E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

6. MEMTEK Uluslararası Membran Teknolojileri Sempozyumu Düzenlendi

6. MEMTEK Uluslararası Membran Teknolojileri Sempozyumu Düzenlendi

3 Aralık 2019 Salı | HABERLER
137. Sayı (Aralık 2019)
63 kez okundu

Prof. Dr. Dincer Topacık Ulusal Membran Teknolojileri Uyg-Ar Merkezi (MEM-TEK) tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen MEMTEK Uluslararası Membran Teknolojileri ve Uygulamaları Sempozyumu (6th MEMTEK Internatioal Symposium on Membrane Technologies and Applications) 18-20 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 

İlk kez 2009 yılında düzenlenen MEMTEK sempozyumu, iki yılda bir ulusal seviyede yapılırken 2019 yılı itibari ile uluslararası seviyeye taşındı. Sempozyum, profesyonelleri, mühendisleri, kamu kurum ve kuruluş çalışanlarını, firmaları, bir araya getirerek membran üretimi ve membran arıtım teknolo jileri üzerine mevcut çalışmalar ışığında gelecekte yapılacak araştırmalara ışık tuttu. Ayrıca, katılımcıların membran teknolojilerindeki en son gelişmeleri tartışabildiği ve bilgi alışverişinde bulunabildiği bir platform oldu. Dünya çapında araştırmalar yapan davetli konuşmacılarla gelecekte yapılacak olan membran çalışmaları da konuşuldu.

Sempozyumun açılış oturumunda, İTÜ MEM-TEK’de görev yapan 8 farklı ülkeden öğrenci dünyada yaşanan su sorunlarına ilişkin görüşlerini kendi ana dilleriyle katılımcılar ile paylaştı. Sempozyumun açılış oturumuna, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Cumhurbaşkanlığı Yerel Politikalar Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lütfi Akca, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu katıldı. Ülkemizde ve dünyada su kaynaklarının önemini, iklim değişikliğinin su kaynakları üzerine olan baskısını ve membran teknolojilerinin su ve atıksu yönetimindeki önemini vurgulayan açılış konuşmaları ile sempozyum başladı.  

“MEMTEK Dünya Ölçeğinde Bir Araştırma Merkezi” MEM-TEK Merkez Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu açılış konuşmasında: “Membran filtreler su ve atıksu arıtımı, yeniden kullanımı, ayrıca endüstriyel ayırma işlemlerinde kritik öneme sahip. Membran teknolojilerindeki araştırma ve geliştirme son elli yılda arttı ve malzeme ile nanoteknoloji bilimlerindeki gelişmeler, son yıllarda daha iyi kapasitelere sahip daha iyi membranların üretilmesine yardımcı oldu” dedi.

Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İTÜ’de 2010 yılında başlanılan çalışmayla hayata geçen MEM-TEK Projesi’nin ülkemiz için önemli bir rol oynadığını vurguladı. Koyuncu, Devlet Planlama Teşkilatı ve İTÜ Rektörlüğü’nün katkıları ve dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun desteğiyle hayata geçen MEMTEK’in amacının, arıtma ve atıksu sistemlerinde yerli ve milli çözümler geliştirmek, modeller üretmek ve insanlığa hizmet sunmak olduğunu söyledi. MEM-TEK’te geliştirilen ürünlerin başta Türkiye olmak üzere tüm dünyadaki kullanımına değinen Koyuncu, bunun yanında MEMTEK tarafından geliştirilen ürünler hakkında bilgiler verdi.

Yazının devamı için tıklayın


 


İlginizi çekebilir...

Atık Yönetim Sektöründe Yerlileşme ve Millileşme Sempozyumu Düzenlendi

Tüm Atık ve Çevre Yönetimi Derneği (TAYÇED) tarafından düzenlenen 'Atık Yönetim Sektöründe Yerlileşme ve Millileşme Sempozyumu' İstanbul'd...
9 Aralık 2019 Pazartesi

İSKİ Üç İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Yapmayı Planlıyor

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, yapımı devam eden dört rojeye ek olarak üç yeni ileri biyolojik arıtma tesisini planladıklarını açıkladı. İstanbul, p...
9 Aralık 2019 Pazartesi

Wilo, 2020 Vizyonunu 'Endüstri 5.0' Olarak Belirledi

Wilo, insanların teknolojiyle daha mutlu yaşayacağı akıllı şehirlerin altyapısını oluşturmak için çalışıyor. 2019'da dünyanın ilk gerçek akıllı po...
25 Kasım 2019 Pazartesi

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.