Haber

Clariant'tan Dünya Çevre Gününde Farkındalığı Artırma Çağrısı


Clariant, paydaşları için yarattığı katma değer ve faydalar yoluyla tüm faaliyetlerinde ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunmayı hedefliyor. Şirket bu hedefiyle paralel olarak, 5 Haziran Dünya Çevre Gününde daha yüksek bir farkındalık için çağrıda bulundu.
Clariant Kurumsal Sürdürülebilirlik Birimi Türkiye/Ortadoğu ve Afrika Başkanı Fatih Tantekin şöyle konuştu: “İnsanlığın, çevrenin ve ekonomik işleyişin iyiliği gezegendeki doğal kaynakların sorumlu şekilde yönetilmesine bağlıdır. Bu nedenle sürdürülebilirlik Clariant için her zaman temel bir odak noktası olmuştur. Türkiye’deki üretim tesislerimiz, toplumsal sorunların üzerine eğilen, iş güvenliğine öncelik veren, maliyetleri ve karbon ayak izini azaltırken verimliliği ve üretkenliği artırmak amacıyla kapsamlı enerji yönetimi araçları kullanan çözümler sunuyor. Bu durum, bizim ve paydaşlarımızın sağlıklı bir gezegene katkıda bulunmasına yardımcı oluyor. Yaptığımız katkılar sektör tarafından geniş şekilde kabul görürken, öte yandan sürdürülebilirliği daha fazla teşvik etme ve çevresel sorumluluklardan ödün vermeden gelecekte de sürdürülebilir bir yaşam tarzı yaratma yönündeki çabalarımıza devam ediyoruz.”
Clariant’ın Portföy Değerlendirme Programı (PDP), Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve Wuppertal Enstitüsü tarafından kurulan ve uluslararası çapta tanınmış kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Collaborating Centre on Sustainable Consumption and Production’ın (Sürdürülebilir Tüketim ve Üretim İşbirliği Merkezi) işbirliğiyle 2012 yılında oluşturularak uygulanmaya başlandı. Program, sürdürülebilirlik trendlerinin ve ihtiyaçlarının kapsamlı analizinin yanı sıra uzmanlar, politika belirleyiciler, şirketler, STK’lar ve sendikalar dahil olmak üzere dış paydaşların verilerine ve görüşlerine dayanıyor.


Geri
share on twitter share on facebook