E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

İSKİ Üç İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Yapmayı Planlıyor

İSKİ Üç İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Yapmayı Planlıyor

9 Aralık 2019 Pazartesi | HABERLER
137. Sayı (Aralık 2019)
219 kez okundu

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, yapımı devam eden dört rojeye ek olarak üç yeni ileri biyolojik arıtma tesisini planladıklarını açıkladı. İstanbul, projeler tamamlandığında günde 8 milyon metreküpün üzerinde atıksu arıtma kapasitesine sahip olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bağlı kuruluşlarından İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, günde 5 milyon metreküp arıtma kapasitesinin (Tuzla 3. Kademe, Ataköy 2. Kademe) Baltalimanı ve Yenikapı’nın devreye girmesiyle 8 milyon metreküpe çıkacağını söyledi. Başakşehir, Sarıyer ve Paşaköy’de üç yeni ileri biyolojik arıtma tesisin yapımını da planladıklarını bildiren Mermutlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin temel atma töreninin iptal edilmesi konusunda da bilgilendirmede bulundu. Ataköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde açıklamalarda bulunan Mermutlu, konum, nitelik ve maliyet bakımlarından sakıncalar oluşturmasının yanı sıra projeyi Haliç’i kirleteceği için iptal ettiklerini söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Haliç’le ilgili hazırladığı rapora da açlık getiren Mermutlu, “İTÜ’ye 31 Ekim 2019 tarihinde müracaat ettik. 6 Kasım 2019’da İTÜ İnşaat Fakültesi Sekreterliği vasıtasıyla hazırlanan rapor bizimle paylaşıldı. Raporda, projenin İstanbul master planında benimsenen arıtma stratejileriyle uyumlu olmadığı, Haliç’e arıtılmış dahi olsa atıksu deşarjının yapılmaması gerektiği ve mevcut sistemin devam ettirilmesinin doğru olacağı tespitinde bulunulmuş. Biz de aynı kanaatteyiz” şeklinde konuştu.

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, projenin iptaliyle Haliç’e atıksu deşarj edileceği yönünde beyanlarının doğruyu yansıtmadığı, aksine tesisin yapılması halinde kirlilik problemi oluşacağının altını çizdi. İSKİ’nin Haliç’i, denizleri ve Boğaz’ı koruma prensibinden hiçbir zaman vazgeçmediğini ifade eden Mermutlu, “Bazı tesislerin iptal edilerek Haliç’in, Boğazın ve Marmara Denizinin kirleneceği algısı oluşturulmak isteniyor. Bu son derece yanlış. En düşük kapasiteli atıksu tesisi ile ilgileniyoruz. Marmara’ya, Haliç’e ya da Boğaz’a kirli su akmasını istemiyoruz” dedi.

Silahtarağa Tesisi projesinin barındırdığı sakıncalara dikkat çeken Mermutlu, “1999 İSKİ master planına göre Haliç’e arıtılsa dahi en küçük bir atıksu girişinin olmaması gerektiği öngörülmüş. Arıtma tesislerinin giriş ve çıkış parametreleri vardır. Arıtma tesislerinden çok nadir örnekler dışında içme suyu elde edemeyiz. Birçok kademeden sonra su içilebilir kaliteye ulaşabilir. Burada böyle bir amaç yok. Burada tesisten çıkan suyla yeşil alanların ve ağaçların sulanması tasarlanmış. Başlangıçta 30 bin metreküp/gün olarak düşünülmüş fakat sonrasında kapasite 435 bin metreküp/güne çıkarılmış. Nedenini sorduğumuzda izah edebilen kimseyi bulamadık. Sulama sadece yaz aylarında yapılabilir. 30 bin metreküp/gün su sulamada kullanılsa bile geriye 400 bin metreküp/ gün gibi büyük bir su miktarı kalıyor. Bu suyun çıkışı için Haliç’ten başka yol bulunmuyor. Haliç’e yıllardır atıksu vermezken, 1,5 milyardan fazla para harcayarak Haliç’e atıksu vermek hangi mantığa sığar” ifadelerini kullandı.

Haliç’e vereceği zararın yanı sıra bölgenin de bu tesise ihtiyacı olmadığını belirten Mermutlu şöyle konuştu: “Tesis yaklaşık iki buçuk yıldır ihale görüşmeleri devam eden membran teknolojili bir tesis. 435 bin metreküp/gün kapasiteli bir membran tesis ülkemizde bulunmuyor. Aynı zamanda dünyada da yok. Bu tesis ilk kez Silahtarağa’da inşa edilecekti. Ne gibi zorluklara sebebiyet vereceği bilinmiyordu. 1999 İSKİ master planına göre Haliç’in kenarında böyle bir tesise ihtiyaç yok. Bu bölgedeki atıksular güney tünel ve kollektörleri vasıtasıyla Yenikapı Atıksu Arıtma Tesisi’ne, kuzey kollektörleri vasıtasıyla da Baltalimanı Atıksu Artıma Tesisi’ne taşınıyor. Bu iki tesisimiz ön arıtma tesisi. Ancak ilerleyen yıllarda ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştürülecek. 22 yıldır bu sistem çalışıyor. Haliç’e en küçük atıksu deşarjı söz konusu değil.” 


 


İlginizi çekebilir...

İzmir Üç Yeni Su Kaynağına Kavuşuyor

İZSU Genel Müdürlüğü, DSİ ile imzalanacak geri ödeme protokolünün ardından Çeşme Yarımadası ve Ödemiş'teki üç yeni su tesisini hizmete alacak....
13 Ocak 2020 Pazartesi

Birleşmiş Milletler 2019 Madrid İklim Zirvesi Düzenlendi

İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı (COP25) düzenlend...
13 Ocak 2020 Pazartesi

GF Hakan Plastik 2020 Hedeflerini Belirledi

GF Hakan Plastik, tüm beyaz yakalı çalışanları ile gerçekleştirdiği toplantı ile 2020 yılına başlangıç yaparak "Gücünü hisset, harekete geç' motto...
13 Ocak 2020 Pazartesi

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.