E-Dergi Oku 
ABB
BIODESULF
ICCI 2021

Tarihi Mekan Ankaralılar ile Tekrar Buluşuyor

Tarihi Mekan Ankaralılar ile Tekrar Buluşuyor

9 Kasım 2020 | HABERLER
148. Sayı (Kasım 2020)
583 kez okundu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi ile ASKİ Genel Müdürlüğü, tarihi Çubuk 1 Barajı’nı yeniden temiz ve çağdaş bir görünüme kavuşturmak için kolları sıvadı. 40 bin çam ve 100 bin akasyanın yanı sıra birçok ağaç ve bitkiye ev sahipliği yapan barajın Başkent’in yeni çekim merkezi haline getirilmesi planlanıyor. Baraj havzasını besleyen derelerin ve barajda kötü kokuya neden olan dip çamurunun temizlik çalışmaları sürerken, Ankara bu proje ile yakında gözde bir rekreasyon alanına kavuşmuş olacak.

ASKİ Genel Müdürlük binasında, Çubuk 1 Barajı’nda yürütülen çalışmalara ilişkin değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya genel müdür yardımcıları ve ilgili daire başkanları katıldı. Sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi veren ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk Çubuk 1 Barajı’nı besleyen derelerin temizlenmesi için Ocak 2020’den bu yana bir eylem planı yürütüldüğünü belirterek, “Derelerden numune alıp, analiz ederek, kirlilik kaynaklarını ortaya koyduk. Kaçak deşarjları büyük ölçüde engelledik. Barajın dip çamuruyla ilgili analizler de yapıldı” dedi.

Özellikle yağışın fazla olduğu aylarda suyun arıtılmadan baraja verildiği eleştirilerini değerlendiren Öztürk, “Su Arıtma Dairemiz, Çubuk merkezden başlayarak Karaköy Atık Su Arıtma Tesisi’ne kadar olan alanı inceleyerek Çubuk ve Karaköy Atık Su Arıtma Tesislerinin performansını değerlendirdi. Eleştirilen Karaköy Tesisi’nin iyi çalıştığı ortaya çıktı” diye konuştu. Öztürk, “Biz kendi laboratuvarlarımızda zaten atıksu giriş ve çıkış analizlerini yapıyoruz; ancak ikinci bir göz olarak akredite kuruluşlar ile de özel bir çalışma yaptık. Bu iki tesisin performanslarını ölçtürdük. Eleştirilen Karaköy Tesisi’nin de çok büyük bir oranda su arıtımında başarılı olduğunu biliyoruz. Tesisin yüzde 95 oranında kirliliği azalttığı raporlandı” dedi. Öztürk, her iki tesisi de doğru bakım süreçleri ile daha da verimli hale getirmeyi planladıklarını ifade etti. Çubuk 1 Barajı’ndaki asıl sorunun yağmur kanallarına kaçak atıksu (kanalizasyon) bağlantısı yapılması olduğunu vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti: “Çubuk 1’i besleyen derelerde önemli iyileştirme çalışmaları yapıldı. Depolardan bölgeye su sağlandı. Dönemsel olarak dere yataklarında yapılan temizlik çalışması hızlandırıldı. Derelere olan kaçak atıksu bağlantıları sonlandırıldı. Hala devam ettiği tespit edilen kaçak bağlantılar da en kısa sürede ortadan kaldırılacak ve dereler artık temiz akacak.”

Bölgedeki hayvancılık tesislerinden kaynaklı kirliliğe de dikkati çeken Öztürk, “Barajı besleyen derelerden özellikle birinin en büyük problemi ne yazık ki kaçak hayvancılık tesisleri. Söz konusu tesisler için Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile koordinasyon toplantısı yaptık. Bu tesisler ile ilgili daha sıkı denetim yapılıyor. ASKİ olarak esislerin bilimsel ve teknik yöntemlerle hayvansal atıkları bertaraf etmesi için katkı sunuyoruz” dedi. Haftalık değerlendirme toplantılarıyla planlı bir şekilde sürecin yürütüldüğünün altını çizen Öztürk, “Bu tarihi mekânın Ankaralılar ile tekrar sağlıklı bir şekilde buluşması için gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz. Ankaralıların daha yaşanabilir bir çevreye kavuşması için var gücümüzle hiç durmadan çalışıyoruz. Başkent, çocukların, gençlerin ve yaşlıların huzurlu vakit geçirecekleri yeni bir rekreasyon alanına kavuşuyor” diye konuştu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, o yıllarda 359.8 metreküp yağmur düşen Ankara ve çevresindeki suyu tutmak ve kentin su sıkıntısını gidermek için Çubuk Çayı üzerinde bir baraj inşa edilmesine karar verdi. İlk etüt çalışmaları 1927’de yapılan barajda inşa çalışmaları 28 Mayıs 1930’da başlatıldı. Toplam maliyeti 4 bin 981 liraya ulaşan baraj, 3 Kasım 1936’da açıldı. Bölgeye yapılan gazino, restoran, su sporu aktivite merkezleri ile genç Türkiye Cumhuriyeti’nin prestijini arttıran baraj, 1994 yılından itibaren taşkın önleme alanı olarak kullanılmaya başlandı.


 


İlginizi çekebilir...

Marmara Denizi Eylem Planı Açıklandı

ODTÜ araştırma gemisi Bilim-2'deki "müsilajla mücadele" çalışmalarını inceleyen Bakan Kurum, daha sonra Marmara Belediyeler Birliğince K...
7 Haziran 2021

İklim Krizi ve Kitlesel Yok Oluş Karşında Gelecek 10 Yıl Son Şansımız

Ekosistem Yenilenmesi temasıyla kutlanacak 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Birleşmiş Milletler Ekosistemi Yenileme On Yılı (2021''2030) sef...
4 Haziran 2021

Sağlıklı Bir Çevre Hepimizin Ortak Geleceği

Birleşmiş Milletler tarafından her yıl 5 Haziran'da kutlanan Dünya Çevre Günü'nde, bu yıl #EkosistemRestorasyonu sloganıyla; zarar görmüş ekos...
3 Haziran 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.