E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Grundfos Pompa Genel Müdürü Burak Gürkan: 'Geleceğin Pompası, Grundfos Çatısı Altından Çıkacak'

Grundfos Pompa Genel Müdürü Burak Gürkan: 'Geleceğin Pompası, Grundfos Çatısı Altından Çıkacak'

20 Aralık 2017 Çarşamba / 14:44 | SÖYLEŞİ
113. Sayı (Aralık 2017)
137 kez okundu

Pompa ve pompa sistemleri konusunda dünyanın en önemli üreticilerinden Grundfos, global olarak büyük bir değişim sürecinden geçiyor. Bu kapsamda Grundfos Türkiye’de de yeni bir yapılanma söz konusu... Haziran ayında göreve başlayan Grundfos Türkiye Genel Müdürü Burak Gürkan’la firmadaki bu değişimi ve firmanın geleceğe yönelik hedef ve planlarını konuştuk. Grundfos Türkiye’deki değişim sürecinin birkaç aşamada gerçekleşeceğini ifade eden Gürkan, ilk aşamada “Liderlik Takımı”nı yeniden organize ettiklerini bunun ardından da satış organizasyonunu gözden geçireceklerini belirtiyor. Grundfos’un kârının yarısını Ar-Ge’ye ayırdığını vurgulayan Burak Gürkan, “İnanılmaz bir Ar-Ge merkezimiz var. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim, geleceğin pompası her ne ise, Grundfos’un çatısının altından çıkacak” diyor…

Su ve Çevre: Grundfos’ta yeni bir yapılanma söz konusu... Sizin Genel Müdürlüğünüzle beraber Grundfos’ta neler değişecek?

Burak Gürkan: Grundfos geçtiğimiz birkaç yıldan beri global anlamda büyük bir değişim sürecinden geçiyor. Global CEO’muz 2014’te Grundfos’a katıldı. Kendisinin uzun vadeli stratejik planlarla ilgili çok net fikirleri var; bunları uygulamak için çalışıyor. Tabii bu değişim rüzgarı bütün Grundfos firmalarını olduğu gibi Grundfos Türkiye’yi de etkiliyor. Benim genel müdürlüğümle birlikte doğal olarak bir değişim süreci yaşanıyor. Bu değişim süreci birkaç aşamada gerçekleşecek. İlk aşama, benim gelişimle beraber yeniden organize ettiğimiz liderlik takımı.

Şu an, bu liderlik takımı ile beraber hem müşterilerimize hem de iş ortaklarımıza daha doğru hizmeti ve servisi verebilmek adına “nasıl daha verimli çalışabiliriz, nasıl daha iyi organize olabiliriz?” sorularının cevaplarını arıyoruz.

Bunun yanı sıra, daha verimli hale getirmek üzere satış organizasyonunu yeniden gözden geçiriyoruz. Bu süreci de tamamladıktan sonra diğer verimli olabileceğimiz alanlara bakacağız. 

Su ve Çevre: Sizden beklentiler neydi?

Burak Gürkan: Grundfos’un genel olarak Türkiye’den beklentileri büyük. Çünkü Türkiye büyüyen, potansiyeli büyük olan ve Grundfos’un önem verdiği pazarlardan bir tanesi. Genel Müdür olarak benden beklentileri de elbette Türkiye ve bize bağlı bulunan ülkelerde (Azerbaycan, KKTC ve Gürcistan) büyüme potansiyelini gerçekleştirmek. Pazara baktığım zaman büyüme potansiyelimizin gerçekten çok yüksek olduğunu görüyorum. Her ne kadar pazar içi dinamikler dolayısıyla zaman zaman dalgalanmalar yaşasa da uzun vadede Türkiye pazarı çok büyüyebilecek bir pazar. Bunu da çalışanlarımızla sağlayacağız. “Çalışanlarımızla beraber uzun vadede neler yapabiliriz; bu büyüme beklentilerini nasıl gerçekleştirebiliriz ve nasıl aşabiliriz”... Planlarımız hep bu yönde. 

Su ve Çevre: Önümüzdeki dönemde  Türkiye’de yeni yatırımlar olacak mı? 

Burak Gürkan: Aslında beni Grundfos’a gelirken en çok heyecanlandıran şeylerden biri de buradaki üretim yapısıydı. Türkiye’de halihazırda üretimimiz var. Fakat biz uzun vadede, sadece satışlarımızı artırmayı değil, müşterilerimize daha yakın olup, daha iyi hizmet verebilmeyi hedefliyoruz. Bunun için de uzun vadede buradaki üretimimizi geliştirmeyi, kapasitemizi ve kabiliyetimizi artırmayı planlıyoruz. Zaten bu da uzun vadeli büyüme hedeflerimizle doğru orantılı. Şu an için böyle bir planımız var, ancak ne zaman ve ne kadar derinlikte gerçekleşeceği, büyüme hızımıza bağlı olarak değişecek.

