E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Atıksu Arıtma Tesislerinde Çevre Mühendisi Zorunluluğu Getirildi

Atıksu Arıtma Tesislerinde Çevre Mühendisi Zorunluluğu Getirildi

10 Haziran 2019 Pazartesi / 15:07 | HABERLER
131. Sayı (Haziran 2019)
281 kez okundu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğ uyarınca atıksu arıtma tesislerinde, tesis sorumlusu olarak çevre mühendisi çalıştırma zorunluluğu getirildi. Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten üç yıl sonra tesislerde asgari sayı ve nitelikte personelinin çalıştırılması zorunlu olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 23 Mayıs tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren tebliğe göre, atıksu arıtma tesislerinde çevre mühendisi bulundurma zorunluluğu getirildi. Tebliği ile atıksu arıtma tesislerinin etkin, verimli ve mevzuata uygun şekilde işletilmesinin sağlanması amacıyla istihdam edilecek teknik personelin nitelikleri, belgelendirilmeleri ile görev, yetki ve sorumluluklarına dair usul ve esasları düzenleniyor. 

Hizmet alımı yolu ile işletilen atıksu arıtma tesisinde; tesisin işletilmesinden, atıksu altyapı yönetimi tesisi işleten ile müteselsilen sorumlu tutuldu. Atıksu arıtma tesisinin hizmet alımı yolu ile işletilmesi durumunda atıksu arıtma tesisinde, teknik personele ek olarak ilgili altyapı yönetiminin görevlendirdiği ve tesiste tam zamanlı olarak çalışacak bir teknik sorumlunun bulunması zorunlu tutuldu.

Kentsel ve sanayi atıksu arıtma tesislerinde görev yapacak tesis sorumlularının, atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimi almaları gerekiyor. A ve B sınıfı atıksu arıtma tesisinde, tesis sorumlusunun atıksu arıtma tesisinde tam zamanlı olarak çalışması zorunlu oldu. C sınıfı atıksu arıtma tesislerinde, tesis sorumlusu, bu sınıfa ait en fazla 5 atıksu arıtma tesisinde çalışabilecek. D sınıfı atıksu arıtma tesisi tesis sorumluları ise, aynı il sınırları içerisinde olmak kaydı ile en fazla 30 atıksu arıtma tesisinde çalışabilecekler. D sınıfı kentsel atıksu arıtma tesislerinde; büyükşehir belediyesi olan illerde atıksu altyapı yönetimi bünyesinde, büyükşehir belediyesi olmayan illerde, mücavir alan sınırları içerisinde atıksu altyapı yönetimi bünyesinde, köylerde ise il özel idaresi bünyesinde bir tesis sorumlusunun istihdam edilmesi zorunlu oldu.

Haberin devamı için tıklayın


 


İlginizi çekebilir...

SASKİ Öncülüğünde Sapanca Gölü Temizlendi

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından düzenlenen organizasyonda Kar-Genç Kulübü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü proje ortaklığı kapsamınd...
10 Haziran 2019 Pazartesi / 16:18

GF Hakan Plastik, Koçtaş ile İşbirliği Yaptı

GF Hakan Plastik, 2018 yılında Koçtaş ile başlatılan Tesisat Ustası Seminerleri'ne tüm hızıyla devam ediyor....
10 Haziran 2019 Pazartesi / 16:11

Su Kayıp ve Kaçakları Forumu Ankara'da Düzenlenecek

Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) tarafından 9-11 Ekim 2019 tarihlerinde Congresium Ankara ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'...
10 Haziran 2019 Pazartesi / 15:56

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.