Haber

Endüstri 4.0 ile Türkiye Orta Gelir Tuzağından Kurtulacak


Sanayide verimliliği artıran ve üretim maliyetlerini düşüren Endüstri 4.0 sisteminin yakın gelecekte sanayide mavi yakalı çalışanı sistemden çekeceğini belirten Siemens Türkiye İcra Kurulu Üyesi Ali Rıza Ersoy, önümüzdeki yıllarda yeni mesleklerin ortaya çıkacağını, işgücünün bu alanlara kayacağını, Endüstri 4.0'ı başarıyla hayata geçirdiği takdirde Türkiye'nin orta gelir tuzağından kurtulacağını ve gelişmiş ülkeler arasına gireceğini söyledi.
Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen, Endüstri 4.0 isimli seminerde konuşan Ersoy, Endüstri 4.0 ile son yıllarda dünyanın doğusuna kayan sanayi üretiminin tekrar batıya yönelmesinin hedeflendiğini dile getirdi. Ersoy, “2006 yılında Avrupa Birliği’ndeki sanayi üretimi 550 milyar euro iken, 2011 yılında sadece 620 milyar euro’ya yükseldi. Aynı dönemde Çin’deki üretim 2006 yılında 170 milyar euro iken, 2011 yılında 580 milyar euro seviyesine çıktı. Doğu’nun endüstri gücü, Batı’yı geçiyor. Batı, bu duruma kayıtsız kalamazdı ve Endüstri 4.0’ı geliştirdi” diye konuştu.
Türkiye’nin göreceli ucuz işgücü sayesinde dünyanın 16. büyük ekonomisi konumuna geldiğine dikkati çeken Ersoy şöyle devam etti: “Pazara çıkış hızımızı artırabilmek için Endüstri 4.0’ı ıskalamamalıyız. Endüstri 4.0’ın dünyada öncüsü konumundaki Almanya 2014 yılında yol haritasını ortaya koydu. Türkiye de 2018 yılında ortaya koymuş olacak. Endüstri 4.0’da 4.5 yıl geriden Almanya’yı takip ediyoruz. Bu süreç Almanya dışındaki endüstrilerde de böyle. Daha önceki sanayi devrimlerinde geride kalan Türk toplumu bu sefer daha organize. Endüstri 4.0 ile orta gelir tuzağından kurtulup, gelişmekte olan ülke konumundan, gelişmiş ülkeler sınıfına geçiş yapabiliriz.”
Tüketici tercihlerinin çok değişken ve kişiselliği öne çıkaran bir hal aldığını anlatan Ersoy, “Tüketicinin kişiselleşen taleplerine Endüstri 4.0 ile cevap vermek mümkün olacak. Bugün dünyada sadece size özel parfüm üretmek mümkün hale geldi. Bu da katma değeri arttırıyor. Fabrikalar Endüstri 4.0 sayesinde üretim hatlarını durdurmadan esnek üretim yapar konuma geldi” dedi.
Endüstri 4.0 sayesinde; Adidas’ın Çin’deki fabrikalarını Almanya’ya, Apple’ın ise ABD’ye taşıdığı bilgisini paylaşan Siemens Türkiye İcra Kurulu Üyesi Ali Rıza Ersoy, şöyle konuştu; “Endüstri 4.0 sayesinde sistem geçmişte olmadığı kadar mükemmel çalışıyor, geçmişte olmadığı kadar ucuzluyor. Geleceğin kararları robotlar tarafından verilecek.”


Geri
share on twitter share on facebook