E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

SEKAY ile 100 Ton Arıtma Çamuru İşlenecek

SEKAY ile 100 Ton Arıtma Çamuru İşlenecek

13 Ocak 2020 Pazartesi | HABERLER
138. Sayı (Ocak 2020)
217 kez okundu

Sakarya Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanımı Sempozyumu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'nin katılımıyla düzenlendi. Sempozyumdaki konuşmasında belediyenin yapmış olduğu çalışmalar konusunda bilgi veren Yüce, Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi (SEKAY) ile 100 ton arıtma çamuru işleyebileceklerini belirtti.

Sakarya Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanımı sempozyumu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce katılımıyla düzenlendi. Sempozyumda konuşan SASKİ Genel Müdürü Dr. İlyas Demirci, “Çevreye duyarlılığı artırmak ve farkındalık oluşturmak adına atıksuların tarımda, toprakta değerlendirilmesi için bu çalıştayda sizlerle birlikteyiz. Çevre ve Şehircilik ile Tarım Bakanlığımız, SUBÜ, SAÜ, TBB ve TDMMB katkılarıyla gerçekleştirilen sempozyumumuzun hayırlar getirmesini diliyorum. İnşallah hayırlı sonuçlar alacağız. Şehrimiz ve ülkemizin daha iyi bir geleceğe sahip olacağına inanıyorum” dedi.

“Arıtma Çamuru Ciddi Bir Sorundur”

Sempozyumdaki konuşmasında herkesi selamlayarak başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Ülkemizin gelişen teknolojiden yararlanarak geleceğe yönelik emin ve sağlam adımlar attığı son derece verimli olarak ifade edebileceğimiz dönemler geçiriyoruz. Tabii teknolojinin faydalarının yanı sıra ortaya çıkardığı sorunlar da oluyor. Ülkemizde atıksu arıtma tesislerinin sayısının artmasına paralel olarak arıtma çamurları da hızla artıyor. Bu çamurların nihai bir şekilde bertaraf edilmesi ise hem yatırım hem de işletme masrafları bakımından ciddi sorunlar teşkil ediyor” dedi.

Tesis sayımız 7’ye çıkacak

Bu sorunların ve çözüm yollarının özellikle akademik düzeyde ele alınacağı bir sempozyum düzenlenmesi gerekliliği bulunduğunu ifade eden Yüce, “Bizler de bu anlamda öncü bir rol oynamanın ve sizleri şehrimizde ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak arıtma çamurları ile baş etme noktasında ne gibi adımlar attığımıza yönelik bilgiler paylaşmak istiyorum. Şehrimizde aktif durumda 6 atıksu arıtma tesisimiz bulunuyor. Kısa süre içerisinde Taraklı’da ki tesisimizin tamamlanmasıyla sayı 7’ye ulaşacak” ifadelerini kullandı.

Ekonomiye katkı sağlayacak

Yüce, “Atıksu arıtma işlemleri sonucunda oluşan arıtma çamurları tesislere gelen ham atıksuyun içeriğine bağlı olarak değişse de genellikle organik madde, azot ve fosfor bakımından zengin bir içeriğe sahip. Bu yönüyle fakir tarımsal topraklarda, meralarda, ormanlarda, endüstriyel üretim yapan fidan ve bitki üreticilerinde kullanılarak nihai bertarafı hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlayacak şekilde gerçekleştirilebilir. Arıtma çamurları iyi arıtıldığı takdirde biyokatı olarak ifade edilen son ürünler; toprak şartlandırıcısı, peyzaj malzemesi ve atık depolama alanlarında günlük ya da kalıcı örtü tabakası olarak kullanılabilir” dedi.

Yazının devamı için tıklayın 


 


İlginizi çekebilir...

İzmir Üç Yeni Su Kaynağına Kavuşuyor

İZSU Genel Müdürlüğü, DSİ ile imzalanacak geri ödeme protokolünün ardından Çeşme Yarımadası ve Ödemiş'teki üç yeni su tesisini hizmete alacak....
13 Ocak 2020 Pazartesi

Birleşmiş Milletler 2019 Madrid İklim Zirvesi Düzenlendi

İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı (COP25) düzenlend...
13 Ocak 2020 Pazartesi

GF Hakan Plastik 2020 Hedeflerini Belirledi

GF Hakan Plastik, tüm beyaz yakalı çalışanları ile gerçekleştirdiği toplantı ile 2020 yılına başlangıç yaparak "Gücünü hisset, harekete geç' motto...
13 Ocak 2020 Pazartesi

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.