E-Dergi Oku 
BIODESULF
SAKA ARITIM
ECWATECH
SİSDOZ

MEMSİS Çevre Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Ltd. Şti. Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu

MEMSİS Çevre Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Ltd. Şti. Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu

22 Kasım 2017 | SÖYLEŞİ
112. Sayı (Kasım 2017)
2.667 kez okundu

Ağırlıklı olarak Ar-Ge'sini yaptığı ve belirli bir seviyeye gelmiş ürün ve proseslerin ticarileşmesine yönelik olarak 2014 yılında İTÜ Arıteknokent’te kurulan MEMSİS, ürettiği membran sistemlerinin uygulama ve işletilmesinin yanı sıra yaptığı çalışmalarla bilimsel uygulamaları sanayi ölçeğine uygulayarak sektöre hizmet veriyor. Bu kapsamda geçtiğimiz senelerde Türkiye’de ilk defa imal edilen hollow fiber membranlarının kullanılarak üretildiği ilk milli MBR modülü GEN MBR ile dikkatleri üzerine çeken MEMSİS, basınçlı ultrafiltrasyon modülü GEN-UF için de marka başvurusunu yapmış. Sektör için oldukça önemli olan bu gelişmelerle ilgili bilgi aldığımız MEMSİS Çevre Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Ltd. Şti. Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, “Önümüzdeki dönemde üretim kapasitemizi hızlı bir şekilde artırmayı ve yeni ürünleri piyasaya sunmayı amaçlıyoruz. Membran biyoreaktörlerde kullanılan destek yapılı hollow fiber membranının üretim cihazını milli imkanlarla tasarladık ve ürettik. Artık istediğimiz ölçekte üretim makinesi üretebilecek bilgi birikimine sahibiz ve bu konuda yurtdışına bağlılığımız kalmadı” diyor...

Su ve Çevre: MEMSİS hakkında bilgi alabilir miyiz? Ne zaman, hangi amaçlarla kuruldu?

Prof. Dr. İsmail Koyuncu: MEMSİS, İTÜ bünyesinde 2014 yılında membran sistemlerinin su ve atıksu arıtımında kullanılmasında, üretilmesinde projelendirme, teknik destek ve danışmanlık faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulmuş bir firma. Firma bünyesinde yaptığımız Ar-Ge çalışmalarıyla membran ve sistemlerinin daha yararlı kullanımını amaçlıyoruz. Diğer firmalardan farklı olarak membran sistemlerinin uygulama ve işletilmesinin yanı sıra bu konuda yaptığımız Ar-Ge faaliyetleri ile bilimsel uygulamaları sanayi ölçeğine uygulayarak müşterilerimize en iyi şekilde hizmet vermeyi ilke ediniyoruz. Bu şekilde bize gelen birçok mühendislik problemini en kısa zamanda ve daha uygun olarak çözebileceğimize inanıyoruz. Ar- Ge konusundaki çözümlerimiz “MF/UF/NF/RO membranı üretimi”, “Membran modül imalatı”, “Her türlü membran sisteminin imalatı, üretimi ve geliştirilmesi” ile “Sistemlerin iyileştirilmesi, devreye alınması ve danışmanlık” başlıklarından oluşuyor.

Bünyemizde su ve atıksu arıtımı üzerinde pek çok alanda faaliyetler gerçekleştiriliyor. Mesela “Projelendirme Faaliyetleri” kapsamında su ve atıksu arıtımı ile geri kazanımı konularında laboratuvar, pilot ve gerçek ölçekli sistemlerin projelendirilmesi çalışmaları gerçekleştiriliyor. “Membran Temini” kapsamında her boyut ve kapasitede ters osmoz, nanofiltrasyon, ultrafiltrasyon ve mikrofiltrasyon membranlarının temini yapılabiliyor. “Kimyasal Temini” başlığı altında her türlü membran kimyasalı ve diğer polimerik malzemelerin temini gerçekleştiriliyor. “Laboratuvar ve Pilot Ölçekli Membran Sistemleri” kapsamında, üniversiteler ve Ar-Ge kurumları için laboratuvar veya pilot ölçekli sistemler kurabiliyoruz, teknik destek ve danışmanlık faaliyetleri yürütüyoruz. TÜBİTAK MAM, İstanbul Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi gibi birçok kurumda membran sistemlerinin laboratuvar ve pilot ölçekli kurulumu üzerine çalışmalarımız oldu. “Gerçek Ölçekli Membran Sistemleri” üretimi başlığı altında her türlü membran sistemine ait tesis tasarımı ve inşaatını yapabiliyoruz. Ayrıca tüm membran ve membran modülü sistemlerinin üretimiyle ilgili makine ve teçhizat temini konularında faaliyet gösteriyoruz.

