E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Gümbet Atıksu Arıtma Tesisi İçin İmzalar Atıldı

HABERLER
20. Sayı (Mayıs-Haziran 2008)

Gümbet Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı ve Yer Teslimi Sözleşmesi İmza Töreni 25 Nisan Cuma Günü Bodrum Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleşti.

Gümbet Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı ve Yer Teslimi Sözleşmesi İmza Töreni 25 Nisan Cuma Günü Bodrum Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleşti.

Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, yüklenici firma Denizsu ve Atıksu Arıtım İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Bülent Zeytinoğlu, İller Bankası Genel Müdür Yardımcı M. Bahaettin Kaptan, İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şevki Nalçacıoğlu, İller Bankası İzmir Bölge Müdürü Mustafa Bayram, Bölge Müdür Yardımcı Enver Çelebi ile Şube Müdürü Kemal Uyan'ın da katıldığı İmza Töreninde, Başkan Ağan, mutluluğunu basın mensupları ve diğer katılımcılarla paylaştı.

 

Başkan Ağan, Avrupa standartlarına uygun olarak inşa edilecek tesisin, çevre ve deniz kirliliği sorunlarını çözeceğini belirterek, 13 yıldır bu projeyi hayata geçirmek için mücadele ediyorduk;  "Projenin hayata geçmesinde İller Bankası'nın da vermiş olduğu destek ile Bodrum'un masmavi, eşsiz denizleri artık rahat bir nefes alacak" dedi.

Denizsu ve Atıksu Arıtım İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Bülent Zeytinoğlu ile Başkan Mazlum Ağan'ın karşılıklı olarak imzaları attığı Tesis İnşaat ve Yer Teslim Sözleşmesi'nin İmza Töreninde "Altı ayı inşaat ve yapım, İki ayı devreye almak olmak üzere Sekiz Aylık Açık İhale yöntemiyle, ihalesi 22.01.2008 günü yapılmış olan tesisin, birinci aşama hedef yılı itibariyle 50.000 nüfus kapasiteli, azot fosfor giderimli, Avrupa normlarına uygun Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi" olduğunu ifade eden Başkan Ağan, Bodrum Belediyesi'nin yoğun çabaları ile Gümbet Mahallesi İnceburun Mevkii'nde yaklaşık 38.564 m²lik bir alanda hizmete girecek olan Atıksu Arıtma Tesisini Bodrum'a kazandırıyor olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Arıtma Tesisi'nde bir de merkezi kontrol sistemi bulunacağını ve böylece, kurulacak bu merkezi kontrol sistemi ile, İlçe genelindeki terfi merkezlerinin de kontrol edildiği bir atıksu yönetim sisteminin kazanılmış olacağını belirten Başkan Ağan,  pompa istasyonlarının merkezden kumanda edilebileceği, buralarda yapılan ölçümlerle, ilgili istatistiki bilgilerin sürekli olarak toplanabileceği "Uzaktan Kontrol ve Veri Toplama- SCADA" sisteminin de yer alacağını sözlerine ekledi.

 Arıtma Tesisine bağlı olarak çalışan Şehir içi Terfi istasyonları ( TM2-TM6-TM7 ) arasında, gerçek zamanlı bir koordinasyon imkanı sağlanması, bu amaçla Atıksu Terfi İstasyonları için mikroişlemci tabanlı "Uzaktan Kumanda Üniteleri-RTU"ların da yer alacağı Tesiste, iki aşamada inşa edilecek olan atıksu-çamur arıtımı ve diğer yan ünitelerin 1. aşama inşaatları ile tüm binaların nihai kapasite inşaatları gerçekleştirilecek.

Başkan Mazlum Ağan, altyapıların şehirleşmenin hep gerisinde kaldığını, genellikle altyapıdan önce üstyapının tamamlandığına vurgu yaparak, İçmeler bölgesindeki arıtma tesisinin Turizm Bakanlığı tarafından yapıldığını, o yıllarda tapu işlemleri çözülemediği için Gümbet'te tesis yapılamadığını belirtti. "Bugün bu önemli konuda imza atarak, arıtma tesisi inşaatına başlamış olmanın mutluluğu içerisindeyim" dedi. Törende bir konuşma yaparak, Bodrum'a yeni Mavi Bayraklar kazandırma arzusu içinde olduklarını ifade eden İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şevki Nalçacıoğlu da, Bodrum'u her zaman yatırım planlaması içerisinde ele aldıklarını belirterek, tapu sorunu sebebiyle Torba'daki arıtma tesisine geç kalındığını belirtti.  Nalçacıoğlu'nun, Torba'da yapılması planlanan arıtma tesisi ile ilgili sorunlar olduğunu belirtmesi üzerine Başkan Ağan, bölgedeki sorunun Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan kaynaklandığını belirterek, turizm tesisi tahsisine kiraya verilmesinden dolayı arıtma tahsisi için gereken izini alamadıklarını  belirterek, "Bakanlıklar turizm tesisine, arıtmadan daha fazla ilgi gösteriyorlar" dedi.
 İlginizi çekebilir...

Metito, Info Grubu'nun Çoğunluk Hisseni Satın Aldı

Dünyada altmış yıldan fazla bir süredir temiz ve güvenli su erişimini sağlamak için akıllı su yönetimi çözümleri sunan küresel sağlayıcı Metito, Türk ...
7 Ekim 2019 Pazartesi

Haus Mobil Vidalı Pres GASKİ'de Çalışıyor

HAUS, 2015 yılında kurduğu Ar-Ge merkeziyle mevcut ürünlerinde iyileştirmeler ve geliştirmeler gerçekleştirip yeni ürün çalışmalarını yenilikçi bir an...
7 Ekim 2019 Pazartesi

Macaristan'ın Gelişmiş Su Teknolojileri İstanbul'da Tanıtıldı

Macaristan ve Türkiye arasında ticari alanlarda diyaloğu artırmayı amaçlayan ALX Hungary'nin düzenlediği ve Macaristan'ın gelişmiş su teknoloj...
7 Ekim 2019 Pazartesi

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.