Haber

IRENEC %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı Yapıldı


Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR Türkiye) tarafından yedincisi düzenlenen Uluslararası IRENEC %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı, 18-20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Konferansın ikinci günüde gerçekleştirilen “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Sisteme Entegrasyonu” özel oturumunda sektörün önemli isimleri bir araya geldi.
Yıldırım Enerji Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tamer Turna başkanlığında gerçekleştirilen oturuma GE Proje Müdürü Dr. H. Bilge Mutluer, Siemens Güç Sistemleri Danışmanlığı Grup Lideri Dr. Hasan Basri Çetinkaya ve Yıldırım Enerji Holding Proje ve Tasarım Direktörü Cemil Beşe katıldılar.
Oturumda özellikle Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut sistem içerisinde nasıl kullanılabileceği tartışılırken Avrupa’da özellikle Almanya’daki mevcut yenilenebilir enerji örneklerinin güçlü bir şebekeyle desteklendiği ve başarının büyük ölçüde bu sistemin gücü sayesinde gerçekleştiği vurgulandı.
Oturum başkanlığını yapan Dr. Turna, mali ve teknik yönden zorlu elektrik pazarında esnekliğin öneminin altını çizdi. Bu esnekliği sağlayacak en önemli teknolojilerin enerji depolama, hızlı devreye girmek ve çıkmak özelliklerine sahip doğal gaz kombine çevrim santralleri ve ultra süper kritik buhar parametrelerine göre tasarlanan temiz kömür santralleri olduğunu vurguladı.


Geri
share on twitter share on facebook