E-Dergi Oku 
BIODESULF

Endress+Hauser Türkiye Endüstri Yöneticisi Berk Güder: 'En Yenilikçi Cihazlarımızla En Optimum Çözümleri Sunuyoruz'

Endress+Hauser Türkiye Endüstri Yöneticisi Berk Güder: 'En Yenilikçi Cihazlarımızla En Optimum Çözümleri Sunuyoruz'

22 Mart 2018 | SÖYLEŞİ
116. Sayı (Mart 2018)
2.036 kez okundu

Proses endüstrisi için ölçüm ve otomasyon mühendisliği alanında ürün ve hizmetler sunan Endress+Hauser, su ve atıksu endüstrisinin tüm alanlarında faaliyet gösteriyor. Firmayı, Türkiye’deki çalışmalarını ve su/atıksu endüstrisine yönelik ürün ve hizmetlerini Endress+Hauser Türkiye Endüstri Yöneticisi Berk Güder’le konuştuk. Güder, Endress+Hauser’in müşterilerinin proseslerine en uygun çözümleri en teknolojik ürünleriyle sunmayı amaçladığını vurguladı...

SU VE ÇEVRE: Endress+Hauser hakkında genel bilgi verebilir misiniz?

BERK GÜDER: Endress+Hauser, 1953 yılında G. Endress ve Ludwig Hauser tarafından Almanya’da kurulmuş, 1975 yılından itibaren Endress ailesinin mülkiyetinde olan ve merkezi İsviçre’nin Reinach şehrinde yer alan bir aile şirketi. Proses endüstrisi için ölçüm ve otomasyon mühendisliği alanına odaklanan Endress+Hauser’in bugün itibariyle dünya genelinde 13 bin kişinin üzerinde çalışanı bulunuyor. Dünya çapında 50 satış ofisi ve 75 ülkede temsilcilikle toplam 125 ülkede aktif olarak faaliyet gösteriyor. Bunun yanında 4 bölgesel satış destek merkezimiz bulunuyor. Toplam 12 ülkede 26 üretim merkezimizle dünya kalite standartlarına uygun son teknoloji cihazlar üretiyoruz. Ülkemizde satışa sunduğumuz cihazlar, Avrupa ülkelerinde üretiliyor.

Türkiye’de su ve atıksu, gıda ve içecek, petrol ve gaz, çimento ve kimya sektörleri başta olmak üzere enerji, ilaç, denizcilik, yenilenebilir enerji ve kağıt sektörlerinde hizmet veriyoruz. Endüstriyel ölçüm konularında temin ettiğimiz cihaz ve sistemler; seviye, akış, basınç, sıcaklık, analiz ve örnekleme, veri yönetimi, cihaz haberleşmeleri ve sistem entegrasyonlarıdır.

Sunduğumuz çok çeşitli servislerle müşterilerimize tesislerinin kullanılabilirliğini artırmada, proseslerini geliştirmede ve ürün kalitesinin iyileştirilmesinde; devreye alma, çalıştırma, bakım, kalibrasyon ve tamir hizmetlerimizle de yardımcı oluyoruz. Bunun yanında müşterilerimizi proses otomasyonu konusunda kapsamlı çözümlerle destekliyoruz. Bu çözümlerimiz; sistem entegrasyonu, analiz sistemleri, envanter kontrolü, tesis varlık yönetimi, enerji izleme, alım-satım operasyonlarıdır. 

SU VE ÇEVRE: Firmanın Türkiye yapılanması hakkında bilgi verebilir misiniz?

BERK GÜDER: Endress+Hauser, 1984 yılında İNTEK firmasının Türkiye temsilciliğini üstlenmesiyle faaliyetlerine başladı. Başarılı geçen 23 yılın ardından 2007 yılında Endress+Hauser Türkiye Satış Ofisi kuruldu. 2007 yılında 17 kişi ile başlayan başarı yolculuğumuz şu an 60 kişinin üzerindeki kadromuzla devam ediyor. Genel merkezimiz İstanbul’da yer alıyor. Müşterilerimize daha yakın olma hedefimiz çerçevesinde; 2012 yılında Adana, 2013 yılında İzmir ve 2014 yılında Ankara Bölge Satış Ofislerimiz açıldı. Endress+Hauser Türkiye; şu anda satış, pazarlama, servis, proje ve lojistik birimlerinden oluşuyor. Müşterilerimizin proseslerine en uygun çözümlerimizi en teknolojik ürünlerimizle sunmayı amaçlıyoruz.

SU VE ÇEVRE: Su ve Atıksu endüstrisinin hangi alanlarında faaliyet gösteriyorsunuz. Bu sektöre yönelik ürünleriniz ve çözümleriniz nelerdir?

