E-Dergi Oku 
BIODESULF
WILO

Eurosan, Yurtiçine de Ağırlık Vermeye Başlıyor

Eurosan, Yurtiçine de Ağırlık Vermeye Başlıyor

24 Haziran 2016 | SÖYLEŞİ
95. Sayı (Haziran 2016)

1994 yılından bu yana su arıtma sektöründe mühendislik, üretim, satış ve teknik hizmet veren Eurosan Su Arıtma Sistemleri, kuruluşunun ilk yıllarında su arıtma sistemleri ve bileşenlerinin ithalatını yapıyordu... Artık kendi mühendisliğiyle tasarladığı ve kendi makine parkuruyla ürettiği "Eurotech" markalı ürünleri dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor.
Yıllık cirosunun yüzde 80’i ihracat gelirlerinden oluşan Eurosan, yaklaşık otuz kişilik bir kadroyla faaliyetlerini sürdürüyor. Kendilerini “Bağımsız bir mühendislik firması” olarak tanımlayan Eurosan’la ilgili bilgiyi Eurosan Satış Müdürü Pınar Kayış’tan aldık... Kayış, “Müşterinin ihtiyaçlarına en uygun sistem hangisiyse, markası ne olursa olsun onu öneriyoruz. Bir prosese hangi firmanın ekipmanı uygunsa onu seçiyoruz. Tek bir pompa firmasına veya tek bir membran firmasına bağımlı değiliz. Proses ne gerektiriyorsa onu sunuyoruz. Distribütör olmadığımız için bu, en önemli özelliklerimizden birisi” diyor ve ekliyor; “Eurosan olarak kendi ürettiğimiz fakat bu zamana kadar Türkiye’de pek lanse etmediğimiz paslanmaz grubumuzu da Türkiye’de artık ön plana çıkartacağız”...

Su&Çevre: Eurosan’ın faaliyetleri ve çalışma alanları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Pınar Kayış: Firma olarak standart ürünlerimiz filtrasyon sistemleri, kartuş filtreler, ultraviyole sistemler, ters ozmos cihazları, ultrafiltrasyon sistemleri, atıksu arıtma sistemleri ve benzeri ekipmanlar... Ancak bizim için önemli olan müşteri odaklı çözüm üretmektir. Bu noktada mühendislik hizmetimiz devreye giriyor. Başlıca hedefimiz, müşterilerimizin isteklerini doğru olarak tespit edebilmek, ihtiyaç olan doğru sistemi ve bu sistemin kurulacağı yerin analizini de yaparak belirleyebilmek ve müşterimize uzunca yıllar sorunsuz bir şekilde çalışabilecek doğru sistemleri sağlayabilmektir. Örneğin, betonarme bir yapı oluşturmanın pahalı olduğu veya imkansız olduğu yerlerde bazı cihazlarımızı konteynır içerisinde kompakt bir halde sağlayabiliyoruz. Ya da sistem yerleştirmenin neredeyse imkansız olduğu bir gemi içerisinde bulunan makine dairesinde çalışabilecek kompakt sistem tasarımları ve montajını yapabiliyoruz. Konusunda uzman teknisyenlerimiz vasıtasıyla dünyanın her yerinde kurulum, devreye alma, eğitim ve bakım hizmetlerini sağlayabiliyoruz.

Saf su ihtiyacı olan ilaç endüstrisi ve gıda firmalarıyla çok sayıda proje gerçekleştirdik. Özellikle çalıştığımız sektörlerden birisi de gemi endüstrisi oldu. Çok önemli askeri projelerde tercih ediliyoruz. 15 senedir neredeyse tüm askeri yerli üretim gemilerde bizim sistemlerimiz yer alıyor. MİLGEM projeleri ile yurtiçinde kullanılan ve yurtdışına ihraç edilen hücumbotlarda deniz suyu sistemlerimiz kuruluyor. Bu bizim için de çok önemli ve bizi geliştiren bir alan. Askerlerle çalışmak hakikaten zor fakat çok da önemli. Her şey belgelendiriliyor ve titizlikle seçiliyor. TÜBİTAK’ın araştırma gemisi ile Ankara ve Samsun feribotları da o sektördeki en önemli referanslarımız. Hazar Denizi’ndeki bir petrol platformuna kurduğumuz deniz suyundan içme ve kullanma suyu üretim sistemi de bizler için önemli referanslardan birisi olmuştu.


Eurotech Deniz Suyu Ters Ozmos Sistemleri

Su&Çevre: Çalıştığınız ülkelerden bahsedebilir misiniz?

