E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

"Arıtma Çamuru Semineri"nin Ana Sponsoru Ineva Oldu

"Arıtma Çamuru Semineri"nin Ana Sponsoru Ineva Oldu

15 Ekim 2018 Pazartesi / 14:17 | HABERLER
123. Sayı (Ekim 2018)
22 kez okundu

Arıtma çamuru bertarafı alanındaki yenilikçi teknolojileriyle ön plana çıkan INEVA Çevre Teknolojileri, 27-28 Eylül tarihleri arasında Starosel Complex-Bulgaristan’da gerçekleştirilen 2. Ulusal Arıtma Çamuru Semineri’nde katılımcılar ile bir araya geldi.

Çevre ve Su İşleri Bakanlığı uzmanları, enerji ve su regülasyonu komisyonu temsilcileri, Su ve Kanalizasyon İdareleri (SKİ) müdürleri ve atık su arıtma tesisleri yöneticileri ile birlikte 95 katılımcının yer aldığı toplantıda “Arıtma çamurundan enerji geri kazanımı, arıtma çamuru bertaraf yöntemleri, atık yönetimi planlaması ve mevzuat” konularının ele alındığı konferansın ana sponsorluğunu INEVA üstlendi.

Çevreye zarar veren ve bertaraf edilmesi gereken arıtma çamurlarını, kendi teknolojisinde değerli bir enerji kaynağı olarak kullanan INEVA, biyokütle kapsamında arıtma çamurunu, yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanarak elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirilebildiği tesis maketini de katılımcıların ilgisine sundu.

Konferansta konuşmacı olan INEVA Satış ve Pazarlama Kısım Müdürü Oral Çimsöken şunları aktardı: “Arıtma çamurları tehlikeli virüsler taşıyan ve mutlaka sürdürülebilir olarak bertaraf edilmesi gereken atıklardır. Avrupa Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Bürosu’nun, atık yakma konulu ‘Mevcut En İyi Teknikler Referans Dokümanı’na (BAT-BREF) göre, gelişmeye açık ve yenilikçi bir yaklaşım olarak akışkan yatak teknolojisini kullandığımız sistemimizde, arıtma çamurlarını yüksek sıcaklıklarda işleyerek zararlı maddeleri ekolojik döngüde güvenli bir şekilde gidermekteyiz. Tesisimizde uyguladığımız enerji geri kazanım yöntemi ile fosil yakıt kullanımını ve atıkların depolama alanlarına atılmasını engellerken, metan salınımının da önüne geçiyoruz. Ayrıca bu proses esnasında sıcak su ya da buhar enerjisi sağlayabiliyoruz. Elde edilen buhar enerjisinin doğrudan kullanımı mümkün iken istenildiği takdirde türbinler eklenerek, elektrik enerjisine çevrilebiliyor.”

Konferansta Bölgesel Kalkınma Bakan Yardımcısı Malina Krumova, Filibe Bölgesi Çevre ve Su İşleri İdaresi Müdürü Doç. Stefan Şilev, Bulgaristan Su İşleri Odası Başkanı Mühendis Ivan Ivanov ile yaptığı birebir görüşmelerde, Bulgaristan’ın arıtma çamuru bertaraf çözümlerine ihtiyaç duyduğu noktada tamamen yerli teknoloji olan INEVA çözümlerinin yoğun ilgi gördüğünü belirten Oral Çimsöken; “INEVA olarak 3 yıldır Bulgaristan’dayız ve çok büyük bir ilgiyle karşılanıyoruz. Bulgaristan bir dönüşüm içerisinde ve Avrupa Birliği’nin de direktifleri doğrultusunda atıklarını depolamadan bertaraf etmek yükümlülükleri var. Bu konuda da komşumuza ve arıtma çamuru sektörüne en büyük desteği veren firmalardan biriyiz. Yerli ve milli teknolojimiz şu an en uygun çözüm konumundadır”diye konuştu.


 


İlginizi çekebilir...

ÇEVKO VAKFI 2018 Çevreye Katkılarını Kamuoyuyla Paylaştı

ÇEVKO Vakfı, geri kazanım çalışmalarını artan bir ivmeyle sürdürüyor. ÇEVKO Vakfı'nın, öncülüğünü yaptığı sürdürülebilir geri kazanım sisteminin g...
12 Nisan 2019 Cuma / 14:22

Ökotek'in İyon Değiştirici Reçinelerde Yeni Partneri Jacobi Resinex

Ökotek Çevre Teknolojisi ve Kimya Sanayi A.Ş., Lewabrane RO Membranları'nın ardından, 1990 yılından beri acenta ve distribütörlüğünü yürüttüğü Lan...
12 Nisan 2019 Cuma / 14:10

INEVA, Atığı Enerjiye Dönüştüren Teknolojisini IFAT'ta Tanıttı

IFAT Eurasia, 28-30 Mart tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde, çevre teknolojileri endüstri paydaşları, atık üreticileri, OSB temsilcileri...
12 Nisan 2019 Cuma / 13:54

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.