BERK GÜDER: Su ve Atıksu endüstrisinin tüm alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Sektörümüzde en önemli payı atıksu ve içme suyu arıtma tesisleri oluşturuyor. Endress+Hauser, gerek içme suyu gerekse atıksu arıtma tesislerinde tam ölçekli bir tesisi tek marka altında enstrümante edebilen alanında tek ve lider firmadır. Arıtma tesislerinin tüm proseslerinde müşterilerimize çözüm sunabiliyoruz. Arıtma tesislerinin yanında geri kazanım, ultrafiltrasyon, ters osmoz, desanilasyon tesislerinde de müşterilerimize çözüm sunabiliyoruz.

Ürün portföyümüzü oluşturan akış (debimetre), analiz, seviye, basınç, sıcaklık, örnekleme cihazlarımızın yanında paket çözümlerimizle de müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu çözümlerimize birkaç örnek vermek gerekirse; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2011 yılında yayınlanan önemli bir genelge ile 10.000 m3/gün kapasiteli evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesislerini, derin deşarj yapan tesisleri ve soğutma suyu kullanan tesisleri online olarak izlemeye başladı. Ülkemizin farklı illerinde toplamda 50’den fazla kabin kuran firmamız bu kapsamda da liderliğini sürdürüyor.

Bunun yanında panel çözümlerimizle içme suyu arıtma tesislerinde de çözümler sunuyoruz.

Arıtma tesislerinde dijital iletişim ve uzaktan izleme gün geçtikçe yaygın hale geliyor. Dijitalizasyon ve otomasyon ile müşterilerimize; tesislerinin verimliliğini artırmalarını, esnek ve daha rekabetçi olmalarını sağlamaktayız. Örneğin Profibus ve Ethernet IP gibi digital iletişimler ile su ev atıksu endüstrisinde proses otomasyon mimarisine kusursuz bir entegrasyon sağlıyoruz. 

Akıllı sensör sistemi Memosens teknolojisi ile pH, ORP, iletkenlik, çözünmüş oksijen ve klor sensörlerinde dijital iletişim sağlayabiliyoruz. Bu sayede analog sensörlerle karşılaştırıldığında daha düşük bakım giderlerinin yanında, yüzde 40 daha uzun sensör ömrü ve çok daha hızlı kalibrasyon yapılabilme avantajları sunabiliyoruz.

Heartbeat teknolojimiz ile kritik ölçüm noktalarında 7/24 sahadaki enstrümanların kendi kendini doğrulama ve hata teşhis raporlaması yapılıyor. Bu teknolojimizle bakım maliyetleri azaltılarak tesis verimliliği artırılıyor ve proses optimizasyonu sağlanıyor.

Pazara yeni sunduğumuz ürünlere gelirsek; endüstriyel proses ölçüm ve otomasyonunda küçük boyutlu, basit, güvenilir ve bakım gerektirmeyen enstrümanlara olan talep artmaya devam ediyor. Geçen yıl pazara sunduğumuz su ve atıksu endüstrisi için özel tasarlanmış yeni nesil radarlarımız FMR 10 ve 20 müşterilerimizden çok fazla rağbet gördü. Dünyanın en küçük ve kompakt radarı olan ürünümüz, SmartBlue uygulamamız indirilerek akıllı telefon veya tablet ile Bluetooth üzerinden kolayca devreye alınabiliyor.

Bu yıl pazara sunduğumuz yeni ürünümüz Picomag ise, yardımcı işletmelerde iletken sıvılar için hem akış hem de sıcaklık ölçümü yapıyor. SmartBlue Uygulaması aracılığıyla Bluetooth ile kolayca devreye alınan Picomag, aynı zamanda IO-Link teknolojisi sayesinde kusursuz sistem entegrasyonu sağlıyor. Bu nedenle Picomag, Endüstri 4.0’a da hazır.

SU VE ÇEVRE: Su ve Atıksu endüstrisinin Endress+Hauser Türkiye için önemi nedir?

BERK GÜDER: Su ve Atıksu sektörü Endress+Hauser Türkiye’nin en önemli endüstrilerinden birisidir. Faaliyet gösterdiğimiz sektörler içinde hacim olarak ilk 3’te yer alıyor. Gerek ülkemizdeki su ihtiyacının artması gerekse yasal zorunluluklar nedeniyle çok önemli bir endüstride faaliyet gösteriyoruz. Bu bilinç içerisinde müşterilerimize en yenilikçi cihazlarımızla en optimum çözüm önerilerini sunmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Müşterilerimizin firmamızın çözümlerine olan güveni, bizleri daha da yenilikçi olma yolunda teşvik ediyor.

SU VE ÇEVRE: Servis, teknik destek, yedek parça gibi satış sonrası hizmetler konusunda yaptığınız çalışmalar nelerdir?

