E-Dergi Oku 
GRUNDFOS

Arıtma Tesislerinde Dijitalizasyon Giderek Yaygınlaşıyor

Arıtma Tesislerinde Dijitalizasyon Giderek Yaygınlaşıyor

6 Şubat 2020 | SÖYLEŞİ
139. Sayı (Şubat 2020)
599 kez okundu

Endress+Hauser Türkiye’nin Su ve Atıksu Endüstri Yöneticisi Berk Güder ve Servis İş Geliştirme Yöneticisi Egemen Demirkol ile sektördeki çalışmaları hakkında konuştuk. Arıtma tesislerinin yanında geri kazanım, ultrafiltrasyon, ters osmoz, desalinasyon tesislerinde de çözümler sunan Endress+Hauser, dijital iletişim, uzaktan izleme, bluetooth üzerinden devreye alma gibi teknolojik özelliklerle müşterileri için çözüm ortağı oluyor.

Atıksu ve İçme suyu tesislerine yönelik ürünleriniz, çözümleriniz ve servis hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Berk Güder: Su ve atıksu endüstrisinin tüm alanlarında faaliyet gösteriyoruz ve arıtma tesislerinin tüm proseslerinde müşterilerimize çözüm sunabilmekteyiz Sektörümüzde en önemli payı atıksu ve içme suyu arıtma tesisleri oluşturuyor. Endress+Hauser, tam ölçekli bir içme suyu ve atıksu arıtma tesisini tek marka altında enstrümante edebilen, alanında tek ve lider firmadır. Arıtma tesislerinin yanında geri kazanım, ultrafiltrasyon, ters osmoz, desalinasyon tesislerinde de müşterilerimize çözüm sunabilmekteyiz.

Endüstriyel ölçüm konularında temin ettiğimiz ürün gurupları ve sistemleri; seviye, akış, basınç, sıcaklık, analiz ve örnekleme, veri kayıt cihazları, cihaz haberleşmeleri ve sistem entegrasyonları gibi sıralayabiliriz. Ayrıca müşterilerimizi proses otomasyonu konusunda kapsamlı çözümlerle destekliyoruz. Bu çözümlerimiz; analiz sistemleri, envanter kontrolü, tesis varlık yönetimi, enerji izleme çözümleri, alım-satım operasyonlarıdır.

Bu hizmetlerimizin yanında müşterilerimize paket çözümler konusunda da hizmet vermekteyiz. Kısaca bu konuda da bilgi vermek isterim; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2015 tarihinde yayınlanan “Sürekli Atıksu İzleme Sistemleri (SAİS) Tebliği” ile 10.000 m3/gün kapasiteli evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesisler, derin deşarj yapan tesisler ve soğutma suyu kullanan tesisler online olarak izlenmeye başlamıştır.

SAİS kabin projeleri kapsamında müşterilerimize anahtar teslim olarak çözüm sunabilmekteyiz. Bunun yanında klor-bulanıklık panel uygula malarımız ile içme suyu arıtma tesislerinde de çözümler sunabilmekteyiz. Özellikle son 10 yıldır atıksu ve içme suyu arıtma tesisleri başta olmak üzere hemen hemen tüm endüstrilerde kullanımı yaygınlaşan analizörler de önemli çözümlerimizden bir diğeridir.

Egemen Demirkol: Endress+Hauser Türkiye’de 17 kişilik uzman servis kadrosu ile hizmet veriyor. Servis alanında yaptığı yatırımlar, servis personelinin yetkinliği ve kullanıcılara daha etkili servis hizmeti sağlayabilmek için geliştirdiği teknolojiler göz önünde bulundurulduğunda proses otomasyonunun lider servis organizasyonunu bünyesinde bulundurduğunu söyleyebiliriz. Sahada ve atölyemizde verdiğimiz hata teşhisi ve tamir gibi kullanıcıların acil olarak ihtiyaç duyduğu destek servislerinin yanında, kestirimci ve önleyici bakım servislerimiz ile olası arızaların
ve bakım bütçesinde öngörülmemiş masrafların önüne geçilmesine yardımcı oluyoruz. Cihazlarımız ile birlikte verdiğimiz devreye alma hizmeti ile cihazın ilk andan itibaren doğru koşullarda ve doğru ayarlar ile çalıştığından emin oluyor ve 2 yıllık garanti kapsamına ek olarak 1 yıl garanti desteği de biz sağlıyoruz. Kalibrasyon ve bakım servislerimiz sayesinde sahada kullanılan cihazların taahhüt edilen ölçüm hassasiyetinde ve fonksiyonel olarak doğru çalıştığından emin oluyoruz.

Bu servislere ek olarak özellikle içme suyu ve atıksu endüstrileri için Endress+Hauser güvencesi ile sağladığımız SAİS kabinlerinde kullanılan sensörlerin güvenilir bir şekilde çalışması ve bakanlığa gönderilen verilerin kesintiye uğramaması için bakım anlaşmaları ile kapsamlı bir destek sağlıyoruz. Bugün itibariyle Türkiye’nin birçok farklı noktasında hizmet veren 52 adet SAİS kabininin bakım faaliyetlerini yürütüyoruz.

Yazının devamı için tıklayın


 


İlginizi çekebilir...

Necati Ömer Zeyrek: "İş Yapış Şeklimizi Hızla Pandemi Sürecine Adepte Ettik"

Wilo, satın alım öncesi gerçekleştirdiği ücretsiz keşif ile doğru ürün tespitinden ihtiyaca yönelik geliştirilen bakım paketlerine, pandemi sürecinde ...
30 Haziran 2020

VEGA Su Endüstri Müdürü Özgür Durdu: "Üretimimiz Sorunsuz Devam Ediyor"

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü salgını nedeniyle gerekli önlemleri aldıklarını ve üretimlerinin sorunsuz bir şekilde devam ettiğini ifa...
6 Nisan 2020

"Otomasyon ile En Verimli Sistemleri Oluşturuyoruz"

Küresel çapta yaşanan teknolojik gelişmeleri, pazara sunmuş oldukları ekipmanlar ve uygulama aşamasındaki mühendislik çalışmalarıyla yansıttıklarını d...
12 Mart 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.