E-Dergi Oku 
ABB

SİSDOZ A.Ş.'den Gaz Klor Tesislerinde Nötralizasyon Sistemi

SİSDOZ A.Ş.'den Gaz Klor Tesislerinde Nötralizasyon Sistemi

19 Mart 2019 | ÜRÜN
128. Sayı (Mart 2019)
2.039 kez okundu

SİSDOZ A.Ş., satış öncesinden başlayan uygulama ve işletme tecrübesini, satış sonrasına da taşıyarak, ekipman tedarikinin yanı sıra anahtar teslim, komple “Gaz Klor Sistemleri” ile sektörde yer alan başarılı firmalardan biri konumunda. Son dönemlerde yeni kurulacak veya mevcut gaz klor tesisleri için gündemde olan “Nötralizasyon Sistemi” için, SİSDOZ A.Ş. yeni projelere imza atmaya devam ediyor.

NÖTRALİZASYON SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?
Nötralizasyon sistemi; scrubber (gaz yıkama) kulesi, emiş fanları, kostik dozaj pompaları, kostik tankı ve hava emiş kanallarından oluşan kompakt bir sistemdir. Tüm bu sistem komponentleri, yıkanacak klor miktarına ve emiş yapılacak olan oda hacmine bağlı olarak tasarlanmaktadır. Klor kaçağını algılayan klor kaçak sensörleri aracılığıyla, analizörlere gelen sinyallere bağlı olarak alarmın devreye girmesiyle birlikte, sistem otomatik olarak kendini kapatmakta ve emiş fanları klor gazını toplayarak, emiş kanallarından gaz yıkama kulesine sevk etmektedir. Bu sırada sodyum hidroksit (kostik) tankına bağlı pompalar devreye girmekte, scrubber (nötralizasyon) kulesi içerisinde bulunan sprey nozullarından kostik tanklarındaki kostiği püskürterek, kule içerisinden geçen klor gazını nötralize etmekte ve nötr olan gaz, çıkış bacalarından yıkanmış olarak atmosfere verilmektedir.

NÖTRALIZASYON SİSTEMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?
Klor gazının atmosfere verilmesinde ortaya çıkabilecek sorunlar nedeniyle, son zamanlarda tüm belediyelerin ve idarelerin gündeminde olan konu nötralizasyon sistemidir. Bilindiği üzere, klor gazının atmosfere verilmesi sonucunda, doğada klor ile temas eden tüm canlılar ve bitkiler zarar görmektedir. Özellikle yerleşim alanlarına yakın olan tesislerde oluşan bir gaz kaçağında, bina içerisinde uygulanan havalandırma sistemi ile atmosfere verilen klor gazı, insan sağlığı açısından ciddi derecede risk teşkil etmektedir. Bu nedenle gaz klorlama tesislerinde, tank odasında oluşabilecek herhangi bir gaz kaçağında, açığa çıkacak olan klor gazını ortamdan toplayarakvnötralize edip atmosfere vermek için nötralizasyon sistemi uygulanmaktadır.

İZSU CUMHURİYET DEPO KLORLAMA TESİSİNDE NÖTRALİZASYON SİSTEMİ UYGULAMASI

SİSDOZ A.Ş. geçtiğimiz aylarda İZSU’ya bağlı ve yerleşim yerine yakın olan Cumhuriyet Depo Klorlama Tesisi’nde, hava kirliliği kontrolü yönetmeliği gereğince, sağlanması gereken çıkış gazı değerlerine ulaşılması için mevcut olan gaz klorlama sistemine ilave olarak, sisteme entegre nötralizasyon sistemi kurulumu yaptı. Tesiste mevcut olan klor tankları üzerine Acil Müdahale/Kapatma Vanaları yerleştirildi. Tesiste oluşabilecek herhangi bir gaz kaçağında, sisteme bağlı olan alarm sensörü ile 0,5 ppm ve üzeri gazı algılayıp gelen sinyal ile aynı anda devrede olan kollektör hattında bulunan klor tankları üzerindeki bu vanalar kapanarak, gazın ana çıkış kaynağını kapatmaktadır. 

Ortamdaki havayı toplayarak scrubber kulesine iletmek amacı ile 30.000 m3/h kapasiteli eşit yaşlandırma ile çalışan asıl ve yedek olarak devrede olan, iki adet fan kullanılmaktadır. Fanlar ortamdaki havayı emiş kanalları ile toplayarak scrubber kulesine iletmekte, aynı anda eşit yaşlandırma ile asıl ve yedek olarak çalışan iki adet kostik pompasından devrede olan pompa ile kule içerisindeki nozullardan kostik püskürtülmekte ve kostik ile reaksiyona giren klor gazı içeren hava nötralize edilerek atmosfere verilmektedir.Nötralizasyon sistemine ait tüm bu ekipman ve enstrüman değerlerini kontrol eden bir PLC kontrol panosu mevcuttur.

Sistemin kendi PLC panosunda nötralizasyon sistemi çıkışındaki klor gazı miktarı, kostik seviyesi, kostik sıcaklık değerleri gibi ölçüm yapılan birçok parametre izlenmekte ve bir ay süre ile kayıt altına alınmaktadır. Sistemden tüm bu bilgileri alabilmek veya aktarabilmek için tesis ana SCADASI’na bağlantı yapılarak, ana SCADA üzerinden de tüm sinyaller görülebilmektedir. Sistemde hem otomatik hem de manuel çalışma alternatiflerini sağlayan çalışma butonları mevcuttur. Sistem otomatik konumdayken, belirlenen gün ve zamanda otomatik olarak çalışarak, gerekli test ve kontrolleri yapmakta, acil müdahale için her zaman hazır halde beklemektedir. Sensörler set edilen gaz değeri veya üzerinde gaz algıladığında da, gelen sinyale bağlı olarak sistem otomatik olarak devreye girmekte veya devreden çıkmaktadır.


 


İlginizi çekebilir...

VEGA Su ve Atıksu Endüstrisinde Kullanılan Ölçüm Teknolojileri

VEGA, içme suyu ve atıksu arıtma tesisleri için deneyimli bir enstrümantasyon tedarikçisidir....
14 Ocak 2021

Pegasus+ ile Basınç Yönetimi

Pegasus+; su ve kanalizasyon idarelerinin içmesuyu dağıtım şebekelerinde kullanmakta olduğu basınç düzenleyici kontrol vanalarına (BKV) bağlanarak...
8 Aralık 2020

VEGA, Seviye ve Basınç Ölçümünde En Uygun Çözümleri Sunuyor

VEGA 60 yıllık geçmişi, 84 ülkede gösterdiği faaliyet ile seviye ve basınç ölçümünde tüm proseslerde iş ortaklarına en uygun çözümleri sunan global bi...
8 Eylül 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.