BERK GÜDER: Endress+Hauser, Türkiye’de proses otomasyonu endüstrisinde 15 kişilik uzman servis kadrosu ile en büyük ve yetkin servis yapılanmasına sahip. Son yıllarda yaptığı servis yatırımlarının yanı sıra servis personelinin yetkinliği, uzmanlaşması, ekipman ve teknoloji desteği ile sektörün açık ara lider servis organizasyonunu bünyemizde
bulunduruyoruz. İstanbul ofisimizin yanında, ülkemizdeki diğer tüm ofislerimizde de yetkin servis personelimizle kullanıcılarına ve endüstriye hep yakın olma stratejimizi sürdürüyoruz.

Verdiğimiz destek hizmetlerini; “temel servisler”, “destek servisleri” ve “optimizasyon servisleri” başlıkları altında gruplandırabiliriz.

Temel servislerimiz iş ortaklarımıza arıza halinde verdiğimiz uzaktan destek, tamir ve arıza giderimini içeren acil servisleri kapsıyor.

Destek servislerimiz ise devreye alma, bakım, kalibrasyon, eğitim ve süpervizörlük hizmetlerini içeriyor. Cihazlarımızla birlikte sunduğumuz devreye alma hizmeti, cihaz için sahada harcanan süreyi ciddi anlamda kısaltırken cihazın optimum koşullarda olduğunu ve tam verimlilikle çalıştığını garanti ediyor. Dahası, devreye alma işlemi yetkili servisimiz tarafından tamamlanan cihazlar tanımlanan ek garanti süresi ile 3 yıl garanti kapsamında değerlendiriliyor. Bu da kullanıcılar için kayda değer bir fayda sağlıyor. Kalibrasyon ve bakım servileri de cihazların kullanım sürelerini uzatırken, kestirimci ve uzman kişiler tarafından yapılan düzenli bakım, cihazın performansını artırırken plansız arıza ve duruşları ve buna bağlı kayıpları engelliyor. Önlenen bu üretim ve ürün kayıpları, kullanıcılar için personel yönetimi, fazla mesai yönetimi gibi birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

Optimizasyon servisleri ise kalibrasyon ve bakım optimizasyonları ile temel olarak mevcut proses otomasyonu sistemlerinin performansını her zaman en üst seviyede tutmanın ötesinde, sistemin sürekli iyileştirilmesini hedefliyor. Kullanıcı-tedarikçi ilişkisinin ötesinde iş ortaklığı modeline dayanan bu çalışma ile mevcut kurulu sistemin tüm detaylarıyla belirlenip kayıt altına alınması, sürekli takip edilebilir olması, yapılan analiz neticesinde potansiyel iyileştirmelerin tespit edilerek uzun süreli aksiyon planı ile adım adım uygulanmasını içeriyor.

SU VE ÇEVRE: Endress+Hauser’in Türkiye pazarına bakışı nasıl?

BERK GÜDER: Türkiye, Endress+Hauser’in önem verdiği stratejik pazarlardan birisi. Ülkemize yaptığı yatırım her geçen yıl daha da artıyor. Endress+Hauser Türkiye’nin 2007 yılından günümüze kadar en çok büyüyen satış ofislerinden biri olması da bu güveni tazeliyor ve şirket içerisinde bir başarı öyküsü olarak anılmasını sağlıyor.

ENDRESS+HAUSER’İN TEMEL PRENSİPLERİ
Endress+Hauser Türkiye Endüstri Yöneticisi Berk Güder, müşterilerini desteklemek ve bunun için “mükemmel değer sunmak” hedefiyle yola çıkan Endress+Hauser’in temel prensiplerini şöyle sıralıyor:
• Müşterilerimize hizmet eder ve onlardan öğreniriz.
• Aile şirketi olarak kalacağız.
• Güven ortamı oluştururuz.
• Önce kalite.
• Bağlılık ve kurumsal sosyal sorumluluk temel değerlerimizdir.
• Açık ve yapıcı iletişim kurarız.
• Hatalarımızdan öğreniriz.


 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

ALP Kompozit Yapı Makine Mühendisi Yılmaz Vatansever: 'Koku Giderimi Konusunda İlk Akla Gelen Firmayız'

ALP Kompozit Yapı'nın Pultech FRP ile grup firması olmasının verdiği avantajı kullanarak üretim konusunda esnek ve hızlı çözümler sağladıklarını i...
7 Aralık 2022

'Türkiye'yi Üretim Merkezi Haline Getirmeyi Hedefliyoruz'

Dünya genelinde 17 bin çalışanı ile suyun daha iyi kullanımı, korunması ve gelecekte yeniden kullanılması için yeni teknolojiler geliştiren Xylem'...
8 Kasım 2022

AySA Uluslararası İlişkiler Müdürü Gonzalo Germán Meschengieser: "Gelişmekte Olan Ülkeler Daha Fazla İşbirliği İçinde Olmalı"

Güney Amerika'nın en büyük ikinci su ve sanitasyon operatörü ve hizmet verilen nüfus açısından dünya beşincisi olan Agua y Saneamientos Argentinos...
6 Temmuz 2022

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • BAU Teknolojileri Dergisi
 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2023 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.