Haber

KTÜ'lü Mühendis Adayları Mitsubishi Electric Robotu ile Çalışacak


Sanayideki rolü hızla artan endüstriyel robot teknolojilerine yön verecek mühendislerin yetiştirilmesi amacıyla üniversitelere Robot Eğitim Merkezi kurulmasına destek olan Mitsubishi Electric, şimdi de 6 eksenli endüstriyel robotunu Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne (KTÜ) hibe etti. Mitsubishi Electric’in yeni nesil robotunun açılışı, KTÜ’nün Ar-Ge ve inovasyon bilincinin yaygınlaşmasını desteklemek amacıyla 7-9 Haziran tarihlerinde düzenlediği “Düşünden Gerçeğine Proje Pazarı” etkinliği kapsamında gerçekleştirildi. KTÜ tarafından Mitsubishi Electric Türkiye FA Center Departman Yöneticisi Kosuke Shamoto’ya teşekkür plaketi takdim edilen etkinlikte, Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel de konuşmacı ve hakem olarak yer aldı. Proje Pazarı’nda birbiriyle yarışan projeleri değerlendiren kurulda görev alan Tolga Bizel, Sanayi 4.0 ve robot teknolojilerinin bugünü ve geleceği hakkında gençlerin ufkunu açacak güncel bilgiler aktardı.
Sanayi 4.0 evresinde fabrikaların en önemli gündem maddesinin, hızla değişen ve kişiselleşen insan ihtiyaçlarını en hızlı ve verimli şekilde karşılayabilecek üretim bantları kurmak olduğunu vurgulayan Bizel, “Bu süreçte, Türkiye’nin de üretim gücünü pekiştirmesi için ileri robot teknolojisi ile bütünleşik dijital fabrikalara geçişi önem kazanıyor” dedi. Mitsubishi Electric’in Türk sanayisine geleceğin dijital fabrikalarını bugünden kurabilme imkanı sunduğunu bildiren Bizel, markanın Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konsepti ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konsepti e-F@ctory; üretimde hızı, kaliteyi ve verimliliği artırırken çok ciddi maliyet tasarrufu sağlayabilecek evrimsel bir adım olarak öne çıkıyor. Üstelik, Sanayi 4.0 son yıllarda gündeme taşınmış bir konu olmasına rağmen e-F@ctory yeni bir oluşum değil. Mitsubishi Electric, e-F@ctory konseptini kendi üretim bantlarında 2003 yılından bu yana kullanıyor, bu sayede edindiği tecrübelerini ürünlerine ve müşterilerine yansıtıyor.”
Fabrikalarda robotlar ve insanların etkileşimli çalıştığı üretim hatlarının, sadece robotlardan oluşan üretim hatlarından daha verimli olduğunu belirten Bizel, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bugüne kadar genelde yalnız çalışan robotlar, artık insanla birlikte çalışan robotlar olarak karşımıza çıkıyor. Fabrikaların üretim sürecinde hayati önem taşıyan robotlar, sağladıkları hız ve kolaylıklarla her geçen gün sanayide daha çok rol alıyor ve günümüzde çok olağan bir iş gücü haline geliyor. Türkiye’de de başta sanayi olmak üzere robot kullanımı hızla yaygınlaşıyor.”

Mitsubishi Electric 2021’e Kadar Karbon Salımını Yüzde 30 Azaltmayı Hedefliyor

Mitsubishi Electric, ileri teknolojisini dünya genelinde toplumların yaşam kalitesini artırmak ve gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya sağlamak için kullanıyor. 100. yıldönümü olan 2021 yılına kadar ürün kullanımı ve üretimden kaynaklanan karbondioksit salımını yüzde 30 azaltmayı hedefleyen Mitsubishi Electric, en son Çevre Raporu’na göre bu hedefe büyük ölçüde ulaşılmış durumda.
Mitsubishi Electric’in, sürdürülebilir dünyanın önündeki en önemli engelin iklim değişikliği olduğu bilinciyle hareket ettiğini söyleyen Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, markanın çevre yönetimi konusundaki tutumunu ifade eden “Eco Changes” (Eko Değişim) ilkesi çerçevesinde, hem çalışanlarının hem de toplumun eko-bilinç düzeyini artırmak için çalıştığını belirtti.
Mitsubishi Electric’in 100’üncü yıldönümü olan 2021 yılına doğru ilerlerken, “Çevre Vizyonu 2021” doğrultusunda hareket ettiğini ifade eden Şevket Saraçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu vizyon kapsamında; toplumun karbon salımını düşürmeye, geri dönüşüme dayalı bir toplum yaratmaya, biyolojik çeşitliliğe saygı duyarak doğaya uyum sağlamaya ve çevre bilincini artırmaya yardımcı olmayı amaçlıyoruz. 2021 yılına kadar ürün kullanımı nedeniyle oluşan karbondioksit salımını 2001 mali yılına göre yüzde 30 oranında düşürmeyi, üretimden kaynaklanan karbondioksit salımını da 1991 mali yılına göre yine yüzde 30 oranında azaltmayı hedefliyoruz.”


Geri
share on twitter share on facebook