E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
Endress+Hauser Türkiye

Güncel Rakamlarla SNF Floerger 2013

Güncel Rakamlarla SNF Floerger 2013

29 Kasım 2013 | SÖYLEŞİ
64. Sayı (Kasım 2013)

Suda çözünen polimer üreticisi SNF, büyümekte olan talebe bağlı olarak uzun vadede üç temel sektörü hedef alıyor: "İçme Suyu ve Atıksu Arıtma", "Petrol-Doğalgaz" ve "Madenler"... Firma, geçtiğimiz üç yıl içerisinde dünya çapında üretim kapasitesini yüzde 45 artırarak 2012 yılı sonunda aktif madde olarak 615 bin ton küresel kapasiteye ulaştı. SNF, bu çift haneli büyüme oranlarını sürdürmek için 2013 yılında birisi Taixing, diğeri Louisiana'da olmak üzere her biri 30 bin ton kapasiteli yeni poliakrilamit üretim hatlarını faaliyete geçirecek.
Dünyanın en büyük suda çözünen polimer üreticisi SNF’nin ürünleri, başta içme suyu ve atıksu arıtma olmak üzere petrol ve doğalgaz üretiminde, kâğıt üretiminde, madencilikte ve diğer özel uygulamalarda kullanılıyor. Dünya çapında 3650 çalışanı, 20 üretim tesisi, 50 bağlı kuruluşu ve 1000’den fazla satıcısı (reseller) ile oluşan üretim ve dağıtım ağı ile SNF’nin 2012 yılı cirosu 2,4 milyar dolar. SNF, büyümekte olan talebe bağlı olarak uzun vadede üç temel sektörü hedef alıyor: “İçme Suyu ve Atıksu Arıtma”, “Petrol-Doğalgaz” ve “Madenler”. Bu üç sektör SNF’nin satışlarının yüzde 80’ini oluşturuyor. Kalan kısmı ise kâğıt ve tekstil endüstrisi, ev ve kişisel bakım ürünleri ve tarım gibi özel uygulamalar. 
SNF geçtiğimiz üç yıl içerisinde dünya çapında üretim kapasitesini yüzde 45 artırarak 2012 yılı sonunda aktif madde olarak 615 bin ton küresel kapasiteye ulaştı. SNF, bu çift haneli büyüme oranlarını sürdürmek için 2013 yılında birisi Taixing, diğeri Plaquemine, Louisiana’da her biri 30 bin ton kapasiteli yeni poliakrilamit üretim hatlarını faaliyete geçirecek. 


Bu yıl şubat ayında SNF Çin Taijing’de ilk dörtlü monomer (Quaternized monomer) üretim tesisini faaliyete geçirdi. Fabrika, 25 bin ton dörtlü monomer ve 15 bin ton monomer üretim kapasitesine sahip. Bu yeni birim, her biri 15 bin tonluk iki katyonik poliakrilamit hattını besleyecek. Hatlardan birisi sanayi ve atıksu arıtım sektörüne, diğeri ise kâğıt endüstrisine hizmet verecek. Bu tesisler SNF’nin Asya su arıtma ve kâğıt sektöründe rekabet gücünü artıran önemli kilometre taşları olma özelliği taşıyor. Çin’deki yeni tesis, SNF’nin Avrupa ve Amerika’daki birimlerini tamamlayıcı rol oynayarak şirketin küresel dörtlü monomer kapasitesini 210 bin tona çıkaracak.


SNF önümüzdeki iki yıl içerisinde Teesside (UK), Saratov (Rusya) ve Rudong (Çin)’da konumlanacak 3 büyük üretim ünitesini daha faaliyete geçirmeyi planlıyor. Firma, Nanjing’de (Çin), madencilikte kullanılan çeşitli kimyasalları imal edecek bir üretim tesisi daha inşa ediyor. Bu tesis ile madencilik sektörüne tam kapsamlı bir ürün yelpazesi sunulacak.  
Emülsiyon ve sıvı üretim de dâhil olmak üzere dört kıtada SNF’nin 20 tesisi mevcut ve gelecek iki sene içerisinde bu sayı 24’e ulaşacak.


