E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
SİSDOZ
ANADOLU FLYGT
MAS DAF
INEVA TÜRKİYE

IV. Uluslararası Su Kongresi

IV. Uluslararası Su Kongresi

22 Kasım 2017 Çarşamba / 11:19 | ETKİNLİK
112. Sayı (Kasım 2017)
3 kez okundu

4. Uluslararası Su Kongresi'ne yerel yönetim temsilcileri ve su yönetimi konusunda çalışan uzmanlar yoğun ilgi gösterdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) tarafından güncel temalara dayalı olarak iki yılda bir düzenlenen “Uluslararası Su Kongresi: Akıllı Şehirlerde Su Yönetimi”, yurtiçi ve yurtdışından konuyla ilgili uzmanların güncel araştırma sonuçlarının kamuoyuyla paylaşıldığı, şehir suyu altyapısının akıllı yönetimine ilişkin sinerjinin oluşturulduğu bir ortam yarattı. Yüzü aşkın bildirinin sunulduğu ve şehir suyu altyapısının akıllı yönetimine ilişkin çalışmaların masaya yatırıldığı Kongre, 2-4 Kasım tarihleri arasında Fuar İzmir’de gerçekleştirildi.

ABD, Kanada, İsveç, Hollanda, Fransa, Japonya, Danimarka, Romanya, Lüksemburg, İtalya ve Yunanistan’dan gelen akademisyenlerin konuşmacı olarak yer aldığı Kongre’ye İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İZSU) başta olmak üzere İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSKİ), Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ), Rize Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, DSİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan katılan konuşmacılar suyun en verimli şekilde kullanımına ilişkin bilgiler paylaştılar.

Aziz Kocaoğlu: “Akıllı su yönetimi önem kazanıyor”

Kongre’nin açılış töreninde bir konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İçme suyu ve atıksu hizmetlerinin daha etkin, daha verimli, daha hızlı, daha kaliteli ve sürekli olması hepimizin ortak hedefi. Bu hedefe ulaşırken en büyük yardımcımız ise bilişim teknolojilerinden yararlanarak kurduğumuz ‘güçlü altyapı’. Akıllı şehir olabilmenin gereği de bu... Yaşamımızın temel kaynağı olan su, özellikle son yıllardaki çevresel etkenler, küresel ısınma, doğal kaynaklarda azalma, kısıtlılık, kirlilik ve artan nüfus gibi olumsuz koşullar nedeniyle çok daha kritik bir önem taşımaya başladı. Bu sebeple etkin, verimli ve sonuç odaklı sürdürülebilir, akıllı su yönetimi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek daha fazla önem kazandı” ifadelerini kullandığı konuşmasında İZSU’nun yaptığı yatırım ve çalışmalardan da örnekler verdi.

Kocaoğlu, sağlıklı ve iklim dostu kent yaratmak için yenilenebilir enerji kullanımına büyük önem verdiklerini vurguladığı konuşmasında şunları söyledi: “Avrupa’nın sayılı çamur çürütme ve kurutma tesisinden biri olan Çiğli tesisimizde, çürütme sırasında oluşan biyogazı, çamur kurutma işleminde kullanıyoruz. Böylelikle karbon ayak izinde 3.5 yılda 45 bin ton azalma sağladık. Yani yaklaşık 115 bin adet ağacı doğaya kazandırmış olduk. Tesisten çıkan çamuru, çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanılıyor. Şimdi tarım uygulamaları için çalışıyoruz. Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’ndeki atıksuyu içme suyu standartlarına getirecek yeni bir tesis için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz”.

