E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
MAS DAF
ANADOLU FLYGT
SİSDOZ
INEVA TÜRKİYE

Bir "Veolia Water Technologies Türkiye" Projesi; Asım Kibar OSB Atıksu Arıtma Tesisi

Bir

30 Ekim 2015 Cuma / 15:18 | TESİS
87. Sayı (Ekim 2015)

Akif Emre İldoğu Veolia Water Technologies Turkey Kurumsal İletişim Müdürü

Türkiye’nin otomotiv ve çelik sanayi ağırlıklı en büyük organize sanayi bölgelerinden Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nin Atıksu Arıtma Tesisi, Veolia tarafından başarıyla gerçekleştirildi ve işletmeye alındı.
Hyundai Hysco, Assan Hanil, Hyundai Assan, Mobis Otomotiv, Posco Assan gibi dev firmaların yer aldığı ve endüstriyel atıksu üreten Bölge’ye kazandırılan yeni atıksu arıtma tesisi şu an 4000 m3/gün’lük bir debiye hizmet veriyor. 2018 yılı planlanan kapasitesi ise 6000 m3/gün. Seçilen teknolojiler sayesinde tesis çıkış sularından yeni bir Atıksu Geri Kazanım tesisi ile kolaylıkla Bölge içindeki fabrikaların prosesleri için su üretilebilecek.

Veolia, tesis kurulumunda patentli ileri teknolojilerinin bir kombinasyonunu kullanarak tesis çevre etkisini ve işgal ettiği alanı en aza indirdi. Multiflo ™; AnoxKaldnes™ ; MBBR (Moving Bed Biofilm Reactor); Idraflot™DAF kombinasyonu geleneksel bir tesisin işgal edeceği alanı yüzde75 oranında küçülttü ve kapasite artırımına anında elverişli hale getirdi.

Asım Kibar Organize Sanayi Bölge Arıtma Tesisi’ni klasik bir artıma tesisi ile karşılaştırarak değerlendirecek olursak şu faydaların yaratıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz:
-     MBBR teknolojimiz sayesinde 20.000 m2 yerine 5.800 m2 işgal edildi
-     Stabil proses dolayısıyla işgücü     ihtiyacı en aza indi
-     Blower kapasitesi konvansiyonel sistemin yarısı kadar gerçekleşti
-     Çamur geri devri oluşmadı. İşletme maliyetleri aşağıya çekildi.
-     DAF ünitesi son çöktürme tankı yerine kullanılarak 10 kat alan kazanıldı
-     Tesis kapasitesi inşaat yapmaya gerek kalmadan sadece MBBR medya hacmini ayarlayarak artırılabilir hale geldi.

“Asım Kibar Organize Sanayi”nin söz konusu yatırımını teknoloji ve çevre bilinciyle donatılmış bir yaklaşım içerisinde yürütmüş olması ve  Veolia ile bu kurulumu tamamlamış olması, yaratılan avantaj ve faydaların dışında ülkemizin diğer pekçok alanında kurulabilecek diğer tesis ihtiyaçlarına da ilham kaynağı olmuştur.

 


İlginizi çekebilir...

Gaziantep OSB Akışkan Yataklı Çamur Yakma ve Enerji Elde Etme Tesisi

EMIN CALBAY / Çevre Yüksek Mühendisi - INEVA...
14 Ağustos 2018 Salı / 09:35

Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Geri Kazanım Tesisi

Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisine entegre edilen Geri Kazanım Tesisi ile hem bölgedeki su kaynakları korunuyor, hem de sanayiy...
18 Temmuz 2018 Çarşamba / 13:38

Antalya OSB Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nin bütününü kapsayacak şekilde 20.000 m3/gün'e göre projelendirilen atıksu arıtma tesisinin 10.000 m3/gün'lük ilk böl...
4 Ekim 2016 Salı / 17:44

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 14.12.2018 / 01:59:07