Pınar Kayış: Bayiliklerimizin olduğu ülkelerden başlayacak olursak, ürünlerimizin rahat bir şekilde temin edilebileceği ülkeler Belçika, İtalya, Fransa, Avusturya, Romanya, Fas, Azerbaycan, İran. Bayilik ağımıza katılan yeni ülkeler arasında ise şu anda Gürcistan ve Filipinler bulunuyor. Proje anlamında çalıştığımız ülkeler ise Cezayir, Lübnan, Pakistan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Libya, Ürdün, Mısır, Irak, Sırbistan, Endonezya, Angola.
2014 yılından beri yurtdışına senede yaklaşık altı yedi büyük, yani sevkiyatlarda konteynırları dolduracak kadar hacimli sistemler ihraç ediyoruz. Ayrıca KKTC’de de bir şubemiz bulunuyor. Adada kurduğumuz deniz suyu sistemlerinin bakım ve onarımlarını yapıyor.

Su&Çevre: Ürünlerinizden bazıları hakkında da kısaca bilgi alabilir miyiz?

Pınar Kayış: Ürünlerimizi kendi mühendislik tecrübelerimizle tasarlıyoruz. Bunların arasında ultraviyole üniteleri, ters ozmos cihazları, ultrafiltrasyon cihazları vs. bulunuyor...
Eurotech Ters Ozmos Cihazları’nı, müşterinin su analizlerini gördükten sonra, ihtiyaca göre özel olarak projelendirip üretiyoruz. Farklı su kalitelerine göre ters ozmos cihazının dizaynı ve verimi değişkenlik gösterebiliyor. Yapımda kullanılan tüm ekipmanlar en kaliteli malzemelerden seçiliyor. Ekipmanların kaliteli olması, sistemlerin uzun süre en yüksek verimde çalışmasını sağlıyor.
Eurotech Deniz Suyu Ters Ozmos Sistemleri (Desalinizasyon), mevcut tatlı su kaynaklarının yetersiz kaldığı ve deniz suyu kullanımının gerekli olduğu durumlarda (gemiler, siteler, oteller, hastaneler, tatil köyleri, belediyeler, endüstriyel tesisler vb.) tatlı su temininde kullanılıyor. Bu üniteleri de tamamen müşterilerimizin ihtiyacına göre özel olarak projelendiriyoruz. Bu sistemlerde, enerji geri kazanım üniteleri sayesinde son derece tasarruflu tasarımlar yapabiliyoruz.


Eurotech Ultrafiltrasyon Sistemi (solda)
Eurotech Ters Ozmos Sistemi (sağda)


Eurotech Modüler Sistem, yer sıkıntısı olan her alana uygulanabilen, konteyner içine konulabilen arıtma sistemlerimiz. Oteller, şişeleme tesisleri, siteler, fabrikalar gibi arıtım ihtiyacı olan her yerde uygulanabiliyorlar. Ayrıca portatif olarak araç üzerine monte edilebilen ürünlerimiz, her yerde sağlıklı arıtılmış su ihtiyacını sağlayabiliyorlar.
Eurotech Ultrafiltrasyon Sistemleri, özellikle kaynak suları ve içme suları arıtımında çok önemli avantajlar sağlıyor. Membranların yapısı kılcal boru şeklinde ve çapraz akış yöntemiyle çalışıyor. Kılcal borulardan içeri giren ham su, membran yüzeyinde bulunan 25 angstrom büyüklüğündeki gözeneklerden geçirilerek arıtma işlemi yapılıyor. Sistemin yıkamaları ve temizleme işlemleri otomasyonla yapılıyor ve insan müdahalesine ihtiyaç duyulmuyor.
Eurotech Ultraviyole Üniteleri, suya herhangi bir kimyasal madde katmadan sadece UV ışınları sayesinde suda bulunan virüslerin, bakterilerin ve mikroorganizmaların DNA’larını parçalayarak, mikrobiyolojik açıdan sağlıklı arıtılmış su elde edilmesini sağlıyor. Tamamı paslanmaz malzemeden imal edilen ışın odası, kaliteli kuvarz kılıf, UVC lambaları ve her lamba için özel olarak ayrı ayrı tasarlanmış elektronik kartlar, sistemin her türlü koşulda en yüksek performansta sterilizasyon yapmasını sağlıyor.

Eurotech SKM Multi Kartuş Filtrasyon Üniteleri, yüksek debilerde istenilen filtrasyon hassasiyetini sağlıyor. Tamamıyla paslanmaz çelikten, hijyenik ve antikorozif gövdeden oluşuyor. Tasarımı sayesinde kartuşlarına müdahale etmek çok kolay ve zahmetsiz.
Otomatik kum filtreleri, aktif karbon filtreleri ve yumuşatma sistemlerimizin tamamı ithal malzemelerden oluşuyor. Sistemi oluşturan otomasyon mineral ve tanklar dünyada kabul görmüş markalardan seçiliyor.
Endüstriyel filtrasyon sistemlerimizde sistem gövdeleri SA 2 ½ kalitesinde kumlanmış iç yüzeyi 250 kalınlığında epoksi kaplı dış yüzeyi epoksi bazlı astar üzerine sentetik boya ile işlem görmüş ST 37-2 karbon çelikten. Otomasyon PLC kontrollü pano ve otomatik vanalardan oluşuyor.

