E-Dergi Oku 
GRUNDFOS

Grundfos SMART Digital ile Ölçme Hassasiyeti

Grundfos SMART Digital ile Ölçme Hassasiyeti

1 Aralık 2014 | DOSYA
76. Sayı (Kasım 2014)

Grundfos, 2010 yılından bu yana debimetreli dozaj pompası SMART Digital DDA FCM’yi ön plana çıkarıyor. Üreticiye göre, SMART Digital DDA FCM’nin dozaj ölçme kesinliği, ayarlı referans değerinin yüzde +/-1’inden daha iyi sonuç veriyor. Doğru ölçümlerle yapılan dijital dozaj, kimyasal madde tüketimini azaltıp, bu maddelerin süreç boyunca doğru miktarlarda dozlanmasını sağlıyor. Bu makalede, SMART Digital DDA ve mekanik dozaj pompası DMI arasında dozaj ölçme hassasiyeti ve kesinliği üzerine karşılaştırmalı analiz çalışması sunuluyor.Profesör Dr. Ing. Dirk Rehmann
Weihenstephan-Triesdorf Uygulamalı Bilimler Çalışması

Weihenstephan-Triesdorf Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, “İçme suyundaki manganezin giderilmesi” başlıklı uygulama temelli araştırma projesi için Grundfos SMART Digital DDA 7.5-16 FCM’i dozlama doğruluğu ve hassasiyeti açısından bir önceki model DMI 3-10 ile karşılaştırdı.  
DMI 3-10, senkron motor ve strok uzunluğu ayarlaması bulunduran standart bir dozaj pompasıdır. Mekanik dozaj pompası DMI 3-10, 1:10 (300 ml/h-3 l/h) aralığındadır ve bu değer strok frekans kontrolü (motor başlatma/durdurma) ile düşürülebilir. 
7.5 l/h kapasiteli dijital dozaj pompası DDA’nın dozaj aralığı 2.5 ml/h ile 7.5 l/h arasında değişir. SMART Digital, adımlı motor teknolojisinin yardımıyla boşaltma stroku sırasında hızı değiştirerek dozaj miktarını düzenler. Mekanik strok ayarına ihtiyaç duyulmaz. Pompanın dozaj kafasındaki entegre sensör, dozaj miktarını kontrol edip, gerçek değeri otomatik olarak düzeltir. Sensör ayrıca tüm dozlama sürecini izler. 
Çalışmada, su ve hipklorit solüsyonu kullanarak söz konusu iki dozaj pompasını dozlama doğruluğu ve hassasiyeti yönünden test edildi. 

1. Su banyosu içinde minerali alınmış su veya hipklorit solüsyonu içeren tank
2. Kronometreli zamanlayıcı
3. Dozaj pompası DDA veya DMI
4. Sızdırmaz ölçekli silindir 
5. Sıcaklık kontrolü için termometre 
6. Dozaj miktarının ölçümünde hassas terazi kullanılmıştır. DMI ve DDA’nın dozlama doğruluğu DMI ve DDA’nın dozlama hassasiyeti


Weihenstephan-Triesdorf Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından yürütülen bu araştırmanın detaylarını ve sonuçlarını Heiner Sisitig tarafından hazırlanan raporda bulabilirsiniz (www.hswt.de/Forschung/Projekte.html).
DMI 3-10 (kırmızı eğri), 20°C sıcaklık altında 3 l/h (%100 strok uzunluğu ve %84.5 strok frekansı) için yüzde 5.6 ve ve 0.015 l/h (%10 strok uzunluğu ve %4.2 strok frekansı) için yüzde 21 oranlarında su dozlayarak tam doğrulukta dozaj ölçümü yapabildiğini kanıtladı.  
DDA 7.5-16 FCM’ye (yeşil eğri) bakıldığında, referans noktası ile gerçek değer arasındaki sapmanın 50 ml/h’den daha yüksek debide yüzde 1’den daha az olduğu görülür. 5 ml/h - 10 ml/h arasındaki nominal debi için sapma değeri yüzde 2’nin altındadır.
SMART Digital DDA için tekrarlanabilirlik oranı tüm dozlama aralığı boyunca yüzde 1’in altında gözlenmiştir.  2.5 ml/h nominal debide dozlama hassasiyeti yüzde 1.36 olarak ölçülmüştür. 
DMI’nın dozlama hassasiyeti yüzde 0.1 ile 8 arasında değişir. 


Gazlı sıvılarının dozajı
Hipklorit solüsyonu, su arıtma prosesi için en fazla dozlanan kimyasallar arasındadır. Grundfos, SMART Digital DDA FCM kullanıldığında bu gaz giderme sıvısının (NaOCl %13, 35 ° C) herhangi başka bir cihaza gerek olmadan dozlanabileceğini savunur.
SMART Digital DDA FCM, hipklorit solüsyonu dozlaması söz konusu olduğunda geleneksel dozaj pompası DMI’ya karşı kesin üstünlük kazanır. SMART Digital DDA FCM’nin 100 ml/h’den yüksek dozaj akışlarında gösterdiği dozlama hassasiyeti yüzde 1’in altındadır.  DMI’nın hipklorit solüsyonu örneğinde gösterdiği dozlama doğruluğu, ayarlı akış oranına göre %4.5 ile %36.6 arasında değişir.  


Kimyasal tüketim
Kimyasallar, DDA’nın dozlama hassasiyeti sayesinde oransal dozaj miktarına göre %5-19 arasında değişen oranlarda daha az kullanılabilir. 70 ml/h flokülant dozlandığında, SMART Digital DDA’nın yıllık flokülant tasarrufu 100 litre olur. 
Sonuç olarak, SMART Digital FCM, dozlama hassasiyeti ve doğruluğu söz konusu olduğunda geleneksel dozaj teknolojisine üstünlük sağlamaktadır. DDA FCM, 5 ml/h ile 7.5 l/h arasındaki sıvıların dozajını en yüksek hassasiyetle ve doğrulukla yerine getirebilmektedir.  SMART Digital, gaz giderme sıvılarının dozajında kullanılmak için de idealdir ve tüm dozlama prosesi boyunca ve 0.1 l/h üzerinde en yüksek dozlama hassasiyetiyle çalışır. 

Grundfos olarak, araştırmayı yapıp sonuçlarını bizimle paylaşan Profesör Dr. Ing. Dirk Rehmann, Yüksek Mühendis Dipl.-Ing Peter Rose ve Fen Bilimleri dereceli Heiner Sisitig’e teşekkür ederiz.
 


İlginizi çekebilir...

Yemek Atıklarından Doğaya Yeniden Dönüşüm

Teknolojinin, sanayileşmenin ve sürekli artan tüketimin oluşturduğu atıklar nüfus hızındaki artışla beraber tüm dünyada küresel ısınma ve doğal kaynak...
6 Nisan 2020

Ergene Havzası ENTA ile Korunuyor

Türkiye'nin gündeminde 2013 yılında olan ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Tekirdağ Valis...
12 Mart 2020

Gemlik Körfezi'nin Röntgeni Çekiliyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin TÜBİTAK Marmara Araştırmaları Merkezi ile ortak yürüttüğü proje ile 2 yıl boyunca Gemlik Körfezi'nin adeta rön...
12 Mart 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.