E-Dergi Oku 
GRUNDFOS

İSKİ Üç İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Yapmayı Planlıyor

İSKİ Üç İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Yapmayı Planlıyor

9 Aralık 2019 | HABERLER
137. Sayı (Aralık 2019)
412 kez okundu

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, yapımı devam eden dört rojeye ek olarak üç yeni ileri biyolojik arıtma tesisini planladıklarını açıkladı. İstanbul, projeler tamamlandığında günde 8 milyon metreküpün üzerinde atıksu arıtma kapasitesine sahip olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bağlı kuruluşlarından İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, günde 5 milyon metreküp arıtma kapasitesinin (Tuzla 3. Kademe, Ataköy 2. Kademe) Baltalimanı ve Yenikapı’nın devreye girmesiyle 8 milyon metreküpe çıkacağını söyledi. Başakşehir, Sarıyer ve Paşaköy’de üç yeni ileri biyolojik arıtma tesisin yapımını da planladıklarını bildiren Mermutlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin temel atma töreninin iptal edilmesi konusunda da bilgilendirmede bulundu. Ataköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde açıklamalarda bulunan Mermutlu, konum, nitelik ve maliyet bakımlarından sakıncalar oluşturmasının yanı sıra projeyi Haliç’i kirleteceği için iptal ettiklerini söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Haliç’le ilgili hazırladığı rapora da açlık getiren Mermutlu, “İTÜ’ye 31 Ekim 2019 tarihinde müracaat ettik. 6 Kasım 2019’da İTÜ İnşaat Fakültesi Sekreterliği vasıtasıyla hazırlanan rapor bizimle paylaşıldı. Raporda, projenin İstanbul master planında benimsenen arıtma stratejileriyle uyumlu olmadığı, Haliç’e arıtılmış dahi olsa atıksu deşarjının yapılmaması gerektiği ve mevcut sistemin devam ettirilmesinin doğru olacağı tespitinde bulunulmuş. Biz de aynı kanaatteyiz” şeklinde konuştu.

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, projenin iptaliyle Haliç’e atıksu deşarj edileceği yönünde beyanlarının doğruyu yansıtmadığı, aksine tesisin yapılması halinde kirlilik problemi oluşacağının altını çizdi. İSKİ’nin Haliç’i, denizleri ve Boğaz’ı koruma prensibinden hiçbir zaman vazgeçmediğini ifade eden Mermutlu, “Bazı tesislerin iptal edilerek Haliç’in, Boğazın ve Marmara Denizinin kirleneceği algısı oluşturulmak isteniyor. Bu son derece yanlış. En düşük kapasiteli atıksu tesisi ile ilgileniyoruz. Marmara’ya, Haliç’e ya da Boğaz’a kirli su akmasını istemiyoruz” dedi.

Silahtarağa Tesisi projesinin barındırdığı sakıncalara dikkat çeken Mermutlu, “1999 İSKİ master planına göre Haliç’e arıtılsa dahi en küçük bir atıksu girişinin olmaması gerektiği öngörülmüş. Arıtma tesislerinin giriş ve çıkış parametreleri vardır. Arıtma tesislerinden çok nadir örnekler dışında içme suyu elde edemeyiz. Birçok kademeden sonra su içilebilir kaliteye ulaşabilir. Burada böyle bir amaç yok. Burada tesisten çıkan suyla yeşil alanların ve ağaçların sulanması tasarlanmış. Başlangıçta 30 bin metreküp/gün olarak düşünülmüş fakat sonrasında kapasite 435 bin metreküp/güne çıkarılmış. Nedenini sorduğumuzda izah edebilen kimseyi bulamadık. Sulama sadece yaz aylarında yapılabilir. 30 bin metreküp/gün su sulamada kullanılsa bile geriye 400 bin metreküp/ gün gibi büyük bir su miktarı kalıyor. Bu suyun çıkışı için Haliç’ten başka yol bulunmuyor. Haliç’e yıllardır atıksu vermezken, 1,5 milyardan fazla para harcayarak Haliç’e atıksu vermek hangi mantığa sığar” ifadelerini kullandı.

Haliç’e vereceği zararın yanı sıra bölgenin de bu tesise ihtiyacı olmadığını belirten Mermutlu şöyle konuştu: “Tesis yaklaşık iki buçuk yıldır ihale görüşmeleri devam eden membran teknolojili bir tesis. 435 bin metreküp/gün kapasiteli bir membran tesis ülkemizde bulunmuyor. Aynı zamanda dünyada da yok. Bu tesis ilk kez Silahtarağa’da inşa edilecekti. Ne gibi zorluklara sebebiyet vereceği bilinmiyordu. 1999 İSKİ master planına göre Haliç’in kenarında böyle bir tesise ihtiyaç yok. Bu bölgedeki atıksular güney tünel ve kollektörleri vasıtasıyla Yenikapı Atıksu Arıtma Tesisi’ne, kuzey kollektörleri vasıtasıyla da Baltalimanı Atıksu Artıma Tesisi’ne taşınıyor. Bu iki tesisimiz ön arıtma tesisi. Ancak ilerleyen yıllarda ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştürülecek. 22 yıldır bu sistem çalışıyor. Haliç’e en küçük atıksu deşarjı söz konusu değil.” 


 


İlginizi çekebilir...

GF Hakan Plastik Online Eğitimlerini Sürdürdü

Covid 19 sürecinde de eğitimlerine ara vermeyen GF Hakan Plastik, satış ekibi, bayileri ve sektör profesyonelleri ile gerçekleştirdiği online eğitimle...
16 Temmuz 2020

Asbestli Boruların Değişimi için İhale Tarihi Belli Oldu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın yaklaşık bir sene önce Belediye Meclisinde acil yapılması gerektiği için kredi talebinde bulund...
30 Haziran 2020

ÇEVKO Vakfı'ndan Atık Geri Dönüşümüne Önemli Katkı

Vakfın 2019 yılı çalışmalarını değerlendiren ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, '2019 yılı faaliyetlerimizle yarım milyon tonun üzerinde, 563 ...
30 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.