Su&Çevre: Gündeminizde neler var?

Pınar Kayış: Üretimimiz olmasına rağmen biz aslen bir mühendislik firmasıyız. Ağırlıklı olarak mühendislik çözümlerimizle devam etmek istiyoruz. Bu zamana kadar paslanmaz grubumuzu Türkiye’de pek lanse etmemiştik. Fakat bundan sonra bu ürün grubumuzu Türkiye’de de ön plana çıkartmayı planlıyoruz. Genelde Çin menşeli ürünlerin hakim olduğu paslanmaz grubunda ülkenin söz sahibi firmaları arasında olmak istiyoruz.
Ayrıca Türkiye içinde pek talep görmeyen, fakat özellikle Avrupa’da çok tercih edilen, atıksu arıtımında kullanılan sıyırıcılı UV sistemlerimizi tanıtacağız. Ar-Ge anlamında yeni ürün olarak, genellikle soğutma kulelerinde ya da çok yüksek debili endüstriyel alanlarda kullanılan, kendini otomatik temizleyen bir filtre üretmeyi düşünüyoruz. Yüksek mikron yelpazesine sahip bir filtrasyon hassasiyetine sahip olacak. 70-80 metreküp/saatten 2000 metreküp/saate kadar bir yelpaze oluşturmayı planlıyoruz.

Su&Çevre: Sektörde talep, ihtiyaçlar ve teknoloji sizce ne yönde değişiyor?

Pınar Kayış: Sektörde ters ozmos sistemlerinin ve diğer ileri teknoloji cihazların her geçen gün yaygınlaştığını görüyoruz. Müşteri tarafındaki bu bilinç bizim de işimizi kolaylaştırmaya başladı. Eskiden zamanımızın büyük bölümünü ters ozmos sistemlerini anlatarak geçirirdik. Genellikle iyon değiştirici reçinelerle suyun içindeki kirece müdahaleden öteye gidilmiyordu.  Şimdi herkes biliyor. Ters ozmos çok tanınıyor. Su kaynaklarının özelliklerinin değişmesi de bunda etkili oldu. Yumuşatma ve filtrenin yetmeyeceği sular, ters ozmos talebini artırdı.
Kaliteli ürün üretmek için öncelikle endüstriyel proseslerde kaliteyi tutturmanın önemi de arttı. Rekabette avantaj sağlayabilmek için iyi hammadde ve ileri arıtma teknolojileri ön plana çıkmaya başladı. Mesela yoğun olarak çalıştığımız ıslak mendil endüstrisinde suyun iletkenliğinin çok düşük olması gerekiyor ve bu da ters ozmos ünitelerini zorunlu kılıyor. Aksi takdirde ıslak mendik köpürüyor ve kullanılan losyondan dolayı bakteri ürüyor. Bu da ürünün kalitesine yansıyor. Ürün kalitesini doğrudan etkileyen bir unsur olduğu için yatırımcı da proses yatırımlarına önem vermeye başladı. Suyun geri kazanımı da önem kazanmaya başlayınca bazı teknolojik sistemlerin önemi daha da arttı.
Atıksuda ise değişim ve gelişim ülkemizde maalesef biraz daha geç oluyor. Bu konudaki eksiklerden birisi, kontrollerin çok sıkı olmaması. Kontroller arttıkça teknoloji arayışı olacağına inanıyoruz. Yoksa atıksu, ürün kalitesini de etkilemediğinden sadece bilinçlenme yetmez.

 

İlginizi çekebilir...

ProMinent Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Kahraman:"ProMinent'in Yeniliklerini Kullanıcıların Hizmetine Sunacağız"

Dergimizin sorularını yanıtlayan ProMinent Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Kahraman, 'ProMinent GmbH'ın yeniliklerini ülkemizdeki kullanıcıların ...
8 Haziran 2022

Wavin Türkiye Genel Müdürü Fatih Asal: "'Yağmur Suyu Toplanması En Kolay Su Kaynağıdır"

İnovasyon ve dijitalleşmeyi odağında tutan teknolojiler tasarlayan Wavin, geliştirdiği son ürünler ile dikkat çekiyor....
13 Ocak 2022

REDCO Çevre Mühendisi Nurgül Tanrıverdi: "Arıtma Çamurları Önemli Bir Hammadde"

Kurutma tesislerinde işlem gören çamurun, yakıt ya da tarımda toprak iyileştirici olarak kullanılması halinde önemli bir hammadde niteliğinde olduğunu...
7 Aralık 2021

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • BAU Teknolojileri Dergisi
 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2022 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.