Haber

Wilo, Almanya'daki Yeni "Akıllı Fabrikası"nın Temellerini Attı


Wilo, pompa sistemleri sektörünün geleceğine yön verecek olan ilk “akıllı fabrika”nın temellerini attı. Almanya’nın Dortmund kentinde inşaat çalışmaları başlayan “akıllı fabrika”, Wilo’nun dijitalleşme stratejisinde çok önemli bir aşama olacak.
Mimarisiyle bulunduğu bölgenin çehresini değiştirecek olan fabrika, 100 milyon eurodan fazla yatırımla kurulacak olan “Wilo-Campus Dortmund” adlı dev tesisin en önemli parçası olacak. Bir dizi fonksiyonel binanın da yer alacağı, yaklaşık 26 futbol sahası büyüklüğünde, 194 bin metrekarelik bir alan üzerinde inşa edilecek olan dev tesisin 2022 yılında tamamlanması planlanıyor. Tesisin içinde yer alacak “akıllı fabrika” ise 2019 yılının başında faaliyete geçecek.

Wilo Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Hermes: “Geleceğin Dijital Fabrikasını İnşa Ediyoruz"
“Wilo-Campus Dortmund” projesinin temel atma töreni Wilo Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Hermes'in ev sahipliğinde; siyaset, ekonomi, bilim, kültür ve spor alanlarından 150’ye yakın konuğun katılımıyla yapıldı. Törende yaptığı konuşmada muhteşem bir projeyi başlattıklarını vurgulayan Wilo Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Hermes, “Geleceğin dijital fabrikasını inşa ediyoruz” dedi.
Oliver Hermes şirketin dijitalleşme stratejisine dikkat çekerek şunları söyledi: “Sektörümüzün yenilikçi lideri ve dijital öncüsü olarak yeni standartlar belirliyoruz. ‘Dijital öncü’ kavramını özellikle vurguluyorum. Çünkü içinde bulunduğumuz dijital çağda ön plandaki oyuncular arasında yer almak istiyoruz. Şirketimizin dijitalleşme vizyonu üretim standartlarından ürünlere, satış süreçlerinden yeni iş modellerine kadar tüm fonksiyonları kapsıyor.”
Fabrikanın yapıldığı Dortmund kentinin de içinde yer aldığı bölgenin (North Rhine-Westphalia) Başkanı olan Hannelore Kraft ise Wilo’nun bu büyük girişimine övgüde bulunarak, “Wilo gibi şirketlerin dijital çağın getirdiği muazzam potansiyelleri fark etmesinden dolayı çok memnunuz. Endüstri 4.0 olgusu, gelecekte bölgemizin ekonomisinin de itici gücü olacak” şeklinde konuştu.

Vakıfbank Spor Sarayı’nda, Wilo Sistemleri Tercih Edildi
Geçtiğimiz nisan ayında CEV Şampiyonlar Ligi'nde 3. kez Avrupa Şampiyonu olma başarısını gösteren VakıfBank’ın yeni tesisi VakıfBank Spor Sarayı’nın ısıtma-soğutma ve havalandırma sistemlerinde Wilo’nun pompa sistemleri kullanıldı. Dünya standartlarında bir spor tesisi olan VakıfBank Spor Sarayı, Wilo pompalarının katkısıyla enerji tasarrufu konusunda da dünyaya örnek olacak.  
Türk sporunun hizmetine sunulan VakıfBank Spor Sarayı’nda Wilo’nun TP-S, COR-Helix V, IPL, Stratos ve VSD panoları gibi birçok ürünü kullanıldı. BMS (Building Management Systems) otomasyon sisteminin kullanıldığı yapıda, panolar ve BMS sistemi sayesinde enerji tasarrufu yapılıyor. Pompaların BMS sistemine bağlı olmasının getirdiği avantajlar, işletmeye merkezi kontrol ile daha az işgücü kullanarak daha fazla iş yapılabilme olanağı tanıyor. Ayrıca pompaların BMS sistemine bağlı olması, uyarı ve arızalardan anında haberdar olunması ve bakım-onarım ihtiyaçlarının hızlıca tespit edilmesini sağlıyor.


Geri
share on twitter share on facebook