E-Dergi Oku 
GRUNDFOS

6. MEMTEK Uluslararası Membran Teknolojileri Sempozyumu Düzenlendi

6. MEMTEK Uluslararası Membran Teknolojileri Sempozyumu Düzenlendi

3 Aralık 2019 | HABERLER
137. Sayı (Aralık 2019)
478 kez okundu

Prof. Dr. Dincer Topacık Ulusal Membran Teknolojileri Uyg-Ar Merkezi (MEM-TEK) tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen MEMTEK Uluslararası Membran Teknolojileri ve Uygulamaları Sempozyumu (6th MEMTEK Internatioal Symposium on Membrane Technologies and Applications) 18-20 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 

İlk kez 2009 yılında düzenlenen MEMTEK sempozyumu, iki yılda bir ulusal seviyede yapılırken 2019 yılı itibari ile uluslararası seviyeye taşındı. Sempozyum, profesyonelleri, mühendisleri, kamu kurum ve kuruluş çalışanlarını, firmaları, bir araya getirerek membran üretimi ve membran arıtım teknolo jileri üzerine mevcut çalışmalar ışığında gelecekte yapılacak araştırmalara ışık tuttu. Ayrıca, katılımcıların membran teknolojilerindeki en son gelişmeleri tartışabildiği ve bilgi alışverişinde bulunabildiği bir platform oldu. Dünya çapında araştırmalar yapan davetli konuşmacılarla gelecekte yapılacak olan membran çalışmaları da konuşuldu.

Sempozyumun açılış oturumunda, İTÜ MEM-TEK’de görev yapan 8 farklı ülkeden öğrenci dünyada yaşanan su sorunlarına ilişkin görüşlerini kendi ana dilleriyle katılımcılar ile paylaştı. Sempozyumun açılış oturumuna, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Cumhurbaşkanlığı Yerel Politikalar Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lütfi Akca, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu katıldı. Ülkemizde ve dünyada su kaynaklarının önemini, iklim değişikliğinin su kaynakları üzerine olan baskısını ve membran teknolojilerinin su ve atıksu yönetimindeki önemini vurgulayan açılış konuşmaları ile sempozyum başladı.  

“MEMTEK Dünya Ölçeğinde Bir Araştırma Merkezi” MEM-TEK Merkez Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu açılış konuşmasında: “Membran filtreler su ve atıksu arıtımı, yeniden kullanımı, ayrıca endüstriyel ayırma işlemlerinde kritik öneme sahip. Membran teknolojilerindeki araştırma ve geliştirme son elli yılda arttı ve malzeme ile nanoteknoloji bilimlerindeki gelişmeler, son yıllarda daha iyi kapasitelere sahip daha iyi membranların üretilmesine yardımcı oldu” dedi.

Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İTÜ’de 2010 yılında başlanılan çalışmayla hayata geçen MEM-TEK Projesi’nin ülkemiz için önemli bir rol oynadığını vurguladı. Koyuncu, Devlet Planlama Teşkilatı ve İTÜ Rektörlüğü’nün katkıları ve dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun desteğiyle hayata geçen MEMTEK’in amacının, arıtma ve atıksu sistemlerinde yerli ve milli çözümler geliştirmek, modeller üretmek ve insanlığa hizmet sunmak olduğunu söyledi. MEM-TEK’te geliştirilen ürünlerin başta Türkiye olmak üzere tüm dünyadaki kullanımına değinen Koyuncu, bunun yanında MEMTEK tarafından geliştirilen ürünler hakkında bilgiler verdi.

Yazının devamı için tıklayın


 


İlginizi çekebilir...

Asbestli Boruların Değişimi için İhale Tarihi Belli Oldu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın yaklaşık bir sene önce Belediye Meclisinde acil yapılması gerektiği için kredi talebinde bulund...
30 Haziran 2020

ÇEVKO Vakfı'ndan Atık Geri Dönüşümüne Önemli Katkı

Vakfın 2019 yılı çalışmalarını değerlendiren ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, '2019 yılı faaliyetlerimizle yarım milyon tonun üzerinde, 563 ...
30 Haziran 2020

Geri Dönüşümle 4 Ayda 93 Bin Ton Plastik Atık Ekonomiye Kazandırıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, yılın ilk 4 ayında 93 bin ton plastik ambalaj atığı toplanarak yaklaşık 100 milyon lira ekonomiye kazandırıldı...
30 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.