E-Dergi Oku 
GRUNDFOS

Paşabahçe Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı

Paşabahçe Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı

30 Haziran 2009 | TESİS
26. Sayı (Mayıs-Haziran 2009)

Aker İnşaat Tic. ve San. A.Ş. tarafından yapılan ve 570.000m3 /gün kapasiteli "Paşabahçe Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı" sistemi 01.02.2009 tarihinde yapılan törenle açıldı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından Aker İnşaat Tic. ve San. A.Ş'e yaptırılan tesis, İstanbul Boğazı'nın kirliliğinin önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
Aker İnşaat Tic. ve San. A.Ş. tarafından yapılan ve 570.000 m3/gün kapasiteli "Paşabahçe Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı" sistemi 01.02.2009 tarihinde yapılan törenle açıldı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından Aker İnşaat Tic. ve San. A.Ş'e yaptırılan tesis, İstanbul Boğazı'nın kirliliğinin önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Paşabahçe Atıksu Arıtma ve Derin Deniz Deşarjı Sistemine Çavuşbaşı ve Beykoz-Paşabahçe alt havzalarından gelen atıksu, tesis için ayrılan yaklaşık 33.000 m2'lik arazi içerisinde arıtılarak İstanbul Boğazı'nın en derin noktasına (-72 metre, talveg hattı) deşarj edilmektedir.

Beykoz ilçesine; Paşabahçe ve Çavuşbaşı havzalarında dereler vasıtasıyla gelen ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü-Yuşa Tepesi arasındaki sahil şeridinde kontrolsüz bir şekilde doğrudan denize akan atıksular, bölgedeki sosyal yaşamı olumsuz yönde etkilerken aynı zamanda ciddi bir çevre kirliliği de meydana getirmekteydi. Tüm bu olumsuzlukların çözümünü sağlayan "Paşabahçe Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı" ile bölgenin ve İstanbul Boğazının çehresi değişecektir.

Tesisin kapasitesi, yaklaşık 2.000.000 nüfus yoğunluğunu karşılayacak şekilde boyutlandırılmıştır.

Paşabahçe Atıksu Arıtma ve Derin Deniz Deşarjı Tesisi, Kaba ve İnce Izgaralar, Terfi Merkezi, Havalandırmalı Kum Tutucu ve Koku Kontrol binası, 720 m boyunda 2200 mm çaplı çelik borudan oluşan kara hattı ve 450 m boyunda 2172 mm iç çaplı borudan oluşan deniz deşarj hattından meydana gelmektedir. Ortalama 570.000 m3/gün'lük debi ile gelen atıksu, aşağıdaki ünitelerden geçmektedir.

 

Kaba Izgara

Atıksu arıtma tesisine, atıksu üç koldan, güney, kuzey ve doğu kolektörleri ile gelmektedir. Atıksu, öncelikle tesiste bulunan 2 adet kaba ızgara yapısına doğu ile kuzey ve güney hattı olmak üzere iki koldan girmektedir.

 

Terfi Merkezi

Güney-Kuzey hattından gelip kaba ızgaradan geçen atıksu terfi merkezi kanalıyla su toplama yapısına aktarılmaktadır. Terfi merkezinde bulunan 6 adet yaş tip dalgıç pompa vasıtası ile toplama yapısına, oradan da dağıtım yapısı kanalı ile ince ızgaralara aktarılmaktadır.

 

İnce Izgara

Su toplama yapısından dağıtım yapısı kanalıyla ince ızgaralara aktarılan atıksu, tesiste bulunan 6 adet ince ızgaradan geçmekte ve burada daha küçük boyuttaki partiküller tutulmaktadır.

 

Havalandırmalı Kum Tutucu

Buradan atıksu, havalandırmalı kum tutucu yapısına iletilmektedir. Bu ünitede hedef; kum ve benzer yoğunluktaki diğer maddeler ile yağların tutulmasıdır. Kum ve yağlardan arınmış su, parshall savağından geçerek çıkış yapısı vasıtasıyla kara hattı ile yükleme odasına girmektedir.

 

Derin Deniz Deşarjı

2200 mm çaplı çelik boru; arıtma tesisi ile yükleme odası arasında yaklaşık 720 m civarında kara hattını oluşturmaktadır. Deniz deşarj hattı uzunluğu ise 450 m'dir ve 2172 mm iç çaplı boru ile iletilmektedir. Arıtılmış atıksu, -72 metre derinliğinde denize deşarj edilmektedir.

 

Koku Kontrol Birimi

Tesiste kaba ve ince ızgaralar ile kum tutucu birimlerinden ve terfi merkezinden koku oluşumu söz konusudur. Bu kokunun temel nedeni, ön arıtmadan geçen atıksudan kaynaklanan H2S (hidrojen sülfür) gazıdır. Koku sorununun çözümü için kirli hava fanlarla emilerek koku kontrol biriminden geçirilmekte ve burada ozon oksidasyonu yöntemi ile koku problemi ortadan kaldırılmaktadır.

Ortalama 4.000 l/sn'lik debi ile tesise gelen atıksu, arıtıldıktan sonra Kara Boru ve Deniz Deşarj Hattı ile İstanbul Boğazı'nın dip akıntısına bırakılmaktadır. -72 metre derinliğinde yapılan derin deniz deşarjı, bugüne kadar İstanbul Boğazı'nda yapılan en derin deniz deşarjıdır.
 


İlginizi çekebilir...

Yerli Membranın Kullanıldığı İlk Tesis Ağva MİBAAT

İSKİ bünyesinde yer alan Ağva Membran İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'ni ziyaret ederek, tesisin işleyişiyle ilgili bilgi aldık. Yapılan revi...
13 Ocak 2020

İZAYDAŞ ile Atıklar Enerjiye Dönüşüyor

İZAYDAŞ'ın Kocaeli'deki yerleşkesinde yer alan biyogaz ve LFG tesisleri sayesinde atıklar enerjiye dönüşüyor. İZAYDAŞ, atık yönetiminde göste...
4 Kasım 2019

Eskişehir Atıksu Arıtma Tesisi

ESKİ Genel Müdürlüğü Atıksu Arıtma Dairesi Başkanı Murat Piroğlu, Eskişehir Merkez Atıksu Arıtma Tesisi hakkında bilgilendirmede bulundu....
15 Mart 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.