E-Dergi Oku 
ABB

İSKİ, Çok Büyük Çevre Yatırımlarını Tamamlıyor

İSKİ, Çok Büyük Çevre Yatırımlarını Tamamlıyor

24 Kasım 2020 | HABERLER
149. Sayı (Aralık 2020)
480 kez okundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bağlı kuruluşlarından İSKİ Genel Müdürlüğü’nün 2021 yılı bütçesi ile yatırım ve performans programlarını içeren rapor, İBB Meclisi’nde görüşülerek onaylandı. Raporu meclise sunan İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, 6,5 milyon abonesi bulunan İSKİ’nin, İstanbul’a günlük ortalama 3 milyon metreküp kaliteli su verdiğini, mevcut günlük 4,5 milyon metreküp kapasiteli 21 içme suyu arıtma tesisi ve 5,8 milyon metreküp kapasiteli 88 atıksu arıtma tesisi ile hizmet verdiklerini söyledi.

Bütçenin Yarısı Yatırımlara
2021 yılında 7 milyar 959 milyon 457 bin liralık gider bütçesi, 7 milyar 354 milyon 500 bin liralık gelir bütçesi öngördüklerini belirten Mermutlu, bütçenin yüzde 49’unu yatırımlara, yüzde 32’sini mal ve hizmet alımına, yüzde 13’ünü personel giderlerine, yüzde 6’sını da cari ve diğer giderlere ayırdıklarını kaydetti.2021-2025 Stratejik Plan ve 2021 Performans Programı’nda 7 stratejik amaç, 28 stratejik hedef, 97 adet performans göstergesi ile 128 yatırımın yer aldığına dikkat çeken Mermutlu, “Gelecek yıl suya zam yapmadan öngördüğümüz bütün yatırımları gerçekleştirdiğimiz taktirde 1 milyar 851 milyon liralık bütçe açığımız oluşuyor. 2021 yılına yüzde 25’lik zamla girersek açığımızı 604 milyon liraya düşüreceğiz. Yüzde 25 zam ve suda aylık enflasyon oranında artış gerçekleşirse bütün yatırımlarımızı yapıp 128 milyon lira da artıya geçmiş olacağız” dedi.

Kayıp – Kaçak Sular Azalacak
Son 12 yılın en düşük yağış değerlerine rağmen İstanbul’un su sıkıntısının bulunmadığına dikkat çeken Mermutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:“Şu anda barajlarımız yüzde 28 oranında doludur. Şehre verdiğimiz suyun sürekli artmasının yanı sıra çarpık kentleşme sonucu yağan yağmurların barajlara ulaşmaması da barajlarda tutulan su azlığının sebepleri arasındadır. Yüzde 22 olan kayıp kaçak oranlarımızı yüzde 15’e çekmek için şehrin iki yakasında basınç ayarlamasıyla ilgili iki müdürlük kurduk ve iyi bir netice alacağımıza inanıyorum.”

Devasa Çevre Yatırımları Bitiriliyor
Raif Mermutlu; yapımına devam edilen Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2. Kademe inşaatının tamamlandığını, Tuzla İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 3. Kademe inşaatının yıl başında bitirileceğini, inşaatı yüzde 60 seviyesinde olan Baltalimanı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ni 2021 yılı sonunda, Tarihi Yarımada’daki su baskınların son verecek olan Ayvalıdere Yağmursuyu Tüneli’nin ise gelecek yılın mart ayında tamamlanacağını açıkladı.Ambarlı ve Ataköy atıksu tünellerinin 2022 yılında hizmete alınacağını ifade eden Mermutlu, Üsküdar’daki su baskınlarını bitirecek Bülbüldere Yağmursuyu Tüneli, Çavuşdere Yağmursuyu Tüneli ve İstavroz Deresi Tüneli’nin ise Haziran 2021’de tamamlanacağını dile getirdi.

