E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Enerji tüketiminde daha fazla şeffaflık... EMpro Ölçüm Cihazları Ailesi

Enerji tüketiminde daha fazla şeffaflık... EMpro Ölçüm Cihazları Ailesi

24 Haziran 2016 Cuma / 16:05 | TEKNİK MAKALE
95. Sayı (Haziran 2016)

Kerem KÖKEL Endüstriyel Elektronik Ürün Grubu Yönetmeni Phoenix Contact Türkiye

Enerjinin tasarruflu kullanımı, sınırlı olan kaynaklarımızın kullanımını azaltır ve çevreyi korur. Sürekli artan enerji fiyatları, imalat sanayindeki enerji tüketimininin azaltılması hususunu rekabetçi bir faktör haline getirmiş bulunuyor. Enerji tasarrufu uygulamalarını hayata geçirebilmek için enerji tüketiminin ölçülebilir olması gerekmektedir.
Bunun temelinde enerji akışını sürekli izlemek, kaydetmek ve analiz etmek yatmaktadır. Prosesi optimize etme önlemleri, kaydedilen veriler değerlendirilerek elde edilir. Bu yüzden verimli enerji yönetimi çeşitli makine ve tesis seviyelerindeki elektrik parametrelerinin belirlenmesine dayanır. Phoenix Contact, ölçülen değerleri elde etmek için gereken bir dizi cihaz sunuyor. EMpro Enerji Ölçüm cihazları, makine ve sistemlerinin tüm elektriksel parametrelerini toplar ve izler. Bu cihazlar takılabilir haberleşme modülleri üzerinden ağ ve fieldbus sistemlerine entegre edilebilirler. Bu şekilde, ölçülen tüm değerler hem merkezi hem de lokal olarak sunulur. Eklenebilir fonksiyon modülleri, kullanıcılara EMpro cihazlarını uygulama gereksinimlerine göre uyarlayabilmelerini sağlar. Cihazlar gerilim, akım, güç seviyeleri ve güç faktörleri gibi ilgili tüm elektriksel parametreleri ölçer ve daha sonra enerji tüketimini değerlendirirler. Dahası ölçüm cihazları hat kalitesini belirlemek için karakteristik değerleri, örneğin hat frekansı gibi voltaj ve akımların harmonik içeriklerini analiz ederler (Şekil 1).


Şekil 1. EMpro ürün ailesi, farklı ihtiyaçlara hitap edecek üç enerji ölçüm cihazını içeriyor.

Ölçülen Değerler ve Cihaz Konfigürasyona Doğrudan Erişim
Kullanıcılar meşakkatli bir biçimde herhangi bir menü yapısı içinde ilerlemek zorunda kalmadan, işaretli butonlar sayesinde kayıtlı ölçüm değerlerine erişebilirler. Konfigürasyon modunda kullanıcılar, aynı butonları kullanarak menüler yardımıyla cihazlarını yapılandırabilirler. Eğer ilave modül kullanılmışsa cihazın konfigürasyon menüsü de otomatik olarak genişler. Bu, kullanıcıların ölçüm cihazı ile yeni işlevler ya da iletişim seçeneklerini yapılandırabilecekleri anlamına gelir. Özellikle Ethernet bağlantısı ilginç avantajlar sağlar. Ethernet modülüne kullanıcıların bir ofis PC’sinden ölçülen değerleri sorgulamalarına veya cihazı yapılandırmalarına olanak tanıyan bir web sunucusu entegre edilmiştir. Bunun için hiçbir özel yazılım gerekli değildir.

Ürün Gamı
Mevcut EMpro ürün ailesi üç ölçüm cihazından oluşuyor. EEM-MA250 versiyonu doğrudan makine kontrol kabinlerine monte edilebilir ray monteli kompakt bir cihazdır. Cihazın maksimum ölçme gerilimi 500 V AC’dir. EEM-MA250 bir RS485 arayüzüne sahiptir; ancak bu haberleşme arayüzü gerekli değilse, EEM-MA200 versiyonu da mevcuttur. Entegre dijital çıkış bir alarm olarak -bir elektriksel parametrenin eşik değeri aşıldığında- ya da aktif veya reaktif güç ölçmek için bir darbe girişi olarak konfigüre edilebilir. Cihaz harici bir kontak üzerinden değişen çift tarife sayaç fonksiyonunu içerir. 51. Harmoniğe kadar harmonikler tespit edilir.
Ön panel montajı için evrensel ölçüm cihazı olarak EEM-MA400, 500 V AC ölçülü bir gerilime kadar sahip olan standart ölçüm uygulamaları için uygundur. 51. harmoniğe kadar kayıt yapan bu cihaza ayrıca RS485 haberleşme modülü takılabilmektedir.
EEM-MA600 kullanarak, 700 V AC’ye kadar gerilimler harici bir trafoya ihtiyaç olmadan ölçülebilir. Bu cihaz 63. harmoniğe kadar algılar ve harmonik analizi gerçekleştirebilir. EEM-MA600 bir RS485, Profibus veya Ethernet haberleşme modülü ile genişleyebildiğinden dolayı farklı iletişim yapıları içine entegre edilebilir. Phoenix Contact ayrıca EEM-MA600 için bir gateway modülü sunmaktadır. Bu, master görevini yapacak şekilde ölçüm cihazının doğrudan Ethernet ağına bağlı olması anlamına gelir. Genişleme modülüne entegre web sunucusu, master’ın yanı sıra slavelerin de sorgulanması ve yapılandırılmasını sağlar. RS485 arabirimi üzerinden 246 slave’e kadar -EEM-MA250 veya EEM-MA400- bağlantı kurulabilir (Şekil 2).


