E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Hazar Arıtım Türkmenistan'ın İçme Suyunu Dünya Standartlarına Getiriyor

Hazar Arıtım Türkmenistan'ın İçme Suyunu Dünya Standartlarına Getiriyor

22 Kasım 2017 Çarşamba / 14:20 | PROJE
112. Sayı (Kasım 2017)
15 kez okundu

Hazar tarafından kurulan 30 bin m3/gün su üretimi yapan Westech içme suyu arıtma sistemi 2017 yılı başında Türkmenistan'ın Lebap ilinde faaliyete girdi. 1965’ten beri dünya çapında dört binden fazla içme suyu arıtma tesisinde kullanılan Westech ekipmanları ve Trident sistemi, yüksek teknoloji ve işletim kolaylığı ile yüksek kalitede içme suyu elde etmeyi garanti ediyor.

Karakum Çölü’nü geçerek gelen Amu Derya Nehri’nden alınan sudaki bulanıklık değeri zaman zaman 1000 NTU’yu geçebiliyor ve mevsimsel olarak ham su giriş değerleri dalgalanıyor. Uygulanan arıtma tesisi 30 bin m3/gün için 10 adet Westech Trident HS tanktan oluşuyor. Ham su coğrafi şartlar gereği santrifüj pompalarla basınçlandırılarak yedekli bir boru hattıyla Westech Trident HS tanklarına alınıyor. Sistem tüplü çöktürme, adsorpsiyon durultma ve filtrasyon süreçlerinden oluşuyor. Sistem modüler yapıda ve ileride kapasite artacak veya istenirse farklı bir yere taşınabilecek şekilde projelendirilmiş.

Arıtma tankları tam otomatik, programlanabilir (PLC) işletme sistemiyle donatılmış. Bu sistem tesis personeline işletim parametrelerini tesis içinde ve uzaktan (bilgisayar ve akıllı cep telefonu üzerinden) kolaylıkla gözlemleme, tüm arıtma ekipman ve proseslerini kontrol etme ve Hazar’a uzaktan bakım ve takip hizmeti verme olanağı sağlıyor.

Arıtma tesisini oluşturan tüm tankların arıtma verimleri tek tek anlık olarak izleniyor ve çıkış suyu kalitesinin stabil kalması sağlanıyor. Mevsimsel geçiş dönemleri ve özellikle soğuk su şartlarında değişkenlik gösteren ham su karakteristikleri ve debideki değişiklikler kullanılan sensörlerle işletim sistemine anlık bildiriliyor. Dünya standartlarına göre belirlenmiş çıkış suyu kalitesi parametrelerini muhafaza etmek amacıyla PLC sistemi sürekli değerlendirme yapıyor ve giriş suyunun kimyasal beslemesiyle birlikte diğer ara kontrolleri düzenliyor. Bu sayede çıkış suyu kalitesi sabit tutulurken sistem enerji ve kimyasal tüketimini optimum düzeye çekerek işletme giderlerinden tasarruf ediyor.

Yüksek değişkenlik gösteren giriş suyu parametrelerine rağmen çıkış suyu kalitesi sürekli ve sürdürülebilir olarak 0,1 NTU’nun altında tutularak yüksek bir arıtma verimi sağlanıyor.

Düşük maliyetle ve tam otomatik işleyen tesis aynı zamanda çevreci şekilde tasarlanmış. Tesisten çıkan çamurlu su dekantör ile çamur kekine dönüştürülerek tesisten uzaklaştırılıyor ve tesisin çevre ayak izi minimumda tutuluyor.

Hazar tarafından kurulan bu sistem Türkmenistan’daki yeni kurulacak olan içme suyu arıtma tesisleri için örnek model olarak da gösteriliyor.

E-Dergi üzerinde okumak için lütfen tıklayınız...


 


İlginizi çekebilir...

Hazar Arıtım'dan TİSKİ Karakaya Grup İçme Suyu Arıtma Tesisi

Trabzon İli Ortahisar ilçesinde, 32 mahallenin içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan 200 lt/sn kapasiteli ve sürekli 400 NTU bulanıklıkta çalışmak üz...
20 Aralık 2017 Çarşamba / 15:33

Çorlu Deri Organize Sanayi Bölgesi, Atıksu Havalandırma Sistemini Yeniledi

Çorlu Deri OSB Atıksu Arıtma Tesisi'nde yapılan iyileştirme sonrasında ortaya çıkan tablo, yatırımın kendisini çok kısa sürede geri ödeyeceğini göster...
30 Mart 2017 Perşembe / 15:57

Galati (Romanya) Atıksu Arıtma Tesisinde Koku Giderimi

Dr. İnş. Y. Müh. Mete Gerçek
mtgercek@uydunet.net...
22 Haziran 2016 Çarşamba / 14:28

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.