Ödül

SÜT-D Karbon Ayak İzini Düşüren Şirketleri Ödüllendirdi

Karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliğiyle mücadeleye destek olan 19 kuruluş, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından "Düşük Karbon Kahramanı" olarak ödüllendirildi.

Karbon salımında cimri davranarak iklim değişimine karşı mücadelede örnek olan kuruluşlar, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde, Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği (IETA) desteğinde düzenlenen 4. İstanbul Karbon Zirvesi’nde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından “Düşük Karbon Kahramanı” olarak ödüllendirildi. Karbon emisyonunu azaltan 42 projenin aday olduğu organizasyonda 19 kuruluş SÜT-D tarafından ödüle layık görüldü. 2017 Düşük Karbon Kahramanları ödüllerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can’ın elinden aldılar.

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu: “Dünya bizden görev bekliyor”
İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, “İklim değişimi ile mücadele etmemiz için dünyamız bizden görev bekliyor. Sanayimizin düşük karbon ekonomisinde ilerlemesi şart. Bu yıl üçüncüsünü verdiğimiz bu ödülle sadece bugünü değil, yarınını da düşünen, sürdürülebilirlik yönetim stratejisi ile ilerleyen karbon cimrilerini ödüllendirdik” ifadelerini kullandı. Enerji şirketleri ve sanayide enerji verimliliği uygulayan projelerin başvurularda öne çıktığını vurgulayan Karaosmanoğlu, “Düşük Karbon Kahramanları ile gurur duyuyoruz” dedi.

“Düşük Karbon Kahramanı” olmak için yarışıldı
Organizasyonda İncesu Rüzgar Enerji Santrali ve Yerele Etki Projesi ile Akiş Grup; Arnaz Rüzgar Elektrik Santrali ile Bereket Enerji; LAMAS III-IV Hidroelektrik Santrali Karbon Ticareti ve Sosyal Sorumluluk Projesi ile Gama Enerji; tekstil sektöründe atıksu ısı geri kazanımı çalışmalarıyla Enervis; “Önce Biz Karbon Ayak İzimizi Düşürüyoruz” sloganıyla yürüttüğü projelerle EY Türkiye; pirinadan yeşil mangal kömürü üretimi ile Ege Tarımsal Enerji; Dönüşüm Müzesi ile karbon yönetimi bilinçlenmesine katkı yapan Samsun Avdan; “Bitkisel Atık Yağları Topla, Karbonu Azalt” projesiyle Kolza Geri Kazanım; “Köyde Yeşil Ekonomi” projesiyle Temiz Enerji Vakfı (TEMEV); “Enerjimiz Çocuklar için” projesiyle ilköğrenimde 8000 öğrenciye eğitim seti, kitap, oyun, tiyatro ile ulaşma ve “Zorlu ile Karbon Ayak İzi” kitabını hazırlama çalışmasıyla Zorlu Enerji; atık ısı geri kazanımından yeşil fonlama ile engelli eğitimine destek projesiyle Shell Türkiye; boyahane pompalarında basınç optimizasyonu ile enerji verimliliği sağlayarak karbon ayak izi azaltılmasıyla Vestel Beyaz Eşya; Hafif Yaylı Sistem II. Aşama Projesi sera gazı azaltımı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi; “Sudan Sebep Fidan Dağıtımı Projesi” ile Kartal Belediyesi; “Bilim Hattı Projesi” ile İETT; “Geleceğe Enerjimiz Kalsın” projesi ile Halkbank; çiftlikten sofralara atıktan enerji eldesi uygulaması ile Sütaş; yaşam bilimleri ve medikal teknoloji operasyonlarında ve değer zinciri boyunca sera gazı emisyonlarını azaltma ve iklim esnekliğini artırma uygulaması ile BD Türkiye; Türkiye’nin ilk ısıtmalı pres teknolojisini kullanan atıksu arıtma çamuru susuzlaştırma projesi ile Organik Kimya “Düşük Karbon Kahramanı” ilan edildiler.

Atık yönetimindeki başarısıyla bir STK da ödüllendirildi
SÜT-D bu yıl bir sivil toplum örgütünü kendi izleme ve değerlendirmesi ile Düşük Karbon Kahramanı olarak belirledi. Tüm Atık ve Çevre Yönetimi Derneği (TAYÇED) atık yönetimi ve karbon azaltımı konusunda öncü ve sözcü olması nedeniyle Düşük Karbon Kahramanı seçildi.

SÜT-D Hakkında
Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D), “Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim” olgusu konusunda bilgi ve kapasite oluşturmak, konunun farkındalığını artırarak, ulusal ve uluslararası etkinliklerle yaygın etki yaratmak hedefiyle 2013 yılında kamu, iş ve akademi temsilcilerince kuruldu. SÜT-D tüm etkinliklerinde resmi erk, yerel yönetimler, üniversiteler, iş dünyası, sivil toplum örgütleri ve medya ile yakın işbirliğinde olma ve “Sürdürülebilirlik” kavramının tüm sosyal ve teknik yönleriyle uğraş vermeyi öncelikli görerek, yerküre için yeşil sivil gücünü ortaya koyuyor. 


Geri
share on twitter share on facebook