E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Kolay Kablosuz Sinyal Dağıtımı

Kolay Kablosuz Sinyal Dağıtımı

11 Ağustos 2016 Perşembe / 11:46 | TEKNİK MAKALE
96. Sayı (Temmuz 2016)

Kerem KÖKEL Endüstriyel Elektronik Ürün Grubu Yönetmeni Phoenix Contact Türkiye

Trusted Wireless 2.0 Teknolojili Radioline Kablosuz I/O & Seri Haberleşme Taşıma Sistemi

Phoenix Contact’ın Radioline sistemi, mevcut teknolojilerin şimdiye dek hiç karşılamayı başaramadığı bir özellik olarak, uzak mesafe-altyapı uygulamalarında kablosuz veri aktarımı için tasarlandı.
Radioline radyo sisteminde, özellikle uzak mesafe altyapı uygulamalarında kablosuz veri aktarımı için tasarlanmış olan Trusted Wireless 2.0 teknolojisi esas alınmaktadır. Radioline sayesinde hem sensör ve aktör bilgileri, hem de seri veriler uzak mesafelere taşınabilmektedir. Tipik kullanım alanları olarak su ve atıksu uygulamaları, çimento endüstrisi, enerji santralleri, konveyör sistemleri, proses otomasyonu ve makine otomasyonu sayılabilir. Radyo cihazlarının geliştirilmesi için Phoenix Contact’ın bundan önceki cihaz grubundan edinmiş olduğu on yıllara varan deneyim kullanıldı.

Devreye alma kolaylığı
Burada en çok dikkat çeken nokta, devreye alma kolaylığıdır. Kullanıcıların sarı numara çarkını çevirerek her radyo istasyonunun kendi kişisel adresine göre ayarlaması yeterlidir. “01” adresi, modülü Master olarak yapılandırır; “02” ile “99” arasındaki adresler ise cihazı otomatik olarak hem Repeater hem de Slave şeklinde çalıştırır.
Radyo haberleşme modülü, Master, Repeater veya Slave olarak ayarlanıp kullanılabilir. Cihazların üzerindeki haberleşme gücünü gösteren LED’ler kurulum sırasında kolaylık sağlar. Cihaz bu bilgiyi aynı zamanda 0-3V aralığında analog çıkış olarak da vermektedir. Tüm ağın genel durumu da yazılım üzerinden izlenebilmektedir.


Modüllerin adreslenmesi, sadece tırtıklı bir numara çarkı düğmesinin döndürülmesiyle yapılıyor. (üstte)
MI/O sinyalleri, I/O-Mapping yardımıyla eşleştirilip dağıtılıyor ve çoğaltılabiliyor. (altta)


Modüler genişleme
Radyo modülünün yanı sıra portföyde sekiz adet I/O genişletme modülü de yer almaktadır. Bu modüller de numara çarkı ile adreslenebilir. Modüler sistem sayesinde her radyo istasyonuna 32 adet I/O modülü takılabilir. Ana modül ve I/O modülleri T-bus soketleri sayesinde yan yana takılır; bu sayede birbiriyle haberleşir ve beslenir. Modüller, numara çarkı sayesinde tek dokunuşta adreslenebilmektedir. Örneğin bir istasyondaki giriş modülünün ve diğer istasyondaki çıkış modülünün adresleri “23” yapıldığında, bu modüller birbirleriyle eşleştirilmiş olur. Bu yöntem ile 99 adet giriş/çıkış modülü eşleştirilebilmektedir.   
4, 6 veya 8 kanallı olan modüllerin her bir kanalı birbirinden galvanik olarak izolelidir. 4 kanallı dijital giriş modüllerine 250VAC/DC giriş yapılabilmektedir. Ayrıca yine 4 kanallı dijital çıkış modülleri röleli olduğundan 250VAC veya 24VDC anahtarlamak mümkündür. Bunların yanı sıra 8 kanallı dijital giriş modülünün 2 kanalı sayıcı olarak (0...100 Hz) kullanılabilmektedir.

Çok yönlü uygulama olanakları
Radioline sistemi I/O’dan I/O’ya işletim modunun yanı sıra başka uygulama olanakları da sağlamaktadır. Radyo modülünün üzerindeki RS232 ve RS485 arabirimi üzerinden, seriden seriye haberleşme protokolleri taşınabilmektedir (Modbus, Profibus...vb). Bu sayede kablolardan kurtulabilirsiniz. Bu işletim modlarından farklı olarak üçüncü bir ilginç işletim modu mevcuttur.
Bu modda master olan radyo modülü bir Modbus RTU slave modülü olarak davranır. Böylece, eğer PLC/DCS sisteminiz varsa, Modbus RTU üzerinden uzaktaki I/O’ları okuyup çıkış verebilirsiniz.
Radioline’ın esas aldığı Trusted Wireless 2.0 teknolojisinin data haberleşme hızı 16 ile 500kBit/s arasında ayarlanabilir. Bu sayede yayın alma hassasiyeti artar ve azami 4000 metre mesafeyle bağlantı kurulabilir. Buna ek olarak, I/O ve seri veri aktarımıyla ilgili farklı ihtiyaçlar da uygun şekilde karşılanmış olur.