Silivri, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar, Bakırköy, Zeytinburnu, Fatih, Sarıyer, Şile, Beykoz, Tuzla, Pendik, Kartal, Ümraniye, Üsküdar ilçelerinde atıksu toplama hatları ile yağmursuyu kanalı inşa etme ve yenileme çalışmalarının da devam ettiğini kaydeden Mermutlu, bütün bu yatırımların 780 milyon liraya mal olacağını belirtti. İSKİ Genel Müdürü; Şile İçme Suyu Arıtma Tesisi, Ömerli (Emirli) İçmesuyu Arıtma Tesisi, Terkos - İkitelli İsale Hattı İnşaatı ile Terkos ve Taşoluk İçmesuyu Arıtma Tesislerinin 2021 yılında, Kağıthane – Bahçelievler İçmesuyu Tüneli’nin 2023 yılı başında hizmete açılacağını kaydetti.

Ayamama, Kurbağalıdere ve Haramidere Dönüşüyor
Toplam uzunluğu 42 km olan Ayamama Deresi’nde yılladır her şiddetli yağışta su baskınları yaşanması nedeniyle başlatılan çalışmada, bugüne kadar 15 bin 800 metrelik ıslahın tamamlandığını, 2 bin 500 metrelik kısımda ıslah çalışmaları ile atıksu kolektörü imalatlarının devam ettiğini dile getiren Mermutlu, çalışmanın Mart 2021’e kadar bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Kurbağalıdere Göztepe Köprüsü E-5 Geçişi Islahı ile Atıksu ve Yağmursuyu Kanal İnşaatları ile İstanbul'un en önemli ilçelerinden Kadıköy’deki sel baskınlarını ve denize atıksu girişini önleyeceklerini kaydeden Mermutlu, bu yatırımın yıl sonunda tamamlanacağını ifade etti.

Mermutlu, “Esenyurt, Avcılar ve Beylikdüzü İlçelerinden geçen ve uzunluğu 23 km’yi bulan Haramidere havzasında kalan 3,5 km’lik dere ıslah çalışmalarına Temmuz 2020’de başladık. Çalışma kapsamında 20 metrekarelik dere kesitini 72 metrekareye çıkaracağız. Ayrıca derenin her iki tarafına 7 km uzunluğunda atıksu kolektörü inşa edilecek. Bugüne kadar kolektör çalışmasının 500 metrelik kısmı tamamlandı. Projenin 1.etabının yani su baskınlarının daha çok yaşandığı bölgedeki çalışmaların 2020 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Çalışmaların ikinci etabının ise 2021 Nisan ayında tamamlanması planlanıyor” diye konuştu.

İBB’den Melen Havzasına 300 Milyon Liralık Yatırım
İstanbul’un su temin ettiği Melen havzasından gelen atıksuların, kuşaklama kollektörleri ile toplanması, arıtma tesisinde arıtılması ve çevreye zararsız hale getirildikten sonra deşarj tüneli ile uzaklaştırılması için önemli yatırımlar yapıldığını aktaran Mermutlu, “Bu bölgede 84 bin 300 metre uzunluğunda kolektör ve tünel ile 1 adet ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi yapılacak. Toplam maliyeti 160 milyon liradır. Planlanan işlerle birlikte toplam maliyet 300 milyon lirayı buluyor. Ayrıca, yapımı süren Melen Barajı’nın maliyetini de İSKİ olarak biz karşılayacağız” dedi.
 


 


İlginizi çekebilir...

SASKİ'den Samsun'da 140 Milyon Liralık Yatırım

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, bereketli Yeşilırmak ve Kızılırmak havzalarını korumak için 140 milyo...
14 Ocak 2021

Afyonkarahisar Atıksu Arıtma Birliği'nden İki Önemli Yatırım

Afyonkarahisar Atıksu Arıtma Birliği Başkanı Mehmet Zeybek, Atıksu Arıtma Birliği tarafından yaptırılan yıllık 1500 megawattsaat kapasitedeki güneş en...
8 Ocak 2021

İZSU, Çevre Mühendisleri Odası ile Mesleki Denetim Protokolü İmzaladı

zmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile mesleki denetim protokolü imzaladı....
7 Ocak 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.