E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
SİSDOZ
INEVA TÜRKİYE
ANADOLU FLYGT
MAS DAF

En Büyük Entegre Şehir Hastaneleri Lowara ile Hayat Buluyor

En Büyük Entegre Şehir Hastaneleri Lowara ile Hayat Buluyor

12 Eylül 2018 Çarşamba / 15:37 | HABERLER
122. Sayı (Eylül 2018)
7 kez okundu

Türkiye’de sağlıkta hizmet kalitesini yükseltmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 2016 yılında yapım çalışmalarına başlanan şehir hastaneleri projeleri hız kesmeden devam ediyor. Bu projeler çerçevesinde yapımı tamamlanan ve Avrupa’nın en büyük sağlık kampüsü olan Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü’nün ardından, yapımına devam edilen Bursa ve Ankara Etlik şehir hastanelerinde de Lowara pompa ve hidrofor sistemleri tercih edildi.

BİLKENT ANKARA ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ
DİA İnşaat tarafından toplamda 1.129.289 m2 alana kurulan ve Yeşil Bina prensiplerine uygun olarak yürütülen dev proje kapsamında 15 adet frekans kontrollü kullanım suyu hidroforu, 2 basınç şalterli hidrofor seti, 730 adet farklı tip ve modellerde drenaj ve atıksu pompası, 82 adet atık su tahliye sistemi, 4 adet ıslak rotorlu sirkülasyon pompası, 590 adet yüksek verimli in-line sirkülasyon pompası, 118 adet paslanmaz çelik çok kademeli dikey pompa, 46 adet uçtan emişli yüksek verimli şaseli santrifüj pompa kullanıldı.

Proje tamamlandıktan sonra Sağlık Bakanlığı bünyesinde 25 yıl boyunca Ankara’nın yanı sıra çevre illere de hizmet vermesi hedeflenen proje, Avrupa’nın en büyük sağlık kampüsü ve tek kontrat altında inşa edilmiş dünyanın en geniş sağlık kampüsü ünvanlarını taşıyor.

BURSA ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ
Rönesans İnşaat tarafından Bursa’nın Nilüfer İlçesi Doğanköy mevkiinde 745.364 m² arsa üzerine inşa edilen Bursa Entegre Sağlık Kampüsü tamamlandığında 460.594 m² kapalı alanda 1.355 yatak kapasitesine sahip olacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından kamu-özel ortaklığı kapsamında gerçekleştirilen projenin mekanik tesisat altyapısında 21 adet frekans kontrollü kullanım suyu hidroforu, 225 adet farklı tip ve modellerde drenaj ve atıksu pompası, 50 adet atıksu tahliye sistemi, 285 adet yüksek verimli in-line sirkülasyon pompası, 113 adet paslanmaz çelik çok kademeli dikey pompa, 33 adet uçtan emişli yüksek verimli şaseli tip santrifüj pompa (e-NSC serisi) ve 26 adet frekans kontrollü ıslak rotorlu sirkülasyon pompası (ecocirc XL serisi) kullanıldı.

ANKARA ETLİK ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ
2019 yılında tamamlanarak hizmete girmesi planlan ve Astaldi-Türkerler ortak girişimi tarafından Ankara’nın Keçiören ilçesindeki Etlik semti yakınlarında 1.071.885 m2 arazi üzerinde yapılan Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü projesi kapsamında şimdiye kadar 31 adet frekans kontrollü kullanım suyu hidroforu, 197 adet atıksu pompası, 13 adet atıksu tahliye sistemi, 703 adet yüksek verimli in-line sirkülasyon pompası, 166 adet paslanmaz çelik çok kademeli dikey pompa (e-SV serisi), 102 adet uçtan emişli yüksek verimli şaseli santrüfüj pompa (e-NSC serisi), 10 adet ıslak rotorlu sirkülasyon pompası (TLCHN serisi), 89 adet frekans kontrollü ıslak rotorlu sirkülasyon pompası (ecocirc XL serisi) ve 442 adet mikro işlemcili frekans kontrol cihazı Hydrovar kullanıldı.

BEŞ BİNİN ÜZERİNDE LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMİ
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ile birlikte yapımı devam eden Bursa ve Ankara Etlik şehir hastaneleri projeleri tamamlandığında toplamda beş binin üzerinde Lowara markalı pompa ve hidrofor sistemi bu dev projelerde devreye alınmış olacak.


 


İlginizi çekebilir...

Uluslararası Mühendislik Forumu'nda Su Sektörü Ele Alındı

T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, DEİK / Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi ve FCIC (İslam Ülkeleri Müşavirler Federasyonu) iş birliğind...
12 Aralık 2018 Çarşamba / 10:20

Çevrenin Korunmasına Yönelik Kanun Yürürlüğe Girdi

Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı 'Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dai...
12 Aralık 2018 Çarşamba / 09:38

Coşkunöz Holding'ten Üst Düzey Atama

Coşkunöz Holding'te üst düzey atama gerçekleşti. 23 yıldır Coşkunöz Grubu'nda görev yapan ve sektörü çok yakından tanıyan başarılı isim A.Erde...
12 Kasım 2018 Pazartesi / 13:52

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 19.12.2018 / 06:09:55 | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.