Su ve Çevre: Bugüne kadar neler yapıldı?

Prof. Dr. İsmail Koyuncu: MEMSİS’in ilk ticari ürünü GEN MBR modülleri oldu. GEN MBR modülleri Türkiye’de ilk defa yerli olarak üretilmiş hollow fiber membranlarının da kullanılarak üretildiği ilk milli MBR modülü. Bu modülde, PVDF polimeri ile yerli imkanlarla üretilmiş güçlendirilmiş hollow fiber membranı kullanılıyor. Özel destek tabakası içeriyor ve normal hollow fiber membranlara göre mekanik olarak çok daha dayanıklı. GEN MBR modüllerinde kullanılan membranlar 0.05 μm ortalama gözenek çapına sahipler. Paketleme oranı yüksek ve havalandırma özellikleri iyileştirildi. Bu ürünle ilgili markamız tescil edildi, patent başvurumuz da yapıldı. GEN MBR modülleri daha önce Gebze organize sanayi atıksularının arıtımı, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi atıksularının arıtımı ve Baltalimanı evsel atıksularının arıtımı maksatlı olarak pilot ölçekte denendi ve oldukça performanslı sonuçlar alındı. İlk gerçek ölçekli üretim ise İSKİ’nin Ağva’daki tesislerinde olacak. Günlük 4000 metreküp kapasiteli GEN MBR modüllerimizi de bu yılın haziran ayında teslim ettik. Yakın zamanda işletmeye alınacak. Üzerinde çalıştığımız birçok yeni proje de bulunuyor.

Bir diğer ürünümüz ise basınçlı ultrafiltrasyon (UF) modülü. UF modüllerinin ilk prototiplerini yaptık ve geçen ay düzenlenen MEMTEK Sempozyumu’nda sergiledik. Bu üründe bulunan hollow fiber membranının özelliği, yine destek yapılı olması ve kırılgan olmaması. Özellikle partikül içeriği yüksek, hem içme sularında hem de atıksu arıtma tesislerinin çıkışında su geri kazanımı için kullanılabilecek bir modül. Bu ürünle ilgili de GEN-UF olarak marka başvurusunu yaptık. Modüllerin günlük 100 metreküplük ilk prototiplerini ürettik. İSKİ’de yürüttüğümüz bir Ar-Ge projesinde denemesini yapacağız. Darlık baraj suyunun arıtımında, herhangi bir arıtma yapılmadan doğrudan UF uygulaması yapılacak. UF sonrasında da su klorlanıp şehre verilecek. Ayrıca aynı UF modülü Paşaköy Atıksu Arıtma Tesisi’nin çıkışında suyu geri kazanmak maksadıyla denenecek.

Ayrıca nanofiltrasyon ve ters osmoz membranı üretimi üzerine de çalışmamız var. O ürünlerin büyük ölçekli modül yapımı pilot çalışmaları tamamlandı. Önümüzdeki dönemlerde bunların ticarileştirilmesi üzerine planlarımız bulunuyor.

MEMSİS olarak membran teknolojilerinin bütün alanlarında çalışmalar yürütüyoruz. MBR membranı, basınçlı UF membranı, nanofiltrayon ve ters osmoz membranları üzerine pilot ölçekte çalışmalar tamamlandı. Yakın zamanda yeni ürünlerin çıkacağını söyleyebilirim.

Bu süreçte kurduğumuz gerçek ölçekli tesisler de var. Mesela Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva’daki tesislerinde kuyu suyu arıtma tesisi kurduk ve halen işletiyoruz.

Su ve Çevre: Son dönemde Türkiye’de membran pazarının oldukça hareketlendiğine şahit oluyoruz... Bu sektörde rekabet nasıl? Yerli bir üretici olarak kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz? Sektör yerli bir üreticiyi nasıl karşılıyor?

Prof. Dr. İsmail Koyuncu: Türkiye’de MBR üzerinde üretim yapan ve bunu pazarlayan ilk firmayız. Ağva projesi bizim ilk projemiz oldu ve orada çok deneyim edindik. Pazarın büyük çoğunluğu Avrupa, Japon, ABD ve Çin ürünlerinden oluşuyor. Bizim satış rakamlarımız Çin ürünlerinin altında, kalite olaraksa diğer ürünlerle hemen hemen aynı seviyede, hatta bazı konularda üstünlüklerimizin bile olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Yerli bir üretici olarak bize genellikle ilk olarak maliyet ve kalitemizin yeterli olup olmadığı soruluyor. Fakat membran teknolojisi gibi katma değeri yüksek bir konuda endüstrinin desteğine ihtiyacımız olduğu da bir gerçek. Bu ileride hem kamu hem de özel sektörün finansal kaynaklarının yurtdışına gitmesine de engel teşkil edecek bir konu.

