E-Dergi Oku 
ABB
BIODESULF

Bursa'da İleri Biyolojik Arıtma için 400 Milyon Liralık Yatırım

Bursa'da İleri Biyolojik Arıtma için 400 Milyon Liralık Yatırım

7 Temmuz 2021 | HABERLER
156. Sayı (Temmuz 2021)
848 kez okundu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Marmara'ya kıyısı olan 7 şehir için talep ettiği biyolojik arıtma Bursa'da son 4 yılda hayata geçirildi. Marmara Denizi’ne 125 kilometre sahili olan Bursa’da, 400 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen altyapı ve arıtma tesisleri, ileri biyolojik arıtmayı gerçekleştiriyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, deniz salyası konusunda en şanslı şehir olduklarını belirterek, "Biz son 4-5 yılda yaptığımız yatırımlarla bakanlığın bugün istediği ileri biyolojik arıtmayı kurmuştuk. Bu tesisler azot ve fosfor gibi elementleri yüzde 90 oranında arıtıyor. Şimdiki hedefimiz Orhangazi ve İznik için 120 milyon liralık yatırımı ihale etmek. Bu yatırımları yaptığımızda evsel atıklarla ilgili bir sorunumuz kalmayacak" dedi.

Marmara Denizi’nde meydana gelen müsilaj, bir kez daha arıtma tesislerinin önemini ortaya çıkardı. Bursa Büyükşehir Belediyesi de Marmara Denizi’ne kıyısı olan ilçelere yıllar önce yaptığı arıtma tesisleriyle soruna kalıcı çözümler üretmeye devam ediyor. 2016 yılı nisan ayında inşaat başlayan, Gemlik, Mudanya, Küçükkumla ve Kurşunlu ileri biyolojik arıtma tesisleri 2018 yılı haziran ayı itibariyle devreye girdi. İleri biyolojik atık su arıtma tesisleri, dere, göl ve deniz gibi alıcı ortamlarda alg patlamaları, müsilaj gibi kötü sonuçlara neden olan azot ve fosfor gibi besin elementlerinin atık sudan yüzde 85-90 oranında arıtılmasını sağlıyor. Ön arıtma tesislerin den geçirilmiş atık sular Gemlik, Mudanya ve Küçükkumla derin deniz deşarj hatları ile denizin -40 metre derinliğine ve Gemlik’te bin 640 metre, Mudanya’da 520 metre, Küçükkumla’da 500 metre açığa deşarj edilerek sahildeki insan teması en aza indiriliyor. Gemlik ilçesine 93 milyon 71 bin 83 TL bedelle, 305 bin 968 metre kanalizasyon hattı döşenirken, Mudanya’ya 81 milyon 746 bin 725 TL bedelle, 195 bin 667 metre kanalizasyon yapıldı.

Bu iki ilçe için toplam 501 bin 635 metre kanalizasyon hattına, 174 milyon 817 bin 808 TL harcandı. Ayrıca, Orhangazi’ye 80 milyon, İznik’e de 40 milyon liralık arıtma tesisi yatırımlarının ihalesi de yapıldı. Gemlik, Mudanya, Küçükkumla, Kurşunlu'ya yapılan arıtma tesisleri için 240 milyon TL harcanırken, kanalizasyon hatlarına da 174 milyon lira bedel ödendi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yapılan ve yapılması planlanan çevre yatırımlarını Mudanya’da değerlendirdi. Sorunun çok iyi tanımlanması gerektiğini belirten Aktaş, “Marmara Denizi kıyısına konumlanmış durumda İstanbul başta olmak üzere 7 tane ilimiz var. Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve İstanbul. Bursa olarak bizim 125 kilometre Marmara Denizi’ne sahilimiz var. İddia ediyorum ki 7 il içerisinde arıtma tesisleri anlamında özellikle evsel atıkları arıtma tesisleri noktasında en iyi şehiriz diyebilirim. Son 4-5 yıllık süreçte en az 400 milyon liralık yatırım yapıldı.

Bunların karşılıklarını alıyoruz. Tabii işin endüstriyel boyutu da var. Önce şunu tanımlamamız gerekiyor. Müsilajın oluşmasının sebepleri neler? Deniz suyunda bir ısınma var. Marmara Denizi bir iç deniz, kapalı havza. Dünyanın en küçük denizlerinden bir tanesi. Bu noktada her bireyin, şehrin üzerine düşen sorumlulukları var” dedi.

“Orhangazi ve İznik’e yapılacaktesisler ihale aşamasında”

Aktaş, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek anlamında mesken, sanayi, zirai ve deniz atıklarından kaynaklı sorunlar var. En azından biz mesken boyutunu halletmek için son 4-5 yıl zarfında 400 milyon liralık yatırım yaptık. Gemlik, Küçükkumla, Mudanya, Kurşunlu arıtma tesislerimiz yapıldı. Bu arıtma tesisleri sıralaması ile beraber, yaklaşık 400 milyonluk bedelle ileri biyolojik arıtmayı gerçekleştiriyor ve buraya geliyor. Eksik yok mu? Elbette var. Orhangazi ve İznik’te özellikle zeytin üretiminde de bunun etkisi var. Orhangazi yatırımı 80 milyon, İznik yatırımı 40 milyon lira olacak ve bunlar ihale aşamasında. Bu 2 yatırım bir buçuk yıl içinde devreye girdiğinde evsel atıklarla ilgili bir sorunumuz kalmayacak. Biz bu noktada üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz” diye konuştu.


 


İlginizi çekebilir...

IFAT Eurasia için Geri Sayım Başladı

Avrasya bölgesinde çevre teknolojileri sektörünün buluşma noktası olan IFAT Eurasia Uluslararası Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı 21-23 Ekim 2021 ta...
9 Eylül 2021

Azerbaycan İçme Suyunu Arıtma İhalesini Akkim Kazandı

Azerbaycan'daki Ceyranbatan Ultrafiltrasyon Su Arıtma Kompleksi'nin membran modüllerinin değişimi ihalesini Akkim Kimya kazandı....
8 Eylül 2021

TurSEFF'ten Su Verimliliği için Finansman

Özel sektörün ve belediyelerin kaynak verimliliği projelerinin geliştirilmesi ve finansmanına yönelik çözüm paketleri sunan TurSEFF'ten önemli bir...
3 Eylül 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.