Editör

İSKİ ve Milli Komiteler...

SERTAÇ AYTAÇ
sertacaytac@b2bmedya.com
Dünya, iklim değişikliği, nüfus artışı, doğal alanların tahribi, enerji politikalarının olumsuz etkileri, atık sorunu ve orman işgalleri gibi onlarca sorunun arasında bir Dünya Çevre Günü’nü daha geride bıraktı... Çevreyle ilgili toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla kutlanan 5 Haziran Dünya Çevre Günü haftasında ülkemiz de azıyla çoğuyla bu sorunların yanında “zeytinlikler” gibi güncel bir sorunu daha yaşadı. Topraklarımızdaki yüz milyonu aşkın zeytin ağacının bir anlamda katledilmesine yol açabilecek yasa tasarısının yarattığı kriz çok da büyümeden en azından şimdilik yoluna girdi gibi görünüyor... Umarız önümüzdeki sene hem bunun gibi özel hem de tüm dünyayı ilgilendiren çevresel sorunların çoğunu çözmüş bir şekilde 5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlarız...

...

Bu sayımızın önemli başlıklarından birini İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ile gerçekleştirdiğimiz röportaj oluşturdu. Türkiye’de ilk defa uygulanan yeni projelerden kayıp-kaçakla mücadele çalışmalarına, tercih ettikleri özel teknolojilerden çevre sektöründen beklentilerine kadar birçok konudaki görüş ve önerilerini Su ve Çevre Dergisi okurlarıyla paylaşan Turan, röportajında İstanbul’daki atıksu arıtma tesislerinin kapasitesinin 2020’ye kadar yaklaşık yüzde 60 artmış olacağının, biyolojik ve ileri biyolojik arıtma oranının yüzde 90’ı geçeceğinin bilgisini de verdi. Bu röportaj sayfalarından hem sektörün hem diğer su idarelerinin yararlanacağını tahmin ediyoruz.

...

Önümüzdeki sayılarda, sektörümüzle ilgili faaliyet gösteren Milli Komitelerle ilgili bir röportaj dizisi yayınlayacağımız bilgisini de bu sayfada sizinle paylaşmak istiyoruz. Yaz sayılarımızda Prof. Dr. Ahmet Samsunlu Hocamızın Katı Atık Kirlenmesi Araştırma ve Denetimi Türk Milli Komitesi (KAKAD) Başkanı Prof. Dr. Günay Kocasoy, Su Kirlenmesi Araştırmaları ve Kontrolü Türk Milli Komitesi (SKATMK) Başkanı Prof. Dr. Rüya Taşlı Toraman ve Hava Kirlenmesi Araştırmaları ve Denetimi Türk Milli Komitesi Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Bayram ile bizzat gerçekleştirdiği röportajlarda, Türkiye ve dünyada katı atık, su ve hava kirliliğiyle ilgili güncel gelişmeleri, bilimsel ve sektörel çalışmaları, uluslararası işbirliklerini hocalarımızın ağzından öğrenme fırsatı bulacaksınız.

Önümüzdeki sayıda görüşmek ümidiyle...

Geri
share on twitter share on facebook