Su ve Çevre: Türkiye’deki pazar payınız ne durumda? Bu konudaki hedefiniz nedir?

Burak Gürkan: Kendi hesaplarımız ve dışarıdan, üçüncü kuruluşlardan aldığımız raporlar çerçevesinde Türkiye’de bizim hizmet verdiğimiz pompa sektörü gözönüne alındığı zaman lider olduğumuzu görüyoruz. Uzun vadedeki büyüme hedefimiz, Türkiye’de pazar büyürken sadece pazarla birlikte büyümek değil, pazar payımızı da artırmak. Bunu da yapabileceğimize inanıyoruz. Çünkü Grundfos’un teknolojisine yaptığı yatırımı başka hiçbir firma yapmıyor. Bunun en önemli sebebi ise Grundfos’un bir vakıf şirketi olması. Grundfos, tabii ki para kazanmak için çalışan bir şirket. Ama kazandığı parayı diğer uluslararası, borsaya kota firmalarda olduğu gibi, temettü olarak hisse sahiplerine dağıtmak zorunda değil. Vakfın Grundfos’a çok net bir direktifi var: “Buradan kazandığın parayı buraya geri yatıracaksın”. Dolayısıyla Grundfos, elde ettiği bütün kârı tekrar işine yatırıyor. Ve beni en çok etkileyen, kârının yarısını sadece Ar-Ge’ye harcıyor. İnanılmaz bir Ar-Ge merkezimiz var. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim, “Geleceğin pompası her ne ise, Grundfos’un çatısının altından çıkacak.”

Su ve Çevre: Türkiye’de Ar-Ge çalışmaları yapılıyor mu?

Burak Gürkan: Türkiye’de şu anda Ar-Ge’ye yönelik çalışmalar yapılmıyor. Ancak uzun vadeli hedeflerimizde bu da var. Çünkü Türkiye’de gerçekten iyi yetişmiş elemanlarımız bulunuyor. Onları daha verimli nasıl kullanabiliriz; buradaki mühendislik gücünü global anlamda Grundfos’a nasıl yansıtabiliriz, bu yönde araştırmalar yapıyoruz. 

Su ve Çevre: Grundfos çevreye de son derece duyarlı bir firma… 

Burak Gürkan: Kendi adıma, Grundfos’ta beni en çok çeken şey, “Grundfos’un dünyaya karşı aldığı sorumluluk.” Dünyada pompalar, dünya elektriğinin kabaca yüzde 10’unu tüketiyor. Bizim şöyle bir iddiamız var, eğer dünyadaki bütün pompaları, Grundfos’un son teknoloji, en verimli pompalarıyla değiştirsek, dünyadaki pompaların elektrik tüketimini yarı yarıya azaltabiliriz. Bu dünyadaki elektrik tüketimini yüzde 5 düşürmek demek. Özellikle Türkiye gibi karbon bazlı yakıtları kullanarak elektrik üreten bir ülke için karbon salımının inanılmaz derecede düşmesi anlamına geliyor. Daha önemlisi, Grundfos bu çevreci çalışmalarını daha fazla pompa satalım diye yapmıyor. Dünya için doğru bir şey yapabileceğine inandığı için yapıyor. Dünyanın en önemli ihtiyaçlarından su çözümlerini dünyanın diğer en önemli ihtiyaçlarından enerji verimliliğini gözeterek üretiyor.

Su ve Çevre: Pompa sektöründe servis hizmetleri de çok önemli. Bu konuda neler yapıyorsunuz?

Burak Gürkan: Türkiye’de hali hazırda hem Grundfos’un kendi bünyesinde yer alan, hem de seksene yakın iş ortağımızla beraber yürüttüğümüz bir servis yapılanmamız var. Dolayısıyla servis ihtiyacı halinde Türkiye’de ulaşamadığımız herhangi bir nokta yok. Servis iş ortaklarımızın bulundukları bölgelerde çözüm üretemedikleri ya da desteğe ihtiyaç duydukları konularda da buradan, kendi bünyemizdeki servis organizasyonumuzdan destek veriyoruz. Hatta sadece Türkiye ya da bize bağlı ülkelere değil, ihtiyaç halinde yurtdışına da destek sunuyoruz.

Su ve Çevre: Su ve çevre sektörlerinde hedefleriniz, beklentileriniz neler?

Burak Gürkan: Biliyorsunuz Türkiye’de şehirleşme, halen devam eden bir süreç. Şehirleşme devam ettikçe, şehirler içerisinde insanlara su ulaştırma, atıksu toplama gibi pek çok yeni yatırım ve büyüme alanı var. Bu büyüme alanlarında da Grundfos’un çok aktif rol alabileceğine inanıyorum.

