E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Hill International'ın, Romanya Atıksu Arıtma Projeleri

Hill International'ın, Romanya Atıksu Arıtma Projeleri

2 Eylül 2013 Pazartesi | FİRMA TANITIMI
61. Sayı (Ağustos 2013)

Hill International, Romanya başta olmak üzere Balkan ülkelerinde gerçekleştirdiği projelerle birçok atıksu ve arıtma projesinde rol alıyor?
ABD merkezli proje ve inşaat yönetimi firması Hill International, Balkanlar ve özellikle Romanya’da, tamamlanmış veya halen devam etmekte olan pek çok atıksu ve arıtma projesinde rol alıyor.
Firma, 2003 yılından bu yana, Romanya’da hem kanalizasyon ve su şebekeleri yenilenmesi/modernizasyonu, hem de atıksu ve arıtma tesislerinin kapasite artırımı projelerinde aktif olarak teknik danışmanlık hizmeti veriyor.

Hill Doğu Avrupa ve Türki Cumhuriyetleri Yönetici Direktörü, Başkan Yardımcısı Peter Sockett, firmanın Romanya’daki yaklaşımını şöyle açıklıyor: “Bölgede ilk projelerimiz genellikle genişletme ve tevsi tesis yapımı işlerini kapsamaktaydı. Gayemiz, şehirleri içine alacak şekilde su dağıtım şebekelerinin ıslahını sağlayan ve aynı zamanda çevresel, pis su ve kanalizasyon atıklarını da çözen tek bir sistem oluşturmaktı.”

Sockett, mali portre hakkında, her bir yatırımın ortalama 100-150 milyon ABD Doları gerektirdiğini, bu bedellerin de IBRD, Avrupa Birliği ve Romanya hükümet fonları tarafından karşılandığını; projelerin tümünün ihtiyacı karşılamaya yönelik stratejilerle oluşturulması konusunda hassas bir çalışma yapıldığını ve tüm su/atık/arıtma altyapı sistemlerinin yenilendiğini veya rehabilite edildiğini sözlerine ekliyor. 

Bu hedeflere ulaşabilmek için Hill, ilgili belediyelerce her projeye özel kurulmuş olan küçük ve dinamik proje uygulama birimleriyle yakın çalışma içerisinde olabilecek, konusunda deneyimli ayrı proje ekipleri oluşturmuş. Böylelikle, bölgelere özel ihtiyaçlar proje uygulama birimleri tarafından ayrı ayrı dile getirilm
iş ve hazırlanan tasarım+inşaat (Design+Build) sözleşmeleriyle tüm ihtiyaçların karşılık bulması sağlanmış.
50 bin nüfuslu Ramnicu Valcea’da atıksu artıma tesisi tevsii ve atıksu ve su dağıtım şebekelerinin yenilenmesi projesi 2005 yılında başlamış. Hill projeye mevcut tasarımların incelenmesi ve kanalizasyon şebekesinin tasarlanması görevleriyle başlamış. Atıksu arıtma tesisi 2010’un başında devreye alınmış, kanalizasyon şebekesinin 1. fazı da aynı tarihte tamamlanmış.

Projenin başarısı üzerine işverence Hill’in sözleşmesi uzatılmış ve 2. faz süresince Hill, proje yönetimi ve danışmanlık hizmetlerini de yerine getirmiş.

Hill, 2007 yılında Peatra Neamt’ta öncekiyle aynı kapsamda bir çalışmaya daha başlamış, aynı zamanda, Bükreş Belediyesi’ne bağlı üç beldede su ve kanalizasyon sistemlerinin rehabilitasyonu için danışmanlık sözleşmelerine imza atmış.

Peter Sockett, Bükreş Belediyesi için verilen hizmetin yaklaşık 125 bin kişilik nüfus için tasarlandığını, hizmetlerin 28 km yağmur suyu, 49 kilometrelik bir çevre bağlantı yolunun yapımına dair danışmanlık ve yanı sıra ana ve tali su şebekelerinin yapımında sunulan müşavirlik hizmetlerini içerdiğini belirtiyor.
Sockett, Hill’in proje yönetimindeki uzmanlığının projelere kattığı değer konusunda, “Yürüttüğümüz tüm projelerde tasarımın inşaat süreciyle ilişkilendirilmesi, teslim zamanı ve toplam bütçe perspektiflerinde sürprizler olmadan projelerin tamamlanmasını sağlamak zorundaydık.” diyor.

Yeni Projeler
Hill’in önceki çalışmalarında elde edilen başarılı sonuçlar, firmanın benzer pek çok projede yer almasını sağlamış. Bu projelerin sonuncusu, 2012 yılının sonunda imzalanan, 117,5 milyon dolar yatırım bedelli, 122 kilometre su altyapısının ve 185 kilometre atıksu altyapısının yenilenmesini içeren S.C. Aquaras sözleşmesi.
Bunun yanı sıra, Hill 2011 yazında, Alba ve Dunarea Braila Kamu İdaresi tarafından Alba ve Braila ilçelerinde su ve atıksu altyapı sistemlerinin rehabilitasyonu projesini yönetmek için görevlendirilmiş.

Hill International Bükreş Projeler Direktörü Bogdan Mocanu, devam eden işlerin Şubat 2014’te tamamlanmasını hedeflediklerini belirtiyor. Alba projesi, 7 şehirde 7 yeni atıksu arıtma tesisinin yapımının yanı sıra 3 tesiste yenileme, atıksu, içme suyu ve arıtma şebekelerinin yenilenmesi, içme suyu pompalama istasyonu ve 57 adet atıksu pompalama tesisi içeriyor.

Projeler Direktörü Mocano, Hill’in gelecekte Romanya altyapı sektöründe varlığını katlayarak sürdüreceğinden emin olduğunun altını çizerek, “Romanya’nın AB’ye katılmasından sonra, bütün idareler hızla içme suyu kalite standartlarını yakalamak için çaba gösteriyor.” diyor.
 


İlginizi çekebilir...

Enelsan

1976 yılından bu yana Dilovası'ndaki üretim tesisinde faaliyet gösteren Enelsan Endüstriyel Elektronik Sanayii, Türkiye'nin ilk elektromanyetik debime...
27 Ağustos 2015 Perşembe

Bir Sağlık Kurumunda Çevre: Amerikan Hastanesi

Amerikan Hastanesi, milyonlarca ton tıbbi atığın çıktığı, büyük bir su ve enerji tüketiminin olduğu sağlık sektöründe, çevre, enerji tasarrufu ve insa...
29 Nisan 2014 Salı

Güncel Rakamlarla SNF Floerger 2013

Suda çözünen polimer üreticisi SNF, büyümekte olan talebe bağlı olarak uzun vadede üç temel sektörü hedef alıyor: "İçme Suyu ve Atıksu Arıtma", "Petro...
29 Kasım 2013 Cuma

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.