E-Dergi Oku 
ABB

Dünyada 4 Kentten Biri Su Sıkıntısı Çekiyor

Dünyada 4 Kentten Biri Su Sıkıntısı Çekiyor

24 Kasım 2020 | HABERLER
149. Sayı (Aralık 2020)
488 kez okundu

Kentlerdeki önlenemez nüfus artışının yanı sıra tüm dünyayı çevreleyen iklim değişikliği tehlikesi nedeniyle yaşanılacak kuraklık, alt yapı eksikliği nedeniyle meydana gelen seller, deniz suyu yükselmeleri kentlerin geleceğini tehdit ediyor. Yaklaşık 6 milyar insanın 2050 yılında kentlerde yaşayacağı tahmin ediliyor.

Başta iklim değişimi ve nüfus artışı olmak üzere yakın gelecekte su konusunda yaşanılacak krizleri önlemek için, kentlerin akıllı şehir teknolojilerine adaptasyonuna ve bu yaşam alanlarında su yönetimi konusunda yeni teknoloji çözümlere ihtiyaç duyuluyor.

Dünyada 4 Kentten Biri Su Sıkıntısı Çekiyor

Birleşmiş Milletler Raporlarına göre gelecek 30 yıl içinde kentlerin su ihtiyacında %50 - 70 oranında artış beklenirken, bu kentlerin büyük bir kısmında bugün bile temel yaşam fonksiyonu olan suyun temininde zorluk yaşanıyor. İklim değişikliğinin neden olacağı kuraklık ve su taşkınları gibi afetlerin önüne geçmek için akıllı kent planlamalarında su iletim konularına öncelik verilmesi gerekiyor.

Suya erişimin insanların temel hakları olduğunu belirten Grundfos Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Burak Gürkan; “Grundfos olarak dünyadaki su sıkıntılarına çözüm geliştirme motivasyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve tüm dünya için su çözümleri geliştiriyoruz. En küçük köylerden en yüksek gökdelenlere kadar içme suyu temini, atık suların arıtılması ve bu sayede insanların yaşam kalitelerinin arttırılması amacıyla hizmet veriyoruz. Amacımız suyu herkese ulaştırmak” dedi.

Türkiye Su Stresli Bir Ülke

Kişi başına yıllık 5.000 metreküpten fazla su potansiyeli olan bir ülke “su zengini” olarak kabul edilirken; kişi başına 1.000 ila 1.700 metreküp su düşen bölgeler ise “su stresli” olarak biliniyor. Dünyadaki diğer ülkelere kıyasla Türkiye, kişi başına kullanılabilir su miktarı açısından su sıkıntısı çeken ülkelerden biri olarak göze çarpıyor. 

Türkiye’ye düşen ortalama yağış miktarını değerlendiren Burak Gürkan: “Türkiye’nin 643 mm ile dünya ortalamasının oldukça altında olduğu görülüyor. 2015 yılında 1.422 metreküp olarak hesaplanan kişi başına düşen su miktarı, 2017 yılı itibariyle, 1.386 metreküp olarak hesaplandı. 2023 yılında 87 milyon nüfusa sahip olması beklenen “su stresli” Türkiye’nin, 2023 yılındaki su potansiyeli 1.289 m3/kişi seviyesine düşeceği öngörülüyor” dedi.

Suyu Yönetmek İçin Akıllı Çözümler Şart

Gelecek nesillere sürdürülebilir bir kent bırakma amacıyla geliştirilen akıllı kentlerde üzerinde durulması gereken en önemli konu ise; suyun yönetiminin en etkin şekilde planlanması olarak öne çıkıyor.

Bu yeni yerleşim yerlerinde suyun teknoloji ile entegrasyonunun oldukça önemli olduğunu söyleyen Burak Gürkan: “Yoğunlaştığımız temel düşünce en az enerji kullanımı ile en etkili ve kayıpsız su dağıtımını gerçekleştirmek. Türkiye’de eski nesil pompalar aracılığıyla tüketilen enerji miktarı oldukça yüksek. Akıllı teknolojilere geçmek enerji verimliliği ve tasarruf için şart. Burada yapay zeka ile çalışan su çözümleri öne çıkıyor. Grundfos olarak geliştirdiğimiz yapay zeka ile çalışan akıllı pompalar sayesinde kentlerin su alt yapılarının dijital ikizlerini çıkarıyoruz. Böylelikle su kayıp ve kaçakları önceden belirlenebilirken aynı zamanda kullanılan enerji miktarını minimalize edebiliyoruz. Dolayısıyla da enerji maliyetinde %85’e varan tasarruf elde ediyor, su kayıp ve kaçaklarının önüne geçiyoruz” dedi.


 


 


İlginizi çekebilir...

SASKİ'den Samsun'da 140 Milyon Liralık Yatırım

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, bereketli Yeşilırmak ve Kızılırmak havzalarını korumak için 140 milyo...
14 Ocak 2021

Afyonkarahisar Atıksu Arıtma Birliği'nden İki Önemli Yatırım

Afyonkarahisar Atıksu Arıtma Birliği Başkanı Mehmet Zeybek, Atıksu Arıtma Birliği tarafından yaptırılan yıllık 1500 megawattsaat kapasitedeki güneş en...
8 Ocak 2021

İZSU, Çevre Mühendisleri Odası ile Mesleki Denetim Protokolü İmzaladı

zmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile mesleki denetim protokolü imzaladı....
7 Ocak 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.