Yakın zaman içerisinde, 7-8 belediyemizden, aralarında belediye başkanlarının da olduğu yetkililerle bir Danimarka seyahati yaptık. Bu seyahatte belediye başkanları ve yetkililerle konuştuğumuz zaman “atıksu arıtma tesislerinin daha verimli çalışması”, “katı atıktan kurtulma” ve “su dağıtımındaki kayıp-kaçak oranları”nın en önemli sorunlar olduğunu gördük.

Su kayıp-kaçak oranları ne yazık ki Türkiye’de çok yüksek. Bunun var olan dağıtım sisteminin eskiliği ya da sistemin yeteri kadar optimize kullanılamaması gibi birçok sebebi var. Bir dağıtım ağında bir bölgeye su dağıtmak için bir pompa istasyonu kuruyorsunuz ve suyu basıyorsunuz. Bu basınçla pompa istasyonuna 15 metre mesafedeki binaya da 15 kilometre mesafedeki binaya da su ulaştırmanız lazım. Eğer basıncı yükseltirseniz, hattın belirli yerlerindeki basınç fazla oluyor. O zaman özellikle eski dağıtım ağlarında çatlaklar, kırıklar ortaya çıkıyor. Aynı zamanda basıncın yüksek olduğu pompaya yakın binalara basınç düşürücü koymanız gerekiyor. Bizim bu konuda önerdiğimiz sistem, suyu çok güçlü bir basınç istasyonuyla dağıtmaktansa; küçük küçük daha fazla basınç istasyonu kurarak ve bunları günün hangi saati, ne kadar su kullanıldığıyla da alakalı olarak belli bir otomasyon içerisinde, basıncı ihtiyaca göre artırıp azaltarak kurulacak bir sistem. Bu sistemle hem kayıp kaçak miktarı azaltılacak hem de gereksiz yere basınç üretmek için çalışan pompaların harcadığı elektrik tasarruf edilecektir. Bu konuda da bazı belediyelerle görüşmelerimiz sürüyor.

Su ve Çevre: Grundfos eğitime de önem veren bir firma. Grundfos Akademi ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Burak Gürkan: Grundfos’un en etkilendiğim organizasyonlarından biri Akademi. Türkiye’de de çok oturmuş bir Akademi yapısı var. Türkiye’deki en büyük eksiklerimizden biri eğitim. Her ne kadar insan kaynağı belli bir düzeyde de olsa, daha iyi, daha yetkin insanlar yetiştirmek için gidecek yolumuz var. Grundfos Akademi sadece pompa sektörüne değil, aynı zamanda uzun vadede pek çok makine mühendisine, elektrik-elektronik mühendisine, endüstri, çevre mühendisine yardımcı olabilecek bir yetkinliğe sahip. Eğitim portföyümüze baktığınız zaman, sadece Grundfos pompaları, ürün seçimleri, ürünler vs. değil, pompa teorisi, teknolojisi, hatta pompa ile sınırlı kalmayan, bunun çok daha ötesinde insanların kendi gelişimleri açısından, kariyerleri açısından gereken bilgi ve birikimi sağlayacak bir organizasyon olduğunu görürsünüz. Burada yapabileceğimiz çok daha fazla şey olduğuna inanıyorum.

Burak Gürkan Kimdir?

ODTÜ Fizik Bölümü mezunu Burak Gürkan, profesyonel iş hayatına 1999 yılında Emerson’da başladı. Burada 17 yıl boyunca yurtiçinde çeşitli satış görevlerinde bulunduktan sonra yurtdışında global rollerde ve Avrupa bölgesinde satış ve iş geliştirme departmanlarında görevler aldı. Son olarak Avrupa Pazarlama Direktörlüğü ve son iki buçuk yıl da Türkiye ve bağlı ülkelerin Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunan Burak Gürkan, Haziran 2017 itibariyle Grundfos Türkiye Genel Müdürü olarak göreve başladı.


 


İlginizi çekebilir...

"Arıtma Tesislerinde Dijital Devrim Yaşanacak"

Endüstriyel arıtma tesislerde dijitalleşme ve Endüstri 4.0 konusunda yaşanan gelişmeleri değerlendiren Artemis Arıtım Kurucu Ortağı Yüksek Çevre Mühen...
10 Haziran 2019 Pazartesi / 15:12

Cem İbrikçi "Fabrikalarda Ciddi Bir Su Kıtlığı Yaşanacak"

Su arıtım sektöründeki çalışmaları konusunda dergimizin sorularını yanıtlayan GESU Çevre Teknolojileri Genel Müdür Cem İbrikçi, 2020 yılı sonrasında ...
11 Nisan 2019 Perşembe / 16:02

Hakan Hoşgüngör:"Uluslararası Projelerde Olmayı Hedefliyoruz"

ALP Kompozit Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Hoşgüngör, firma olarak hayata geçirmiş oldukları projeler ve gelecek hedeflerine yönelik de...
15 Şubat 2019 Cuma / 09:51

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.