E-Dergi Oku 
ABB
BIODESULF
ICCI 2021

Arbiogaz Genel Müdür Yardımcısı Hasan Köseleci: "Atıksular Temiz Suyun Hammaddesi Olarak Görülmeli"

Arbiogaz Genel Müdür Yardımcısı Hasan Köseleci: "Atıksular Temiz Suyun Hammaddesi Olarak Görülmeli"

14 Ocak 2021 | SÖYLEŞİ
150. Sayı (Ocak 2021)
957 kez okundu

Dergimizin sorularını yanıtlayan Arbiogaz Genel Müdür Yardımcısı Hasan Köseleci, son yıllarda artan su tüketimi ve yaşanan kuraklığına dikkat çekerek, atıksuların temiz suyun hammaddesi olarak görülmesinin önemini vurguladı.

Öncelikle çevre konusunda sunmuş olduğunuz hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Arbiogaz 1985 yılından beri evsel ve endüstriyel atıksu arıtıma tesisleri, içme suyu arıtma tesisleri, endüstrilere proses suyu hazırlanması, arıtma çamurları ve organik atıklardan biyogaz eldesi, koku ve baca gazı arıtımı, arıtma çamurlarının kurutulması ve arıtma tesisi işletmeciliği konularında hizmet vermektedir. Kadrosunda yetmişten fazla mühendis yer almaktadır. Bu geniş kadro sayesinde tüm disiplinlerdeki dizayn ve mühendislik işlerini kendi kadrosundaki personeli ile yapmaktadır. Böylelikle sürdürülebilir kurum kültürünü ve 35 yılın tecrübesini tüm projelere yansıtabilmektedir. Bu özelliği ile sektördeki yerli ve yabancı firmaların arasında güçlü pozisyonunu yıllardır korumaktadır.

Arıtılmış suların yeniden kullanılmasının faydalarından bahsedebilir misiniz? Bu konuyla ilgili Türkiye’deki mevcut durum hakkında bilgi verebilir misiniz?

Son yıllarda artan su tüketimi ve yaşadığımız kuraklık su kaynaklarımızı daha akılcı kullanma gerekliliğini zaruri hale getirdi. Su kullanımında geçmiş alışkanlıklarımızın devam etmesi durumunda yaşanacak su sıkıntısı gün gibi aşikar. Gelecekte de içecek su bulabilmek için bugün biz mühendislerin önerdiği akılcı çözümlerin inisiyatif sahibi kamu yöneticileri tarafından dikkate alınmaları kaçınılmaz. Atıksuları temiz suyun ham maddesi olarak görmeyi becerebilirsek kritik bir eşiği aşmış oluyoruz.

Makinelerde çabuk yıpranan ve değişmesi gereken parçaların ömrünü uzatmak için bir dolu çalışma yapılıyor. Aynı hassasiyeti suyun kullanım ömrünü uzatmak için de göstersek geri kazanım konusu döngüdeki yerini rahatça bulacak. Mühendislik açısından geri kazanım teknikleri nasıl yapılması gerektiğini iyi bildiğimiz uygulamalar. Sadece ülke politikası olarak benimsenip aksiyon almamız gerekiyor. Kırsalda tarımsal sulamada, metropollerde peyzaj, temizlik vs gibi hijyenin kritik olmadığı işlerde, organize sanayi bölgeleri ve fabrikalarda 2. kalite proses suyu olarak arıtılmış suları kullanmak, ciddi miktarda temiz su kaynağından tasarruf etmemiz anlamına gelecektir. Yeraltından çekilen su bedava olmaya devam ederken bunu uygulamak zor tabii ki. Temiz suyun birim fiyatının yüksek olduğu yerlerde geri kazanım uygulamaları kolaylıkla yer buluyor hem de kendiliğinden. Öte yanda, bazı yerel yönetimlerin başarıyla uyguladıkları kirlilik ödeme payları uygulamaları yüksek kalitede arıtma yapmayı teşvik edici seviyede olabiliyor.

Az kirli suya az döküm ücreti ödemek finansal olarak cazip olabiliyor. Denetimlerde geçer not almayı süreklilik haline getiren işletmelere verilen enerji katkı payları, ceza yerine ödülün daha çok işe yaradığının göstergesi. Bahsedilen akılcı uygulamaların takibi için devletimiz yeterli imkanlara sahip. Bunun “sıfır atık” gibi devlet politikası haline gelmesi için atılması gereken adımlar kamu yöneticilerine düşmektedir. Sadece karar almak ve bu kararın arkasında duracak iradeyi göstermek gerekir. Çok da zor olmasa gerek.

Yazının devamı için tıklayın  


 


İlginizi çekebilir...

Namık Sarıgöl: "IFAT Eurasia Fuarı, Sektörü Tekrar Bir Araya Getirecek"

MMI Eurasia Fuarcılık tarafından organize edilen Uluslararası Çevre Teknolojileri Fuarı IFAT Eurasia'nın 21-23 Ekim tarihleri arasında İstanbul...
8 Mart 2021

Prof. Dr. Ahmet Samsunlu Anısına...

Türkiye'deki ilk çevre mühendisliği bölümünün kurulmasına öncülük eden, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve 44. Hüküme...
9 Kasım 2020

"Yetersiz Firma ve Ürünler İşletmelere Zarar Verebilir'

Nurkimya Arıtma firmasında çevre mühendisi olarak görev yapan Özgür Çavuşoğlu dergimizin sorularını yanıtladı. Su arıtma ekipmanları ve şartlandırma k...
6 Ekim 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.