E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

LANXESS, Burkut ile Dağıtım Anlaşması İmzaladı

LANXESS, Burkut ile Dağıtım Anlaşması İmzaladı

13 Ağustos 2018 Pazartesi / 11:49 | HABERLER
121. Sayı (Ağustos 2018)
10 kez okundu

Su arıtımı alanında dünyanın önde gelen ürün ve çözüm tedarikçilerinden biri olan özellikli kimyasallar şirketi LANXESS’in Sıvı Saflaştırma Teknolojileri (LPT) iş birimi, Türkiye’de ters ozmoz membran modülleri ile faaliyetlerini genişletmeyi planlıyor. Bununla paralel olarak LPT, Burkut Su Teknigi A.Ş. ile Lewabrane marka membran modüllerinin satışı ile ilgili bir dağıtım anlaşması imzaladı.

1984 yılında kurulan Burkut, endüstriyel proses suyu arıtımı alanında faaliyet gösteriyor. Su arıtımı tesislerinin pazarlamasını ve satışını yapan ve inşa eden şirket, bu tesisler için teknik servis hizmetleri de sunuyor. LANXESS’in Sıvı Saflaştırma Teknolojileri İş Birimi Başkanı Jean-Marc Vesselle, “Burkut, proses suyu arıtımı alanında onlarca yıllık deneyime sahip ve bu nedenle Türkiye’de büyümeye devam etmemiz için ideal bir iş ortağı” diyor. 

Burkut Su Tekniği A.Ş.’nin Başkanı Enis Burkut ise, “İç piyasa, su arıtımı teknolojileri için büyük bir potansiyele sahip. En yüksek Alman kalitesinde ve uluslararası üretim ve kalite standartlarını karşılayan LANXESS Lewabrane membran modüllerini Türkiye’de pazarlayacak olmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuşuyor.

Türkiye su pazarı için LANXESS Lewabrane membran teknolojisi
Endüstriyel proses suyunun arıtımı, 1980’li yıllarda Türkiye’de önem kazanmaya başladı. Burkut, pazarın bu gelişimine en başından beri eşlik etti. LPT İş Birimi Satış Müdürü Burcu Atalay, “Geçmişte Türkiye’de sadece ithal su arıtımı tesisleri kullanılıyordu. Son kırk yılda bu durum tümüyle değişti. Türkiye şu anda büyük uluslararası OEM’ler vasıtasıyla çok sayıda ülkeye su arıtımı sistemleri ihraç ediyor. İhracatlar arttıkça pazar da önümüzdeki yıllarda büyümeyi sürdürecektir” öngörüsünde bulunuyor.

LANXESS, 2012 yılında ters ozmoz membranı konusunda adım attığından bu yana ters ozmoz için membran modülleri yelpazesini sürekli olarak genişletmeye devam etti. Bugün Lewabrane yelpazesi, özellikle denizden kaynaklı kirlenmeye dayanıklı veya yüksek performans için optimize edilmiş enerji tasarruflu olan çeşitli büyüklüklerde çok sayıda membran modülü tipi sunuyor. Bu sayede pek çok farklı endüstride proses suyu ve atıksu arıtımında çok geniş uygulama alanının kapılarını açıyor. Diğer bir önemli uygulama alanı ise deniz suyu arıtımı. LANXESS, özellikle bu amaç doğrultusunda şu anda altı tipi içerisinde barındıran Lewabrane RO S serisini geliştirmiş. 

Ters ozmozda (RO) deniz suyu, tuzu hapseden yarı geçirgen membranlar aracılığıyla yüksek basınçla sıkıştırılıyor. Bu işlem çok aşamalı bir evaporasyon sisteminin tükettiği enerjinin sadece altıda birine ihtiyaç duyuyor. 

Burcu Atalay, “Marmara ve Ege bölgesinde yeraltı suyunun akışı, yılın ikinci yarısından itibaren azalır. Deniz kenarında bulunan bazı büyük çelik, çimento fabrikaları ve elektrik santralleri, ters ozmoz ile deniz suyunu arıtarak mevsimsel su kıtlığını karşılamaktadır. Ortak kullanıma açık suyun iyi ama pahalı olduğu bölgelerdeki tatil beldeleri hâlihazırda bu teknolojiyi kullanmaktadır” şeklinde konuşuyor. 

Jean-Marc Vesselle ise, “Hâlihazırda Lewatit iyon değiştirici reçinelerimizi kullanan Türk elektrik santralleri ve endüstriyel tesislerin operatörleri ile faaliyet alanımızı genişletirken Burkut ile yaptığımız işbirliği aracılığıyla büyümeye devam edeceğiz” diyor.


 


İlginizi çekebilir...

INEVA Çevre Teknolojileri'nin Yıllık Paylaşım Toplantısı Yapıldı

INEVA Çevre Teknolojileri'nin 2018 yılı sonuçlarının ve 2019 yılı hedeflerinin paylaşıldığı yıllık paylaşım toplantısı, INEVA Çevre Teknolojileri ...
15 Şubat 2019 Cuma / 11:22

DSİ Bütçesine 2019 yılı İçin 9,2 Milyar Lira Ayrıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İstanbul'da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Üst Yönetim Değerlendirme ve Eğitim Semineri'ne katı...
15 Şubat 2019 Cuma / 11:09

Türkiye Jeotermal Kongresi ve Çalıştayı Ankara'da Düzenlendi

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından bu yıl 3'ncüsü düzenlenen Türkiye Jeotermal Kongresi ve Çalıştayı (GT 2019), ...
15 Şubat 2019 Cuma / 11:02


©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.