E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Hazar Arıtım'dan TİSKİ Karakaya Grup İçme Suyu Arıtma Tesisi

Hazar Arıtım'dan TİSKİ Karakaya Grup İçme Suyu Arıtma Tesisi

20 Aralık 2017 Çarşamba / 15:33 | TESİS
113. Sayı (Aralık 2017)
62 kez okundu

Trabzon İli Ortahisar ilçesinde, 32 mahallenin içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan 200 lt/sn kapasiteli ve sürekli 400 NTU bulanıklıkta çalışmak üzere tasarlanan tesis deneme çalışmalarına başladı.

TİSKİ (Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü) Karakaya Grup İçme Suyu Arıtma Tesisi anlık olarak yükselen ve 850 NTU’ya çıkan bulanıklık değerlerini, birkaç saat tesisi kapatmadan işletmesine devam edebilmek üzere tasarlanmış. 

Geleneksel içme suyu arıtma tesislerinden farklı bir teknoloji ile dizayn edilen tesis, ekonomik açıdan birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Teknolojinin getirdiği verimlilik sebebiyle, özellikle enerji ve kimyasal giderlerinde ciddi derecede tasarruf sağlanıyor.

Karakaya Grup İçme Suyu Arıtma Tesisi geleneksel arıtma tesislerinden farklı olarak 240 m3/saat kapasiteli 3 adet modüler tanktan oluşuyor. Hazar Arıtım tarafından yapılan 3 adet 240 m3/saat kapasiteli modüler tank ile 17.280 m3/gün içme suyu üretim kapasitesi sağlanıyor.

Tüplü Çöktürme, Adsorbsiyon Durultma ve Filtrasyon bölümlerinden oluşan arıtma tankları otomasyon sistemi ile kontrol ediliyor. Bu kontrol ünitesi tam otomatik programlanabilir (PLC) işletme sistemi ile donatılmış. Bu kontroller, tesis personeline işletimsel parametreleri kolaylıkla gözlemleme ve tüm arıtma ekipman ve proseslerini kontrol etme olanağı sağlıyor.

Ham su karakteristikleri ve debideki değişiklikler, kullanılan sensörler ile işletim sistemine anlık bildiriliyor. TİSKİ tarafından belirlenmiş çıkış suyu kalitesi parametrelerini muhafaza etmek amacıyla PLC sistemi sürekli bir biçimde değerlendirme yapıyor ve giriş suyunun kimyasal beslemesiyle birlikte diğer ara kontrolleri düzenliyor.

Tesiste yumaklaştırıcı olarak Alüminyum Sülfat (Al2 (SO4)3) ve polimer kullanılıyor. Arıtma tesisini oluşturan tüm tankların arıtma verimleri tek tek anlık olarak izleniyor, çıkış suyu kalitesinin stabil kalması sağlanıyor. Mevsimsel geçiş dönemleri ve özellikle soğuk su şartlarında işletme kalitesinden ödün vermeksizin tesis otomatik olarak çalışabiliyor.

Filtre malzemeleri seçilirken, su içerisinde 20 mikron partikül boyutuna kadar maddelerin tutulması düşünülmüş ve kimyasal açıdan stabil malzemeler tercih edilmiş. Sistem modüler yapıda, ileride kapasite artacak veya istenirse farklı bir yere taşınabilecek şekilde projelendirilmiş.

Hazar Arıtım, tesiste kullanılan geliştirilmiş teknolojisi ile yalnızca bulanıklığı, askıda katı maddeleri, renk, demir, manganez, koku ve tat ile Giardialamblia ve Kriptosporidyum gibi patojenleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda bu işlemi konvansiyonel sistemlerden daha düşük bir maliyetle, daha küçük bir alanda ve birim alan başına daha düşük fiyatlarla gerçekleştiriyor.


 


İlginizi çekebilir...

Eskişehir Atıksu Arıtma Tesisi

ESKİ Genel Müdürlüğü Atıksu Arıtma Dairesi Başkanı Murat Piroğlu, Eskişehir Merkez Atıksu Arıtma Tesisi hakkında bilgilendirmede bulundu....
15 Mart 2019 Cuma / 10:52

Polatlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi

Ankara Polatlı İlçesi'nde kurulan 'Polatlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi' 2017 yılında faaliyete başladı. Avrupa Birliği Katılım Öncesi Ya...
23 Ocak 2019 Çarşamba / 15:44

Deniz Mühendislik Ataköy AAT'nin Mekanik Ekipmanını Teslim Etti

İSKİ bünyesinde Haziran 2016'da yapımına başlanan Ataköy Atıksu Arıtma Tesisi'nin mekanik ekipmanları Deniz Mühendislik tarafından teslim edil...
12 Aralık 2018 Çarşamba / 13:20

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.