E-Dergi Oku 
ABB
BIODESULF
ICCI 2021

Akıllı Çözümler ile Suyu Koruyabiliriz

Akıllı Çözümler ile Suyu Koruyabiliriz

22 Mart 2021 | HABERLER339 kez okundu

Tüm canlıların yaşaması için gerekli olan suyun her türlü tehlike ve tehditten korunması, gelecek nesillere aktarabilmek için gerekli farkındalıkların oluşturulması ve çözümlerin üretilmesi gerekiyor. 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda ilan edildiğinden beri 22 Mart Tarihi Dünya Su Günü olarak kutlanıyor. Tüm dünyada ve ülkemizde su kaynaklarının önemi bugünde bir kez daha fark ediliyor. Şimdi önemli olduğu kadar gelecekteki yaşamında var olabilmesi adına su bilincinin bir an önce oluşturulması ve suyun hiçbir damlasının boşa harcanmadan verimli kullanılması gerekiyor.

SUYA OLAN TALEP HIZLA ARTIYOR
Her geçen gün artan nüfus neticesinde dünya genelinde şehirler hızla büyüyor ve buna bağlı olarak güvenli ve temiz su talebi sürekli artıyor. Uzmanlara göre 2050 yılına kadar 2,5 milyardan fazla insanın şehirlerde yaşaması bekleniyor. Artan nüfusa ve su talebine rağmen mevcut kaynakların kirletilmeye ve boşa harcanmaya devam edildiğinin üzerinde duran Grundfos Endüstri Grubu IMEA Bölge Direktörü Burak Gürkan şu açıklamalarda bulundu: “Atık suların yaklaşık %80’i doğru şekilde arıtılmadan doğaya geri dönüyor. Aynı zamanda tüm dünyada, transfer edilen tatlı suların ortalama %30'unu kaybediyoruz. Şehirlerde transfer edilen suyun yaklaşık %60'ı kötü su şebekeleri nedeniyle transfer sırasında kayboluyor. Akıllı su çözümleri ile bu gibi kayıpları önemli ölçüde azaltabilir gelecek nesillere sürdürülebilir bir yaşam bırakabiliriz.”

ŞEHİRLER YETERLİ DONANIMA SAHİP DEĞİL
Bugün 2 milyardan fazla insan tatlı su kaynaklarına erişimin azalması riski ile yaşıyor. 2050 yılında dünya nüfusunun % 40'ının şiddetli su stresi altında yaşayacağı tahmin ediliyor. Ülkemiz ve dünyanın önümüzdeki yıllarda yaşayabileceği su problemlerine karşı suyun tasarruflu kullanılması, su kaynaklarının korunması ve suyun tasarrufunu sağlayan çözümlerin tercih edilmesi gerekiyor.

Alınacak tedbirlerle tonlarca suyu tasarruf etmenin mümkün olabileceğini belirten Burak Gürkan; “Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin çok fazla baskı altında olmasına rağmen daha iyi, daha verimli, daha sürdürülebilir su yönetimi için akıllı çözümler var. Su arıtma, suyun yeniden kullanımı ve talebe göre dağıtım gibi bu çözümlerden bazıları, dünyanın her yerindeki kasaba ve şehirler için optimum su basıncı ve debisi sağlıyor ve boru patlamalarını en aza indiriyor. Birçok şehrin su altyapısı eski ve kötüleşiyor, şehirler bu büyüme ile başa çıkabilecek donamına sahip değil. Geç olmadan suyun daha verimli kullanılması adına akıllı çözümlerin yaygınlaştırılması gerekiyor” dedi.


 


İlginizi çekebilir...

Almanya'nın En Büyük Kentsel MBR Atık Su Arıtma Tesisi Nordkannal'ın Membranları Yenilendi

2004 yılında 45.000 m3/gün kapasite ile dünyanın en büyüğü olarak Almanya'nın Kaarst kentinde faaliyete başlayan NordKannal Atık Su Arıtma Tesisi...
8 Nisan 2021

Suyu Dikkatli Kullanalım

Yeryüzündeki suların; %98'i denizlerde, kalan %2'si tatlı sular ve atmosferdeki buharlardan oluşmaktadır...
7 Nisan 2021

Grundfos'ta Üst Düzey Atama

Grundfos'ta, 2021 yılı Ocak itibariyle dünya genelinde yapılan yeni organizasyon değişikliği doğrultusunda üst düzey bir atama gerçekleştirildi....
30 Mart 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.