E-DERGİ
Su ve Çevre Teknolojileri 116.Sayı

 


E-Dergi Oku 

ANADOLU FLYGT
TEKNİK ARITMA

İneva, 'Atıksu Arıtma Tesislerinde Yenilikçi Prosesler Çalıştayı'na Katıldı

İneva, 'Atıksu Arıtma Tesislerinde Yenilikçi Prosesler Çalıştayı'na Katıldı

20 Aralık 2017 Çarşamba / 16:57 | HABERLER

Atıksu Arıtma Tesislerinde Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimli Yenilikçi Prosesler Çalıştayı, 21-22 Kasım 2017 tarihleri arasında TÜBİTAK MAM Gebze Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Ineva Çevre Teknolojileri A.Ş. de çalıştayda yerini aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü tarafından yürütülen “Enerji Verimliliği ve Enerji Pozitif Atıksu Arıtma Tesislerinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında düzenlenen çalıştayda; üniversitelerin, bakanlıkların, su ve kanalizasyon idarelerinin yetkilileri ile birlikte arıtma sistemleri ve yenilenebilir enerji üzerine faaliyet gösteren özel sektör temsilcileri de yer aldı. 

Sektörde söz sahibi olan kurum ve kuruluşları bir araya getiren çalıştayda; ülkemizde faaliyet gösteren atıksu arıtma tesislerinin enerji verimli teknolojilere geçişi, atıksu arıtma tesislerinde kullanılabilecek yenilenebilir enerji kaynakları ve teknolojilerine ilişkin proje dahilinde yapılan araştırmaların paylaşılması ve fikir alışverişi sağlanması amaçlandı.

Çalıştay; Çevre ve Temiz Üretim Enstitü Müdürü Dr. Selma Ayaz’ın açılış konuşmasının ardından, proje yürütücüsü Dr. Selda Murat Hocaoğlu ve Enerji Enstitüsü’nden Namık Ünlü’nün proje ve çalıştayın amacı hakkında verdiği bilgilerle başladı. Çalıştayın ilk gününde “Atıksu Arıtma Tesisleri için Yenilenebilir Enerji ve Biyokütle Enerjisi” konusu ele alınırken; ikinci gün “Atıksu Arıtma Tesislerinde Enerji Verimliliği ve Yenilikçi Prosesler” konuları üzerinde çalışmalar yapıldı.