E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
MAS DAF
SİSDOZ
INEVA TÜRKİYE
ANADOLU FLYGT

Aquatec Amsterdam Fuarı

Aquatec Amsterdam Fuarı

20 Aralık 2017 Çarşamba / 15:43 | ETKİNLİK
113. Sayı (Aralık 2017)
2 kez okundu

Dr. Müh. Mete Gerçek

Amsterdam'da iki senede bir düzenlenen, dünyanın kendi konusunda en önemli ve en büyük çaplı fuarları arasında yer alan AQUATEC Fuarı bu sene 31 Ekim-03 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlendi.

Özellikle su arıtma, atıksu ve çamur arıtma, atık taşıma ve depolama, proses kontrol teknolojileri ve proses otomasyon sistemleri başta olmak üzere oldukça geniş bir katılımcı yelpazesi olan fuara bini aşkın firma katıldı. Fuarda, yeni geliştirilen teknolojilerin tanıtımı ise gerek fuar alanında gerekse seminer programları ile katılımcılara aktarıldı. Biz de ilgimizi çeken bir iki ürünü sizlerle paylaşmak istedik:

1. Hollanda’lı Nijhuis Industries firması tarafından Hollanda’da ilk kez geliştirilen, atıksu arıtma tesislerinden elde edilen çamurun arıtılması için yeni bir sistem: “Nijhuis AECO-FAT”.

Nijhuis AECO-FAT sistemi ile atıksu arıtma tesislerinde yüzen çamurlar, değerlendirilebilen malzemelere dönüştürülüyor. Ayrıca bu çamurların arıtma ve sonrasında tesislerden uzaklaştırma ve depolama ihtiyacı ortadan kalktığından, arıtma için gerekli kimyasal malzemelere ve bunun yanı sıra nakliye ve depolama harcamalarına da ihtiyaç kalmıyor. Nijhuis AECO-FAT sistemi içinde Nijhuis DAF üniteleri de tesislerde çamur yönetimine çok önemli ekonomik katkılar sağlıyor. Nijhuis yüksek kapasiteli DAF üniteleri sayesinde sıvı yağ, su ve katı maddelere ayrıştırılabiliyor. Bu işlemlerden elde edilen yağ, biyodizele dönüştürülerek yakıt olarak, kozmetik sanayiinde veya anaerobik çürütme ünitesinde kullanılabiliyor.

2. Nijhuis Industries tarafından dünyada ilk kez geliştirilen DAF Atıksu Arıtma Üniteleri: “Nijhuis High Rate i-DAF”.

The Nijhuis High Rate i-DAF ileri teknoloji kompakt ön arıtma üniteleri, betonarme tank veya paslanmaz çelik tank içine monte edilebilen alternatifleri ile atıksudaki katıların en yüksek verimde tutulmasını sağlıyor. Konvansiyonel DAF sistemleri ile karşılaştırıldığında “Intelligent plate pack technolog” sayesinde oturma alanlarında (footprint) yüzde 75’lere varan azalma sağlanıyor. Nijhuis patentli “Non-clogging Nijhuis bubble” havalandırma sistemi yüzde 30’lara varan enerji tasarrufu elde ediyor.


 


İlginizi çekebilir...

'İstanbul Atıktan Enerji Üretimi Sempozyumu' Yoğun İlgi Gördü

İstanbul Atıktan Enerji Üretimi Sempozyumu 6-7 Kasım 2017 tarihleri arasında Shangri-La Bosphorus Otel'de gerçekleştirildi....
20 Aralık 2017 Çarşamba / 14:23

IV. Uluslararası Su Kongresi

4. Uluslararası Su Kongresi'ne yerel yönetim temsilcileri ve su yönetimi konusunda çalışan uzmanlar yoğun ilgi gösterdi....
22 Kasım 2017 Çarşamba / 11:19

Sürdürülebilir Ekosistem Günleri (SEG) Gerçekleştirildi

İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Yerleşkesi'nde 21-22 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen ve İTÜ Çevre Mühendisliği Kulübü üyesi öğrenciler ta...
23 Mayıs 2017 Salı / 17:09

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 19.12.2018 / 07:28:45 | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.