E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Sirena Marine Denizcilik A.Ş. Atıksu Arıtma Tesisi

Sirena Marine Denizcilik A.Ş. Atıksu Arıtma Tesisi

4 Ocak 2016 Pazartesi / 17:19 | TESİS
89. Sayı (Aralık 2015)

Kıraça Holding şirketlerinden, Türkiye'nin seri yat üretimi yapan ilk firması Sirena Marine'in üretim tesisleri Bursa Orhangazi'de yer alıyor. Sirena Marine tesislerinde bulunan atıksu arıtma tesisi ise toplam 100 m3/gün debi üzerinden tasarlanmış.

Sirena Marine Denizcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kıraça Holding’in 2006 yılı Kasım ayında, dünyaca ünlü motoryat üreticisi Azimut -Benetti Grubu ile yaptığı anlaşma neticesinde kuruldu. Sirena Marine, Azimut için ürettiği teknelerin yanı sıra kendi markaları olan Türkiye’nin ilk seri üretim yelkenli markası Azuree ve lüks segment yelkenli markası Euphoria Yachts’ın teknelerini de üretiyor.

Sirena Marine’in üretim tesisleri Bursa Orhangazi’de yer alıyor. Firma, 32 bin metrekaresi kapalı, yaklaşık 150 bin metrekare alana kurulu tesisinde, denizcilik projelerinin yanı sıra raylı sistemler, otomotiv, savunma sanayi ve iş makinaları sektörlerine yönelik kompozit ve paslanmaz parça üretimleri yapıyor.

Sirena Marine üretim tesislerinde, tesisin kuruluşundan bu yana bir atıksu arıtma tesisi faaliyet gösteriyor. Üretim tesisinin Sirena Marine tarafından kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, atıksu arıtma tesisinde de Sirena Marine üretim proseslerine göre revizyonlar yapılmış ve atıksu arıtma tesisi 2009 yılında bugünkü haline getirilmiş.

Tesis, toplam 100 m3/gün debi üzerinden tasarlanmış. Fabrika kanalizasyon hattından gelen evsel atıksular manuel temizlemeli kaba ızgaradan geçirildikten sonra 20 metreküplük mevcut terfi havuzuna alınıyor. Buradan atıksular seviye kontrollü bir şekilde dalgıç pompalar vasıtasıyla biyolojik havalandırma havuzuna geçiriliyor.
Terfi havuzu seviye kontrolü; boş, dolu ve taşkan olacak şekilde tasarlanmış. Terfi havuzundaki 1 asıl, 1 yedek dalgıç pompalar seviye kontrol cihazlarına bağlı olarak çalışıyor. Tankın taşkan durumunda asıl ve yedek pompaların her ikisi de devreye otomatik olarak giriyor, tank dolu durumunda olduğu sürece yalnız 1 pompa çalışıyor.Terfi pompaları ile havalandırma havuzuna alınan evsel nitelikli atıksulara, burada hava verilerek oksijene maruz bırakılıyor. Bu işlem blower ile difüzörler vasıtasıyla gerçekleştiriliyor. Havalandırma havuzunda aktif çamur sistemi uygulanıyor.

Aktif çamur, değişik askıda kümeleşmiş mikroorganizmalardan oluşuyor. Mikroorganizmalar, atıksuyun kirli organik maddelerini besin maddesi olarak kullanıyor. Organizmaların çoğalmaları için gerekli olan bütün besin maddeleri ve iz elementler atıksuda bulunuyor. Ayrıca aktif çamura Blower ile ve havuz tabanından difüzörler yardımı ile oksijen veriliyor. Bu işlemde suyun biyolojik ayrışabilen maddeleri yeni biyokütleye dönüşüyor. Onun dışında CO2 ve su meydana geliyor. Biyolojik olarak ayrışamayan maddeler ve inorganik zerreler de aktif çamur kütlelerine depo edilip, atıksudan ayrılıyor.

Havalandırma havuzu sonrası atıksular, kendi cazibesi ile biyolojik çöktürme havuzuna alınıyor. Burada kendi yoğunluğu ile dibe çöken çamurlar, 1 asil ve 1 yedek çalışan çamur pompası ile havalandırma havuzuna geri devir yapılıyor ve/veya yoğunlaştırma ünitesine veriliyor. Yoğunlaştırma ünitesinde üst sıvı fazdan ayrılan sıvı faz manuel vanalar vasıtası ile havalandırma havuzu veya deşarja verilebiliyor.

Yoğunlaştırma ünitesinde biriken çamur ise çamur şartlandırma ünitesine alınıyor. Çamur şartlandırma ünitesi boş, dolu ve taşkan olmak üzere 3 seviye olacak şekilde projelendirilmiş. Polielektrolit dozajı ile şartlandırılan çamurlar, buradan havalı diyafram pompa ile filtrepresse basılıyor. Filtrepres çamur susuzlaştırmada yüksek verim elde edilebilmesi amacıyla tercih edilmiş. Kesikli olarak çalışan sistemde, yüzde 35 katı madde içerikli hale getirilen kimyasal çamur, yönetmeliklere uygun şekilde analiz ettiriliyor ve lisanslı firmalar yoluyla bertaraf ediliyor. Oluşan atıksular, firmanın 5 Temmuz 2012’de güncellenen atıksu konulu çevre iznine istinaden dış ortama deşarj ediliyor.

Sirena Marine’de insan kaynakları bölümüne bağlı olarak çalışan bir çevre mühendisi ve yasal  izinlerle ilgili danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri veren bir çevre danışmanı bulunuyor. Tesisten çıkan atıksu, yönetmeliklerde belirtilen periyotlarda, iç izleme ve çevre il müdürlüğü denetimleriyle kontrol altında tutuluyor ve bu sayede çıkış suyu kalitesi izleniyor. Bu çalışmalar ışığında, firmanın ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemine uygun çalıştığı, 2014 yılında Bureau Veritas Belgelendirme Hizmetleri tarafından belgelenmiş.

 


İlginizi çekebilir...

Eskişehir Atıksu Arıtma Tesisi

ESKİ Genel Müdürlüğü Atıksu Arıtma Dairesi Başkanı Murat Piroğlu, Eskişehir Merkez Atıksu Arıtma Tesisi hakkında bilgilendirmede bulundu....
15 Mart 2019 Cuma / 10:52

Polatlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi

Ankara Polatlı İlçesi'nde kurulan 'Polatlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi' 2017 yılında faaliyete başladı. Avrupa Birliği Katılım Öncesi Ya...
23 Ocak 2019 Çarşamba / 15:44

Deniz Mühendislik Ataköy AAT'nin Mekanik Ekipmanını Teslim Etti

İSKİ bünyesinde Haziran 2016'da yapımına başlanan Ataköy Atıksu Arıtma Tesisi'nin mekanik ekipmanları Deniz Mühendislik tarafından teslim edil...
12 Aralık 2018 Çarşamba / 13:20

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.