E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
Endress+Hauser Türkiye

MASS Arıtma Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sedat Soybay

MASS Arıtma Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sedat Soybay

9 Aralık 2019 | SÖYLEŞİ
137. Sayı (Aralık 2019)
1.008 kez okundu

Türkiye’de arıtma sektörünün oluşmasında önemli katkıları olan MASS Arıtma Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sedat Soybay, Kabataş Erkek Lisesi ve İTÜ İnşaat Fakültesi’ndeki öğrencilik yıllarından ilk arıtma tesisini gördüğü günlere, İngiltere’deki akademisyenlik yıllarından MASS’ın kuruluşuna kadar hayatının kilometre taşlarını ve deneyimlerini Su ve Çevre okurlarıyla paylaştı...

“Hem anne hem de baba tarafından kökenlerimiz Erzincan’ın Kemaliye ilçesine dayanıyor... Babam, Kara Kuvvetleri’nde subaydı. Görevi nedeniyle o dönem İzmir’de bulunduğundan, ben de 1957 yılında İzmir’de doğmuşum. Babamın mesleğinden ötürü, kardeşim, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi eski öğretim üyelerinden Dr. Selçuk Soybay ile birlikte ilk, orta ve lise eğitimimizi hep farklı şehirlerde tamamladık...”

“Eğitim hayatıma, babamın Genel Kurmay Başkanlığı’nda görevli olduğu dönemde Ankara Yeni Mahalle’deki Güven İlkokulu’nda başlamıştım. Daha sonrasında tayinler dolayısıyla Denizli Pamukkale Ortaokulu’na, ardından da İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’ne yazıldım. Evimiz Beşiktaş’taydı. Okul yatılı ve Anadolu’nun farklı şehirlerinden gelen başarılı öğrencilerle doluydu. İlk dönem bu kadar başarılı öğrencinin arasında biraz bocalamış olmama rağmen kısa sürede intibak edebilmiştim...”

Denizi ve inşaatı Kabataş Erkek Lisesi’nde sevdim

“İstanbul’a geldiğimiz yıl olan 1971’de, Boğaziçi Köprüsü’nün de yapımı devam ediyordu. Hem oturduğumuz muhit, hem de okulumuzun yeri dolayısıyla bu inşaat sürecine yakından şahit olabiliyordum. O dönem bana çekici gelen bu süreç, inşaat mühendisliğine ilgimin oluşmasına neden olmuştu. Diğer taraftan okulun deniz kenarında olmasından dolayı yüzme olanağı da elde ediyordum. Denizi ve inşaatı Kabataş Erkek Lisesi’nde sevmeye başladığımı söyleyebilirim...”  

Ailem tıp, ben mühendislik fakültesi istiyordum 

“Lisede fen bilimlerine karşı daha fazla ilgim vardı... Ailem tıp eğitimi almamı istiyordu fakat ben mühendis olmayı arzu ediyordum. Tercih sıralamasında tıp fakültelerini değil de mühendislik fakültelerini ön sıralara yazdığımdan amacıma ulaşabilmiştim. 1974’te İTÜ İnşaat Fakültesi’ni kazanmıştım. Ailem ilk zamanlar bu tercihimi yadırgasa da zamanla alışmışlardı...”

3. sınıfta Alarko’da işe başladım

“O yıllarda yaşanan siyasi karmaşa ve olaylar yüzünden Türkiye’de üniversite eğitimi almak çok zordu. Siyasi ayrışmalar körükleniyor, gençler eğitim yerine siyasete yönlendiriliyorlardı. Ortam o kadar karışıktı ki üçüncü sınıftayken rektörümüz öldürülmüş ve sonrasında okul bir yıl kapatılmıştı. Bu süre zarfında ben de Alarko’da üst düzeyde görevli olan bir akrabamızın desteğiyle işe başlamıştım...”

Atıksu arıtma tesisini ilk defa orada görmüştüm

“O dönem Alarko, eski adıyla İPRAŞ olan TÜPRAŞ’ın birçok inşaatını üstlenmişti ve bu projelerden birisi de atıksu arıtma tesisiydi. Hiç bilgi sahibi olmadığım atıksu arıtma tesisini de ilk defa orada görmüştüm. Yaklaşık dokuz ay çalıştığım o tesiste hem çevre sektörüyle ilk kez tanışma imkanına sahip olmuş hem de ciddi bir deneyim elde etmiştim. Çevre sektörü ifadesini kullandım fakat o dönemlerde aslında Türkiye’de böyle bir sektör ve firma yoktu. Üniversitelerde bölüm bile bulunmuyordu. Bu projeleri genel işler yapan müteahhit firmalar yürütüyordu. Alarko da endüstrideki tecrübesi nedeniyle bu işe uygun görülmüştü ve aslında yurt dışındaki bir proses firmasıyla projeyi hayata geçirebiliyordu...”

Yazının devamı için tıklayın  

 


 


İlginizi çekebilir...

"Otomasyon ile En Verimli Sistemleri Oluşturuyoruz"

Küresel çapta yaşanan teknolojik gelişmeleri, pazara sunmuş oldukları ekipmanlar ve uygulama aşamasındaki mühendislik çalışmalarıyla yansıttıklarını d...
12 Mart 2020

Arıtma Tesislerinde Dijitalizasyon Giderek Yaygınlaşıyor

Endress+Hauser Türkiye'nin Su ve Atıksu Endüstri Yöneticisi Berk Güder ve Servis İş Geliştirme Yöneticisi Egemen Demirkol ile sektördeki çalış...
6 Şubat 2020

Lejyonella Sağlık için Büyük Risk Oluşturuyor

Chemya Su ve Kimya Teknolojileri A.Ş Genel Müdürü Kazım Karabekir Paşa Civantürk ile sektördeki çalışmaları hakkında konuştuk. Su şartlandırma kimyasa...
13 Ocak 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.