Haber

Ineva, Dünya Enerji Ödülü'nü Aldı


Ineva Çevre Teknolojileri A.Ş., dünyanın en prestijli çevre ödüllerinden olan “National ENERGY GLOBE Award Turkey 2017”nin sahibi oldu.
Arıtma çamuru bertarafı alanındaki yenilikçi uygulamalarıyla ön plana çıkan Ineva Çevre Teknolojileri, yüzde 100 yerli sermaye ve Türk mühendislerinin Ar-Ge çalışmaları ile ürettikleri projesi ile ulusal kategoride Dünya Enerji Ödülü’nü aldı. 178 ülkenin bulunduğu platforma “arıtma çamuru bertarafı ve enerji geri kazanımı tesis projesi” ile katılan Ineva, binlerce proje arasından seçilerek birincilik ödülünü kazandı.
INEVA Çevre Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü Onur Taş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Üretim sistematiği için, düşük karbon ekonomisine gidiş yolunda, sürdürülebilir üretimin en önemli öğelerinden biri de atık yönetimidir. Atığın ham madde olarak yaratacağı bir değer vardır. Atık yönetimi hiyerarşisine uygun olarak geri dönüşüm ve geri kazanımı başarmak, gezegenimiz ve ülkemiz için tartışılamaz şekilde önemli ve anlamlı. Biyokütle kapsamında değerlendirilen atığı yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanıyoruz. Bu sayede de arıtma çamuru bertarafı ile elektrik enerjisi üretebiliyoruz. Bu aldığımız ödül de bizi gelecek çalışmalarımız için motive edecek nitelikte. Ar-Ge çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” diye konuştu.
2016’nın Ineva için yapılanma ve yeni projeler kazanma yılı olduğunu belirten Onur Taş, “2004 yılında temelleri atılan firmamız Mayıs 2016’da Coşkunöz Holding bünyesine katıldı. Coşkunöz Holding ile birlikte büyük bir sinerji oluştu ve şirket ivme kazandı. 2017’de de bu ivmeyle büyümeye ve kurumlara yeni tesisler kazandırmaya devam etmeyi öngörüyoruz” dedi.  

Ineva, Rusya’yı Hedefine Aldı

Arıtma çamuru bertarafı alanındaki yenilikçi uygulamalarıyla ön plana çıkan Ineva Çevre Teknolojileri A.Ş., Balkanlar’dan sonra şimdi de Rusya’yı hedefine aldı. Mayıs ayı başında Rusya’da şirket kuran Ineva, yeni projeler için yatırım faaliyetlerine hız verdi.
Ineva Çevre Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü Onur Taş, atıksu arıtma tesislerinden çıkan arıtma çamurunun çevreye verdiği zararı önlemek isteyen Rusya hükümetinin doğanın korunması ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi yönünde parlamento düzeyinde başlattığı çalışmaların, Rusya’da yatırım kararı almalarında etkili olduğunu belirtti.


Geri
share on twitter share on facebook