminde yağmur esnasından yağmur suyu (drenaj) ve atıksuyun kirliliği” konusunda hazırladığı doktora çalışması bu ülkede yağmur suyu yönetimi ve yağmur suyu su tutma hazneleri konularına esas teşkil ettiği gibi uzaklaştırılması ve bertarafı konusundaki çalışmaları hızlandırmıştır. Ayrıca konu ülkenin stratejik sorunları arasına alınmıştır. Stuttgart Üniversitesi Kentsel Su, Su Kalitesi ve Atık Yönetimi Enstitüsü (ISWA) Atık Su Teknolojisi Dairesi Başkanı olarak çalışmalarını sürdüren Prof. Krauth 1987’de profesör oldu ve emekli olduğu 2000 yılına kadar burada araştırmalar yaptı ve eğitime katkıda bulundu ( ISWA hakkında bu derginin Temmuz 2014 sayısında tarafımdan bilgi verilmiştir**).

Yağmur suyu bertarafı konusu üniversitelerde ve resmi kuruluşlarda ele alındığı gibi Almanya’da kentsel altyapı konularında çalışan ATV (Alman Atıksu Teknik Derneği) tarafından teşkil edilen komisyonda Prof. Krauth başkanlığında incelenmiş ve bu konuda tüm Almanya’da kullanılan yönetmelik ve din normları çıkarılmıştır. ATV, Almanya’da çevre teknolojileri konusunda uygulamaya yönelik standartları geliştiren bir kuruluştur. Çeşitli faaliyet alanlarından 14 bin üyesi olan bu kuruluşun çıkardığı ATV-Regelwerk (kural kitap) ve standartlar Almanya’da ve uluslararası ölçekte yaygın kullanım alanı bulduğu gibi mühendislere, tesisleri verimli tasarlamak için gerekli temelleri sağlamıştır. ATV bünyesindeki kurulan komisyonlarda Almanya’da atıksu konusunda çalışan bilim adamları ve konusunda tanınmış mühendisler, elemanlar ve firmalar birlikte çalışmaktadırlar. Almanya’da bulunduğum dönemde ben de bu kuruluşun üyesiydim.

Bu kuruluş herhangi bir siyasi görüşe bağlı olmayarak Alman Devleti için yönetmelik ve normları hazırlamakta ve uygulamaya konulmasında destek vermektedir. 2000 yılında ATV Alman Su Ekonomisi ve Toprak Islahı Derneği (DVWK) ile birleşerek Almanya Su Ekonomisi, Atıksu ve Atık Derneği DWA (Deutsche Vereinigung für Wasserwirtschaft, Abwasser und Abfall) adını aldı (ATV-DWA ve yayın-ları hakkında bu derginin Mart ve Nisan 2015 sayılarında tarafımdan bilgi verilmiştir**).

Yazının devamı için tıklayın 


 


İlginizi çekebilir...

Çevre Mühendisleri Odası Semineri

Erzurum DSİ teşkilatında çevre mühendisi olarak çalışan Hayati Ayık, Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde 7.12.2019 tarihinde başlatılan Y...
8 Aralık 2020

İstanbul Dereleri ve Sorunları

İstanbul'da derelerin sahibinin kim olduğu kesin olarak belli değildir....
7 Ağustos 2020

İstanbul Dereleri ve Sorunları

Dünya Araştırma Enstitüsü, 2030 yılında dünya nüfusunun yarısının su sıkıntısı yaşayacağını; sellerin etkisinin 3 kat artacağını, 54 milyon insanın et...
30 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.