Haber

Akıllı Şehirlerin Geleceği İstanbul'da Konuşuldu


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, günümüzün akıllı şehirlerini geleceğe taşıyan dünyanın öncü kurum, kuruluş ve uzmanlarını biraraya getiren World Cities Expo İstanbul’17, 15-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. Teknoloji ve şehircilik entegrasyonunu metropollere taşıyarak geleceğin kent modeline yön verenleri biraraya getiren Dünya Akıllı Şehirler Fuarı’17, dünyaca ünlü konuşmacıların yer aldığı birbirinden önemli oturum ve panellerle yaklaşık 10 bin kişiyi ağırladı.
Fuarın ilk üç günü gerçekleşen oturum ve panellerde; Teknoloji ve İnovasyon, Dijital Girişimcilik, Eğitim ve Kültürel Yaşam, Ulaşım, Çevre ve Sağlıklı Yaşam, Akıllı Araçlar, Enerji, Kentsel Dönüşüm, Yönetim ve Toplumsal Katılım, Big Data ve Veri Analitiği ile Siber Güvenlik konuları, her biri alanında uzman konuşmacılarla ele alındı. Huawei sponsorluğunda gerçekleştirilen “Akıllı Şehir Stratejileri” oturumunda dijital dönüşümle birlikte akıllı hale gelen şehirlerin bugünü ve geleceği masaya yatırıldı.

“Şehirlerin 1,5 trilyon dolarlık bir kaynak ayırmaları gerekiyor”
Açılış konuşmasını gerçekleştiren İBB Başkanı Kadir Topbaş, yaşanabilir yüksek standartlı şehirlerin ancak işbirliğiyle mümkün olduğunu aktararak, bilgi ve teknolojinin paylaşımının artık kaçınılmaz hale geldiğini, bu konuda kamu yöneticilerine büyük görevler düştüğüne dikkati çekti. Şehirlerin 2020 yılına kadar 1,5 trilyon dolarlık bir kaynak ayırmaları gerektiğini söyleyen Topbaş, akıllı toplu taşıma sistemleri, enerji tasarrufu sağlayan akıllı binalar, çevre ve atık yönetimi gibi basit uygulamalarla 2050 yılına kadar yaklaşık 22 trilyon dolarlık bir tasarruf sağlanacağını tahmin ettiklerini aktardı.


Geri
share on twitter share on facebook