Su ve Çevre: Arıtma sektöründe nereye doğru bir yönelim olduğunu gözlemliyorsunuz? Ne isteniyor, talep ne yönde gelişiyor?

Prof. Dr. İsmail Koyuncu: Konvansiyonel arıtma sistemleri artık Türkiye’de doygunluk noktasına ulaştı. Bu konuda sistemlerin hem üretimi hem de tesislerin inşaatı anlamında ciddi bir bilgi birikimi oluştu. Ama tabii Avrupa Birliğine uyum süreci, ağırlaşan deşarj standartları ve tüm dünyada su kıtlığından dolayı su geri kazanımı ve desalinasyon oldukça önem kazandı. Su geri kazanımı ve desalinasyonda da membran teknolojileri öne çıkıyor. Ülkemizdeki kamu kurumlarımızdaki idarecilerimiz de özellikle su geri kazanımının farkındalar. Bu alanlarda kaçınılmaz olarak membran teknolojilerine yönelim var. Yönelimdeki bir diğer unsurun ise membran maliyetlerinin azalması olduğunu söyleyebilirim.

Su ve Çevre: MEMSİS olarak nasıl bir vizyon çiziyorsunuz?

Prof. Dr. İsmail Koyuncu: Gelecekle ilgili planlarımız arasında öncelikle üretim kapasitemizi hızlı bir şekilde artırmak ve yeni planladığımız ürünleri  ticari ürün olarak piyasaya sunmak var. Bu kapsamda özellikle membran biyoreaktörlerde kullanılan destek yapılı hollow fiber membranının üretim cihazını burada tamamen milli imkanlarla kendimiz tasarladık ve kendimiz ürettik. Bu bizim açımızdan büyük bir kazanım oldu.

Bundan sonra istediğimiz ölçekte üretim makinesi üretimi yapabilecek bilgi birikimine sahibiz ve yurtdışına bağlılığımız bu konuda kalmadı. Aynı şekilde üretim makinesi kapasitemizin birçok farklı ürün için de oluştuğunu söyleyebilirim.

Su ve Çevre: Akademik camiadan baktığınızda çevre sektörünü nasıl görüyorsunuz?

Prof. Dr. İsmail Koyuncu: Çevre sektöründe özellikle KOBİ seviyesinde çok hızlı bir gelişime şahit oluyoruz. 15-20 sene önce bir elin parmağı kadar olan firma sayısı şu anda oldukça arttı. Ve bu firmalar Türkiye’de daha önce üretilmeyen ürünleri geliştirmek üzere çalışmalar yürütüyorlar. Ben bir ara TÜBİTAK TEYDEB’in Danışma Kurulu’nda yer alırken, arıtma sektöründeki firmalardan çok güzel Ar-Ge projelerinin geldiğine şahit oluyordum. Dolayısıyla yakın bir zamanda uluslararası seviyelerde iyi işler çıkarılacağından şüphe duymuyorum.

E-Dergi üzerinde okumak için lütfen tıklayınız...


 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

Forsa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Şenoğlu: 'Su Şartlandırma ile Yüzde 20 Tasarruf Sağlamak Mümkün'

Dergimizin sorularını yanıtlayan Forsa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Şenoğlu su şartlandırma sistemlerinin kurulmasıyla %20'ye varan oranlarda t...
6 Aralık 2023

Saka Arıtım Genel Müdürü Muhammed Emin Saka: 'Tasarımlarımızı İşletme Maliyetlerini Hesaplayarak Oluşturuyoruz'

Süt işleme fabrikaları, ilaç sanayi, balık işleme fabrikaları, liman işletmeleri gibi geniş bir alanda su arıtımı konusunda çalışmalar yürüten Saka A...
8 Kasım 2023

GLANCO Recover & Recycle Genel Müdürü Özgür Koçak: 'Suyu Üretim Kaynağında Geri Kazanmak Daha Avantajlı'

Suyu önce proses atık suyu ile kirletip, akabinde kimyasallar ve elektrik tüketerek geri kazanmak yerine üretim kaynağında suyu, kimyasalı, vb. husus...
9 Ekim 2023

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2024 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.