Petrol üretiminde, çatlatma ile gaz üretimi (hydrolic fracturing) ve kaya gazı (shale gas) üretimlerinde sürtünmeyi azaltan polimer teknolojisini kullanan SNF, hızla büyüyen bu sektörde de lider tedarikçi konumunda. 
Emülsiyon ve sıvı üretim hatlarına yapılan tamamlayıcı yatırımlar ile SNF, 2013 yılı sonunda dünya çapındaki üretim kapasitesini 700 bin tona yükseltecek. Dünyada suda çözünen polimer talebinin 1.200.000 ton olduğu göz önüne alındığında SNF’in üretim kapasitesinin dünya talebinin yarısından fazlasına ulaşacağı öngörülüyor. Hammaddede de önemli atılımlar yapan SNF’nin biyolojik akrilamit (monomer) üretimi küresel çapta 320 bin ton seviyesine ulaştı. 
SNF’nin 30 bin doğrudan müşterisi mevcut ve ürünleri dünya çapında 300 bin son kullanıcıya ulaşıyor. SNF, 1000’den fazla farklı ürün içeren geniş bir ürün yelpazesine sahip. Araştırma-Geliştirme’ye sürekli olarak yatırım yapıyor ve her sene 100 kadar yeni ürün geliştiriyor. 


SNF, üretim faaliyetleri ve uygulama süreçlerinin sonucunda oluşan karbon ayakizini (Carbon Foot Print) azaltmak için de sürekli olarak çaba gösteriyor. SNF’nin küresel üretim ayakizi, Riceboro (ABD), Plaquemine (ABD), Andrezieux (Fransa) ve Taijing (Çin)’deki dört lokomotif tesisiyle, dünyanın farklı coğrafyalarına dengeli biçimde yayılıyor. Dört kıtadaki SNF fabrikaları en yüksek güvenlik ve çevre koruma standartlarına göre inşa edilmiş. Bütün üretim tesislerinde aynı güvenlik standartlarının gözetilmesini sağlamak amacıyla personelini eğitmek, SNF’in öncelikleri arasında bulunuyor. 


SNF’nin ticari stratejisi çift yönlü bir yaklaşıma dayanıyor:
• Ürünlerin verimini artırmak ve uygulama alanlarındaki uzmanlığını geliştirmek için Ar-Ge’ye yatırım yapmak
• En düşük maliyetli üretici pozisyonunu korumak için tüm coğrafyalarda karbon ayakizini azaltmak.
Poliakrilamit sektöründe rekabet her geçen gün artıyor. SNF bu sektörde rekabet gücünü artırarak büyümeyi başarmış. SNF, tüm operasyonel nakit akışını, sektördeki büyüme ve üretim maliyetini düşürmeyi hedef alarak, üretim kapasitesini artırmak için kullanmış. 

SNF Holding, ürünlerinin Türkiye pazarında dağıtımı amacıyla ülkemizin önde gelen kuruluşlarından Kıvanç Kimya A.Ş. ile 2001 yılında ortaklık oluşturmuştu. Türk ortak Kıvanç Kimya A.Ş. uzun yıllar SNF’nin Türkiye yetkili satıcısı olarak faaliyet gösterdi. SNF ve Kıvanç Kimya A.Ş., pazarda uzun yıllara dayanan bilgi birikimlerini, kurdukları SNF Floerger Kimya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. kanalıyla Türk sanayisinin hizmetine sunuyorlar. SNF Floerger Kimya geçen 13 yılda kalitesi, bilgi birikimi,  ürün çeşitliliği, yüksek stok hacmi, teknik hizmet sağlayabilmesi ve güvenilirliği sayesinde sürekli gelişme göstererek pazar lideri konumuna erişti. İlaveten SNF, Türkiye’deki kuruluşu SNF Floerger Kimya kanalıyla üreticiden tüketiciye doğrudan satış yaparak polimer kullanıcılarına fiyat avantajı da sağlıyor.

 


İlginizi çekebilir...

"Otomasyon ile En Verimli Sistemleri Oluşturuyoruz"

Küresel çapta yaşanan teknolojik gelişmeleri, pazara sunmuş oldukları ekipmanlar ve uygulama aşamasındaki mühendislik çalışmalarıyla yansıttıklarını d...
12 Mart 2020

Arıtma Tesislerinde Dijitalizasyon Giderek Yaygınlaşıyor

Endress+Hauser Türkiye'nin Su ve Atıksu Endüstri Yöneticisi Berk Güder ve Servis İş Geliştirme Yöneticisi Egemen Demirkol ile sektördeki çalış...
6 Şubat 2020

Lejyonella Sağlık için Büyük Risk Oluşturuyor

Chemya Su ve Kimya Teknolojileri A.Ş Genel Müdürü Kazım Karabekir Paşa Civantürk ile sektördeki çalışmaları hakkında konuştuk. Su şartlandırma kimyasa...
13 Ocak 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.