Çamuru güneş enerjisiyle kurutuyoruz

“Menderes Havza Atık Su Arıtma Tesisi’nde üretilen çamuru ise güneş enerjisiyle kurutup hem elektrik hem de nakliye masraflarından tasarruf ediyoruz. Burada yılda 2268 adet ağacın doğaya kazandırılmasıyla eşdeğer olan yaklaşık 1000 ton karbondioksitin atmosfere salımını önledik. Karaburun, Foça, Pasaport ve Güzelbahçe kıyılarına otomatik meteorolojik ölçüm istasyonları ile deniz tabanına akıntı ölçüm cihazları yerleştirdik. Körfezdeki akıntı ve seviyenin yanı sıra havadaki basınç, yağmur miktarı, ısı gibi verileri de anında kaydediyoruz”.

İçme suyu master planı hazırladık

“Arıtma sularının tarımda sulama suyu olarak kullanılması için Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile ortak proje yürütüyoruz. İçme suyu kalitesini denetimlerle sürekli izliyor, İzmir’in yeraltı ve yüzeysel su kaynaklarını son model teknolojiyle donatılmış tesislerde arıttıktan sonra vatandaşlarımıza sunuyoruz. İzmir, suyun musluktan içilebildiği bir kent olma ayrıcalığını taşıyor”.

“Köylerdeki su depolarına kurulan güneş enerjili otomatik klorlama sistemi ile enerji maliyetlerini düşürdük ve temiz enerji ile içme suyunda kalite sağladık. 30 ilçedeki su kaynaklarını 7 gün 24 saat kontrol ediyoruz ve gelen veriler ışığında kentin su trafiğini yönlendiriyoruz. Büyükşehir sınırları içindeki atıksu arıtma tesislerini de aynı şekilde SCADA sistemiyle tek merkezden kontrol edebiliyoruz. Küresel iklim değişikliğine karşı kenti hazırlamak ve yaşanabilecek muhtemel su sıkıntısına karşı yeni yol haritası oluşturmak amacıyla 2050 yılı nüfusuna göre 30 ilçe için ‘İçme Suyu Master Planı’ hazırladık. 2050 yılına kadar arıtma çamurlarının ne şekilde yönetilmesi gerektiği konusunda bize yol gösterecek olan bir ‘Çamur Yönetimi Master Planı’ da oluşturduk”.

“İzmirliler, İZSU’nun akıllı uygulaması sayesinde abonelik işleminden barajlardaki doluluk oranlarını öğrenmeye kadar pek çok işi de kolaylıkla yapabiliyorlar. Bütün bunlar İzmir’in akıllı kent olabilme hedefi doğrultusunda sayabileceğimiz birkaç örnekten ibaret. İzmir, bu hedefe kararlı ve güçlü adımlarla ilerliyor. İnanıyoruz ki bugün hayata geçirdiğimiz yatırımlar ve projeler 20-30 yıl sonraki İzmir’in projeleri. Biliyoruz ki 21. yüzyılda her bakımdan hak ettiğimiz yeri alabilmemiz, ancak dünya ölçeğinde işler yapabilmekle olanaklı. Kongremizin sadece İzmir için değil, ülkemiz ve insanlık için de yararlı olmasını diliyorum”.

E-Dergi üzerinde okumak için lütfen tıklayınız...


 


İlginizi çekebilir...

Aquatec Amsterdam Fuarı

Amsterdam'da iki senede bir düzenlenen, dünyanın kendi konusunda en önemli ve en büyük çaplı fuarları arasında yer alan AQUATEC Fuarı bu sene 31 E...
20 Aralık 2017 Çarşamba / 15:43

'İstanbul Atıktan Enerji Üretimi Sempozyumu' Yoğun İlgi Gördü

İstanbul Atıktan Enerji Üretimi Sempozyumu 6-7 Kasım 2017 tarihleri arasında Shangri-La Bosphorus Otel'de gerçekleştirildi....
20 Aralık 2017 Çarşamba / 14:23

Sürdürülebilir Ekosistem Günleri (SEG) Gerçekleştirildi

İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Yerleşkesi'nde 21-22 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen ve İTÜ Çevre Mühendisliği Kulübü üyesi öğrenciler ta...
23 Mayıs 2017 Salı / 17:09

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 14.12.2018 / 01:10:47