E-Dergi Oku 
ABB

Prof. Dr. Ahmet Samsunlu Anısına...

Prof. Dr. Ahmet Samsunlu Anısına...

9 Kasım 2020 | SÖYLEŞİ
148. Sayı (Kasım 2020)
1.048 kez okundu

Türkiye’deki ilk çevre mühendisliği bölümünün kurulmasına öncülük eden, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve 44. Hükümet İmar ve İskân Bakanı Prof. Dr. Ahmet Samsunlu 3 Kasım 2020 tarihinde yaşamını yitirdi. Çorum’dan Almanya’ya kadar uzanan eğitim hayatını, Türkiye’nin zor süreçlerden geçtiği bir dönemde üstlendiği bakanlık görevini, çevre konusunun Türkiye’de gelişmesi için sarf ettiği çabaları, dünyanın farklı coğrafyalarında gerçekleştirmiş olduğu çalışmaları ve Türkiye’de hayata geçirdiği sosyal boyutlu yenilikleri anlattığı söyleşiyi, Prof. Dr. Ahmet Samsunlu’nun anısına yeniden siz değerli okurlarımız ile paylaşıyoruz.

Resmi doğum tarihim 1 Mayıs 1937 olarak görünmesine rağmen nüfus bilgilerimin doğru bir şekilde kayıtlara geçmediğine inanıyorum... Annem, bağbozumu zamanında doğduğumu belirtirken, ailemizde o dönem en fazla eğitim görmüş olan teyzemin eşi rahmetli Osman Enişte ise, Atatürk yaşamını yitirdiğinde 20 ya da 40 günlük olduğumu ifade ederdi. Bu nedenle 1937 yılı, hiç doğru bir tarih olarak gelmez bana. Çorum’da bağbozumu tarihi zaten Eylül ve Ekim aylarıdır. Bu nedenle 1938 Ekim ayı doğumlu olduğumu zannediyorum...”

“Baba tarafım Ahıska Türkleri’nden... Muhacir olarak Samsun’a gelmişler ve büyük annem ile büyük babamın vefatlarının ardından Çorum’a yerleşmişler. Amcamın Çorum’a 12 kilometre mesafede olan ve Ahıskalı bir ağanın kurmuş olduğu, o zamanki adı Kaymakçı, şimdiki ismi ise Ahmetli olan köyde, bu ağanın kızı ile evlenmesinden dolayı tüm kardeşler Çorum’a yerleşmiş. Anne tarafımın kökenini ise 1785 yılına kadar bilebiliyoruz. Annemin baba tarafı, Gökeşme kökeninden geliyorlar, soyadları da zaten ‘Gökeşme’. Annemin, anne tarafı da yine Çorum’un köklü Hanoğlu (Han) ailesinden. Soyadımızın ‘Samsunlu’ olması ise anlaşılabilir bir nedene dayanıyor... Samsun’dan Çoruma geldiğimizden ve çoğu insanın Ahıska Türkleri’ni bilmemesinden dolayı, soyadımız ‘Samsunlu’ olarak alınmış...”

Çalışkan bir babanın evladıyım

“Babam henüz bir meslek sahibi değilken, o dönemki ismiyle Nafia Müdürlüğü’nde silindir şoförlüğü ile çalışma hayatına başlamış. Askere gittiğinde kamyon şoförlüğünü daha da geliştirmiş ve 1938 yılında teyzesinin kocasının kefil olmasıyla ilk kamyonunu satın almış. Altı ay sonrasında da ikinci kamyonunun sahibi olmuş. Çok çalışkan bir babanın evladıyım. Babam aynı zamanda esnaf ve tüccarlık yapardı. Çorum’da Velipaşa Ailesi tarafından yaptırılan ve kurdukları vakıf tarafından yönetilen, bünyesinde bir hanı da ihtiva eden Velipaşa otelini 1939 yılında kiralamıştı..

Hamamcılar ve Samsunlular

“Bu dönemden sonra otel işletmeciliği de yapmaya başlamış ve kamyon işletmeciliğine de devam etmişti. Daha sonra, 1573 yılında Erzurum Beylerbeyi Ali Paşa’nın yaptırmış olduğu, mülkiyeti bir şekilde vakıflara geçen hamamı, 1943 yılında satın almıştı. Bu nedenle Çorum’da bizi ‘Hamamcılar’ ve ‘Samsunlular’ olarak tanırlar. Babam vefat ettiği 1958 yılına kadar kamyonculuk, otobüsçülük, otelcilik ve hamam işletmeciliği yapmıştı...”

Yazının devamı için tıklayın


 


İlginizi çekebilir...

Arbiogaz Genel Müdür Yardımcısı Hasan Köseleci: "Atıksular Temiz Suyun Hammaddesi Olarak Görülmeli"

Dergimizin sorularını yanıtlayan Arbiogaz Genel Müdür Yardımcısı Hasan Köseleci, son yıllarda artan su tüketimi ve yaşanan kuraklığına dikkat çekerek,...
14 Ocak 2021

"Yetersiz Firma ve Ürünler İşletmelere Zarar Verebilir'

Nurkimya Arıtma firmasında çevre mühendisi olarak görev yapan Özgür Çavuşoğlu dergimizin sorularını yanıtladı. Su arıtma ekipmanları ve şartlandırma k...
6 Ekim 2020

Polat Makina Satış ve Pazarlama Direktörü Çağlar Alpay: Maksimum Performansı En Düşük Enerji ile Sunmaktayız

Şu an 36 ülkeye ihracatı olan ve kullanıcı portföyünü git gide genişleten Polat Makina'nın Satış ve Pazarlama Direktörü Çağlar Alpay, özel dekantö...
4 Eylül 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.