E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

4. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu Yapıldı

4. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu Yapıldı

25 Nisan 2018 Çarşamba / 15:42 | HABERLER
117. Sayı (Nisan 2018)
74 kez okundu

Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) tarafından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı himayesinde, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri’nin desteğiyle düzenlenen 4. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu, 29-31 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

4. Su Kayıp ve Kaçakları Forumu’nun açılışında konuşan Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Türkiye’de günde 16 milyon metreküp su kullanıldığını belirterek, “Bunun yüzde 50’si kayıp kaçak olarak düşünülürse 8 milyon metreküp, yüzde 40 kabul edersek 7 milyon metreküpe yakın su kaybı var” dedi.

Bütün dünya için su kayıp ve kaçakların kontrolünün önemli bir konu olduğuna işaret eden Prof. Dr. Kınacı, su kayıp ve kaçağı yüksek olan şehirlerde yeni su kaynağı arayışına gidildiğini, yapılması gerekenin ise su kayıp ve kaçaklarının kontrol edilmesi olduğunu anlattı.

İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ise açılış konuşmasında İstanbul’da geçmiş dönemlerde su ile ilgili yaşanan sıkıntılara değindi. İSKİ’nin, bugün geldiği noktada faaliyetlerinin bütünüyle dünyanın en büyük su kurumlarından biri olduğunu vurgulayan Turan, şunları söyledi: “Su ihtiyacı kapsamında Melen 3. hattın inşaatı devam ediyor. Biz Melen için ‘İstanbul suyunun sigortası’ diyoruz. Melen bir milyar 170 milyon metreküplük kapasitesiyle, şu anda sahip olduğumuz büyük bir su rezervi. Yeni su kaynaklarıyla beraber devreye girmesi gereken içmesuyu arıtma tesislerinin inşasına devam ediyoruz. Atıksu toplama sistemlerinin tünel sistemlerinde ise sona doğru yaklaşıyoruz. İstanbul’un büyük atıksu toplama ağı tamamlanmak üzere. Yenikapı ve Kadıköy ön arıtma tesislerinin dönüşümü için çalışmalar sürüyor. Baltalimanı, Tuzla 3. Kademe ve Ataköy 2. Kademe ileri biyolojik tesisleri inşaatları ise devam ediyor. Bütün bu tesislerimizin hizmete girmesiyle atıksu arıtma tesislerimizin kapasitesini 2020’ye kadar yaklaşık yüzde 60 artırmış olacağız. Böylece biyolojik ve ileri biyolojik arıtma oranımız yüzde 90’ı geçmiş olacak.”

İstanbul’da kayıp kaçak oranının 2017’de yüzde 23 olduğunu belirten Turan, “Yüzde 23 oransal olarak küçük görünebilir ama yılda 200 milyon metreküpü aşan bir miktar. Bu da orta ölçekli bir kente, bir yılda verilen su miktarına tekabül ediyor. Bizim stratejik plan hedeflerimiz arasında kayıp, kaçak oranını azaltmak var” dedi.

5. Baraj ve HES Yapım Teknolojileri Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen 4. Su Kayıp ve Kaçakları Forumu’nda; özel sektör, belediyeler, su idareleri ve üniversiteler bir araya gelerek, Türkiye’de su kayıp ve kaçakları ile nasıl mücadele edileceğinin strateji, planlama ve finansmanı konularını ele aldı. Forumda, 80 belediye ve 30 büyükşehir belediyesine bağlı tüm su kanalizasyon idareleri ve ilgili sektördeki üst düzey temsilcilerle birlikte 900’den fazla katılımcı bir araya geldi.


 


İlginizi çekebilir...

Grundfos'tan Enerji Verimliliğini Artıran Yeni Ürün

Grundfos, Türkiye ve dünyada içme suyu temininden sulamaya, atıksu terfi istasyonlarından otel iklimlendirme ihtiyaçlarının giderilmesine kadar geniş ...
10 Mayıs 2019 Cuma / 13:57

İSKİ, Uluslararası İki Prestijli Ödüle Layık Görüldü

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), son bir haftada iki uluslararası prestijli ödüle layık görüldü. Bağımsız jüriler ve uluslararası otoritele...
10 Mayıs 2019 Cuma / 13:52

Büyük Menderes'te Temiz Üretim Başarısı

WWF'“Türkiye'nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Büyük Menderes Havzasından başlayarak diğer su havzalarına da yaygınlaştırılmasını hedeflediği ...
10 Mayıs 2019 Cuma / 13:47

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.