Sistem, kendi kendini iyileştiren Mesh ağ sistemleri de dahil her türlü ağ yapısının kurulumuna izin veriyor. (üstte)
Konfigürasyon belleği yardımıyla tamamen özel ağlar oluşturulabiliyor
. (altta)


Güvenli veri aktarımı

Radioline sistemi, tesiste kurulacak radyo ağı yapısına esnek şekilde uyarlanabilmektedir. Radioline, noktadan noktaya bağlantılar dışında doğrusal, yıldız veya kendi kendini iyileştiren Mesh ağ mimarilerini de desteklemektedir.
Son söz edilen Mesh ağ yapısında her bir Repeater/Slave radyo modülü, Master modüle olan bağlantıyı izler. İletişimin zarar gördüğünü tespit ettiğinde, derhal ağ sistemindeki diğer modülleri aramaya başlar ve bunların yardımıyla Master’a tekrar bağlanmaya çalışır. Alternatif bir rota bulup tekrar bağlanması, tipik olarak bir saniyeden az sürer.
Trusted Wireless 2.0 teknolojisi 2,4GHz bandında frekans-atlama yöntemini (FHSS) kullanır. Verici, sürekli olarak frekans grubunu değiştirerek haberleşir. Toplam olarak sekiz frekans grubu kullanılmaktadır. Bu arada karşılıklı parazitlerin meydana gelmemesi için, kullanılan frekanslar tekrar kullanılmamaktadır.
Radioline sistemi, çevrede kurulu 2,4-GHz bantta yayın yapan diğer Radioline sistemlerinden veya Bluetooth, WLAN, WirelessHART tabanlı başka sistemlerden etkilenmez.
İstenirse 2 faklı WLAN kanal frekans bantları maskelenip Radioline’ın bunları hiç kullanmaması sağlanabilir. Böylece olası çakışmalar önlenmiş olur ve verinin güvenli aktarımı sağlanır.
Radioline modülleri ayrıca, harici manipülasyona karşı verileri koruyan fonksiyonlara sahiptir. Bu amaçla her veri paketi, her verici tarafından kullanılan ardışık bir numara sırasıyla işaretlenmektedir.
Ayrıca veriler, aktarım sırasında izlenmelerini olanak dışı bırakacak olan bir AES şifreleme mekanizması ile şifrelenir.

Özet
Phoenix Contact’ın Radioline sistemi, çeşitli radyo teknolojilerinin avantajlarını bir cihaz grubunda toplamakta ve böylece I/O ve seri verilerin uzak mesafelere güvenli aktarımını sağlamaktadır. Sistem kolaylıkla devreye alınmakta ve ilgili uygulama ihtiyaçlarına göre esneklik sağlamaktadır.

Çok Noktalı Kablosuz Sistemlerin Kurulumu
Yeni Radioline sistemiyle 4000 metreye kadar mesafeyle azami 250 istasyon bir ağda toplanabilmektedir. Her istasyonun bir sonraki istasyon için Repeater şeklinde davranabilmesi sayesinde toplam mesafe katlanarak artar. Ağın yapısı noktadan noktaya olan basit bağlantı veya yıldız mimarisinde veya kendi kendini iyileştiren Mesh ağ yapısında ayarlanabilir. Trusted Wireless 2.0 teknolojisi, lisans gerektirmeyen 2,4GHz ISM bandında frekans-atlama yöntemini (FHSS) kullanmaktadır.
Sensör/aktör bilgilerinin aktarılması gerektiğinde kullanıcı, radyo cihazlarına kolayca ilgili I/O modülünü ekleyip kullanabilmektedir. Bu modüller devreye alınırken üzerlerindeki bir tırtıklı numara çarkı yardımıyla adreslenmektedir. Bunun için ilave bir yazılıma gerek yoktur. Radioline modülleri -40°C ila 70°C arasında çalışabildiğinden, dış mekanda kullanılırken pano içerisine klima cihazı koyulması da gerekmez.


 


İlginizi çekebilir...

QuickCarbon ile Karbon Ayak İzini Denetleyeceklere Hazır Raporlama

Günümüzde birçok firma için karbon ayak izini belirlemek, ölçüp denetlemek çok önemli....
23 Ocak 2019 Çarşamba / 15:02

Sürdürülebilir Kentsel Drenaj

Doğal su döngüsünün; yağış, infiltrasyon, yeraltı suyu beslemesi, bitkisel emilme, buharlaşma/terleme ile oluşan bir su sirkülasyonu dengesi vardır....
12 Aralık 2018 Çarşamba / 13:40

Membranlar ve Sınıflandırılması

Membran teknolojisi geliştikçe ve membran prosesi uygulamaları yaygınlaştıkça bu alanda yapılan Araştırma-Geliştirme çalışmaları ve üretim faaliyetler...
12 Kasım 2018 Pazartesi / 13:37

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.