Şekil 2. EMpro haberleşme modülleri, EEM-MA600 ölçüm cihazını farklı iletişim ağlarına esnek bir biçimde entegre edebiliyor.

Fonksiyonel Genişleme Seçenekleri
EEM-MA600 performans kapsamını daha da artırmak için ek fonksiyon modülleri mevcuttur. Dijital giriş/çıkış modülü, analog çıkış modülü, sıcaklık ve bellek modülü vardır. EEM-2DIO-MA600 dijital genişleme modülünde iki dijital giriş ve iki dijital çıkış vardır. Girişler puls sayaçları olarak kullanılabileceği gibi, çıkışlar her ölçülen parametre için eşik değer anahtarları olarak konfigüre edilebilir. Analog EEM-2AO-MA600 çıkış modülü elde edilen parametreleri standart 0-20 mA veya 4-20 mA sinyallere dönüştürür. EEM-TEMP-MA600 sıcaklık modülü, -20 °C’den  150 °C’ye kadar sıcaklık aralığını ölçmek için üç adet PT100 sıcaklık sensörünün bağlanmasına imkan verir. PT100 sensörleri iki, üç ya da dört telli olabilir. Cihazın içine entegre bir sıcaklık algılayıcı ayrıca etkili olarak ortam sıcaklığı ve modülün kontrol kabini içindeki sıcaklığı ölçer. Son olarak EEM-MEMO-MA600 bellek modülü, ölçülen değerler ve alarmları arşivlemek için kullanılır. Örneğin aktif güç, her 10 dakikada bir örnek alındığı takdirde 62 gün kaydedilebilir.

Kapsamlı Ağ Yapıları
EMpro ölçüm cihazları RS485 haberleşme modülleri ile birleştirildiği zaman maksimum 1200 metre veri transfer mesafesine ve 31 ölçüm cihazına kadar bağlantı kurulabilir. Bununla birlikte, RS485 sistemleri saf bir hat topolojisi ile sınırlıdır. Yapılandırma ve kapsamlı ağ yapıları veya daha uzun mesafelere veri aktarımını kullanmak için tekrarlayıcılar (örneğin Phoenix Contact PSI ürün ailesinden biri) kullanılır. Bu, ölçüm cihazlarının sayısı ile birlikte veri transferi uzunluğunun da artışını sağlar. Sonuç olarak kullanıcılar, ağaç ve yıldız topolojileri gibi farklı kurulum kavramlarını uygulayabilirler. Bir ILC 1xx küçük PLC sistemi her EMpro cihazından bu bilgileri toplar ve bir SQL veritabanına girer (Şekil 3).


Şekil 3. Elektriksel parametreler yerel ve merkezi olarak izleniyor.

Güvenilir Veri İletimi
Eğer enerji verisi merkezi olarak izlenmek isteniyorsa, kullanıcılar EMpro ölçüm cihazları ve ana kontrol odası arasında çeşitli ağ yapıları kurabilir. Phoenix Contact, zorlu endüstriyel ortamlarda yüksek veri hızlarında enerji verilerinin güvenilir aktarımını sağlamak için ek ağ bileşenleri sunar:
-     Uzak makine ve sistemlere veri bağlantısı için çeşitli endüstriyel modemler
-     Seri verilerin Ethernet ağlarına çıkışı için Comserver
-     Seri Fieldbus ve Ethernet uygulamalarına gürültüsüz veri transferini sağlamak için fiber optik kablo dönüştürücüleri (Şekil 4).


Şekil 4. Çeşitli ağ yapıları uygulanabiliyor.

Daha önce belirtildiği gibi bir RS485/Ethernet gateway kullanılırken, EEM-MA600 cihazı master olarak doğrudan Ethernet ağına bağlanabilir. Bu kurulum bir RS485 arayüzü üzerinden slave olarak 246 EMpro ölçüm cihazının bağlanmasına olanak sağlar. Gateway üzerinde entegre olarak bulunan web server, hem yapılandırma hem de görselleştirme amacıyla kullanılabilmektedir.

Sonuç
EMpro ölçüm cihazları endüstriyel ortamlarda elektrik parametrelerin toplanması ve değerlendirilmesi amacıyla kullanılabilir. Takılıp çıkartılabilen haberleşme ve fonksiyon modülleri sayesinde farklı uygulamalar ve ağ yapılarına entegre edilebilirler. Kullanıcılar bir düğmeye basarak ölçülen değerleri görebilirler. Menü rehberliği sayesinde aygıt yapılandırması basit bir işlem haline gelir.

 


İlginizi çekebilir...

QuickCarbon ile Karbon Ayak İzini Denetleyeceklere Hazır Raporlama

Günümüzde birçok firma için karbon ayak izini belirlemek, ölçüp denetlemek çok önemli....
23 Ocak 2019 Çarşamba / 15:02

Sürdürülebilir Kentsel Drenaj

Doğal su döngüsünün; yağış, infiltrasyon, yeraltı suyu beslemesi, bitkisel emilme, buharlaşma/terleme ile oluşan bir su sirkülasyonu dengesi vardır....
12 Aralık 2018 Çarşamba / 13:40

Membranlar ve Sınıflandırılması

Membran teknolojisi geliştikçe ve membran prosesi uygulamaları yaygınlaştıkça bu alanda yapılan Araştırma-Geliştirme çalışmaları ve üretim faaliyetler...
12 Kasım 2018 Pazartesi / 13:37

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.