E-Dergi Oku 
GRUNDFOS

Doğu Akdeniz Havzası Taşkın Yönetim Planı Hazırlandı

Doğu Akdeniz Havzası Taşkın Yönetim Planı Hazırlandı

21 Kasım 2019 | HABERLER
137. Sayı (Aralık 2019)
771 kez okundu

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Doğu Akdeniz Havzası Taşkın Yönetim Planının Hazırlanması Projesi"nin kapanış toplantısı Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Su Yönetimi Genel Müdürü  Bilal Dikmen'in katılımlarıyla 19 Kasım 2019 tarihinde Mersin’de gerçekleştirildi.

Toplantıya Mersin Valiliği, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet ve Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlükleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü, TARSİM Adana Bölge Müdürlüğü, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Kalkınma Ajansı, Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesinden akademisyenler ile firma temsilcileri ve proje ekibi tarafından katılım sağlandı.

Taşkın Yönetim Planının önemini

Mersin Valisi Ali İhsan Su tarafından yapılan açılış konuşmasında suyun hayat üzerinde önemini vurgulayarak tüm canlıların yaşam kaynağı olduğunu ifade etti. İnsanların suya ihtiyaç duyduğunu ve yaşamlarını buna göre şekillendirdiğini belirtti. Bu kadar önemli olan doğal kaynağın verimli ve dikkatli kullanılması gerektiğini ve su tasarrufunun önemini vurguladı. Son zamanlarda meydana gelen taşkınlarda hazırlanmış olan Taşkın Yönetim Planının önemini vurgulayarak kurum ve kuruluşlara sorumluluklar düştüğünü belirterek gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplantıda Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen tarafından yapılan açılış konuşmasında Doğu Akdeniz Havzası Taşkın Yönetim Planının Hazırlanması Projesi kapsamında havzada riskli alanların belirlendiğini, belirlenen bu riskli alanlarda suyun yayılımının ve derinliğinin gösterildiği Taşkın Tehlike Haritalarının hazırlandığını, tehlikenin risk açısından sınıflandırılarak Taşkın Risk Haritalarının oluşturulduğunu, risklerin önlenebilmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlendiği belirtildi.

Dikmen, konuşmasının devamında Su Kanunu başta olmak üzere Su Yönetimi Genel Müdürlüğü çalışmaları kapsamında birçok mevzuat çalışmasının yapıldığını vurguladı, ülkemiz havzaları için havza koruma eylem planlarının tamamlandığı ve bu planların havza yönetim planlarına dönüştürüldüğünü ifade etti. Ayrıca ülkemizde sektörel su tahsisi çalışmalarının, çevresel kalite standartlarının belirlenmesi çalışmalarının ve su kütleleri ve kalitesinin korunması çalışmalarının Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olduğunu belirtildi.

25 nehir havzasının iklim değişikliği projeksiyonları oluşturuldu

Dikmen, İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi Projesi ile ülkemizdeki 25 nehir havzasının her birinde iklim değişikliği projeksiyonlarının oluşturulmuş olduğunu, yeraltı su potansiyeli ve yerüstü suyu değişimlerinin tespit edilmiş olduğunu, havza özelinde su potansiyeli modelleme çalışmalarının gerçekleştirilmiş olduğunu ve bu çalışmalar neticesinde ortaya çıkan veriler ile sektörlere su etkisinin analizinin yapılmış olduğunu ve uyum faaliyetleri önerilerinin oluşturulmuş olduğunu vurguladı. Ayrıca iklim değişikliği neticesinde ziyadesiyle artan ve taşkın afetiyle zıt uçta yer alan kuraklık afetiyle ilgili havzalar bazında önemli planlamalar yapmakta olduğunu ifade etmiştir. Ülkemizin 15 havzasında Kuraklık Yönetim Planı çalışmalarının tamamlandığını belirterek 2023 yılı itibarıyla tüm ülkemizde tamamlanacağı vurgulanmıştır. 

Dikmen konuşmasında ayrıca iklim değişikliğinin taşkınlara olan etkilerinden bahsetti, ülkemizde yağışların şiddetinde ve frekansından artışların olacağı, taşkınların meydana getireceği zararların artacağı ve taşkın yönetim planında belirlenen tedbirlerin sorumlu kurum ve kuruluşlar tarafından yerine getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Açılış konuşmalarının ardından Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile yüklenici firma tarafından Doğu Akdeniz Havzası Taşkın Yönetim Planı çalışmaları hakkında detaylı bilgi verildi.


 


İlginizi çekebilir...

Asbestli Boruların Değişimi için İhale Tarihi Belli Oldu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın yaklaşık bir sene önce Belediye Meclisinde acil yapılması gerektiği için kredi talebinde bulund...
30 Haziran 2020

ÇEVKO Vakfı'ndan Atık Geri Dönüşümüne Önemli Katkı

Vakfın 2019 yılı çalışmalarını değerlendiren ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, '2019 yılı faaliyetlerimizle yarım milyon tonun üzerinde, 563 ...
30 Haziran 2020

Geri Dönüşümle 4 Ayda 93 Bin Ton Plastik Atık Ekonomiye Kazandırıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, yılın ilk 4 ayında 93 bin ton plastik ambalaj atığı toplanarak yaklaşık 100 milyon lira ekonomiye kazandırıldı...
30 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.