E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
SİSDOZ
MAS DAF
ANADOLU FLYGT
INEVA TÜRKİYE

"Arıtma Çamuru Semineri"nin Ana Sponsoru Ineva Oldu

"Arıtma Çamuru Semineri"nin Ana Sponsoru Ineva Oldu

15 Ekim 2018 Pazartesi / 14:17 | HABERLER
123. Sayı (Ekim 2018)

Arıtma çamuru bertarafı alanındaki yenilikçi teknolojileriyle ön plana çıkan INEVA Çevre Teknolojileri, 27-28 Eylül tarihleri arasında Starosel Complex-Bulgaristan’da gerçekleştirilen 2. Ulusal Arıtma Çamuru Semineri’nde katılımcılar ile bir araya geldi.

Çevre ve Su İşleri Bakanlığı uzmanları, enerji ve su regülasyonu komisyonu temsilcileri, Su ve Kanalizasyon İdareleri (SKİ) müdürleri ve atık su arıtma tesisleri yöneticileri ile birlikte 95 katılımcının yer aldığı toplantıda “Arıtma çamurundan enerji geri kazanımı, arıtma çamuru bertaraf yöntemleri, atık yönetimi planlaması ve mevzuat” konularının ele alındığı konferansın ana sponsorluğunu INEVA üstlendi.

Çevreye zarar veren ve bertaraf edilmesi gereken arıtma çamurlarını, kendi teknolojisinde değerli bir enerji kaynağı olarak kullanan INEVA, biyokütle kapsamında arıtma çamurunu, yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanarak elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirilebildiği tesis maketini de katılımcıların ilgisine sundu.

Konferansta konuşmacı olan INEVA Satış ve Pazarlama Kısım Müdürü Oral Çimsöken şunları aktardı: “Arıtma çamurları tehlikeli virüsler taşıyan ve mutlaka sürdürülebilir olarak bertaraf edilmesi gereken atıklardır. Avrupa Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Bürosu’nun, atık yakma konulu ‘Mevcut En İyi Teknikler Referans Dokümanı’na (BAT-BREF) göre, gelişmeye açık ve yenilikçi bir yaklaşım olarak akışkan yatak teknolojisini kullandığımız sistemimizde, arıtma çamurlarını yüksek sıcaklıklarda işleyerek zararlı maddeleri ekolojik döngüde güvenli bir şekilde gidermekteyiz. Tesisimizde uyguladığımız enerji geri kazanım yöntemi ile fosil yakıt kullanımını ve atıkların depolama alanlarına atılmasını engellerken, metan salınımının da önüne geçiyoruz. Ayrıca bu proses esnasında sıcak su ya da buhar enerjisi sağlayabiliyoruz. Elde edilen buhar enerjisinin doğrudan kullanımı mümkün iken istenildiği takdirde türbinler eklenerek, elektrik enerjisine çevrilebiliyor.”

Konferansta Bölgesel Kalkınma Bakan Yardımcısı Malina Krumova, Filibe Bölgesi Çevre ve Su İşleri İdaresi Müdürü Doç. Stefan Şilev, Bulgaristan Su İşleri Odası Başkanı Mühendis Ivan Ivanov ile yaptığı birebir görüşmelerde, Bulgaristan’ın arıtma çamuru bertaraf çözümlerine ihtiyaç duyduğu noktada tamamen yerli teknoloji olan INEVA çözümlerinin yoğun ilgi gördüğünü belirten Oral Çimsöken; “INEVA olarak 3 yıldır Bulgaristan’dayız ve çok büyük bir ilgiyle karşılanıyoruz. Bulgaristan bir dönüşüm içerisinde ve Avrupa Birliği’nin de direktifleri doğrultusunda atıklarını depolamadan bertaraf etmek yükümlülükleri var. Bu konuda da komşumuza ve arıtma çamuru sektörüne en büyük desteği veren firmalardan biriyiz. Yerli ve milli teknolojimiz şu an en uygun çözüm konumundadır”diye konuştu.


 


İlginizi çekebilir...

Coşkunöz Holding'ten Üst Düzey Atama

Coşkunöz Holding'te üst düzey atama gerçekleşti. 23 yıldır Coşkunöz Grubu'nda görev yapan ve sektörü çok yakından tanıyan başarılı isim A.Erde...
12 Kasım 2018 Pazartesi / 13:52

"Sıfır Atık Zirvesi" Düzenlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2017 yılında sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde oluşan atıkları kontrol altına almak ve gelecek nesil...
12 Kasım 2018 Pazartesi / 13:45

Ergene Havzası Bilgi Sistemi Çalıştayı Düzenlendi

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülen Havza Bilgi Sistemi Geliştirilmesi isimli projeyle ilgili ça...
12 Kasım 2018 Pazartesi / 13:27