Ürün

Atlas Copco Vidalı Blower'lar ile Enerji Verimliliği

Günümüzde özellikle arıtma tesislerindeki havalandırma havuzları, membran sistemleri ve kum tutucular gibi sistemlerde blower'lar kullanılıyor.
Bu sistemlerde kullanılan blower’ların çoğu loblu ya da roots tip olarak bilinen, kayış kasnak tahrikli blower’lardan oluşuyor.
Çok gürültülü çalışan, yüksek enerji tüketimine sebep olan ve bakım periyodları daha sık olan loblu tip blower’ların tercih edilmesinde “ilk yatırım maliyetinin düşük olması” önemli bir rol oynuyor. Ancak sistem tercihlerinde blower’ların tüm çalışma süresi boyunca yarattığı maliyet gözönünde bulundurulduğunda, loblu sistemlerin daha masraflı bir teknoloji olduğu açıkça görülüyor.  
Atlas Copco, dünyada tüm blower tiplerinin (roots, vidalı, manyetik yataklı turbo, çok kademeli santrifüj) üretimini yapabilen tek firma konumunda. Firma, bu bilgi ve deneyimini, kompresör alanındaki tecrübesiyle birleştirerek, loblu/roots tipi blower’ların yerini alabilecek ZS vidalı tip pozitif deplasmanlı blower’ları müşterilerine sunuyor.
ZS vidalı tip blower’lar sonsuz vidalı sistemden oluşan bir sıkıştırma ünitesine sahip. Bu vidalı sistemi sayesinde lob teknolojisindeki gibi dış sıkıştırma yerine, dişli içerisinde (vida içi) sıkıştırma gerçekleşiyor. Bu sayede loblu blower’larda yüksek basınçlarda gerçekleşen geri kaçırma problemi ortadan kalkıyor ve vida teknolojisi ile 1.2 bar basınç değerlerine kadar ulaşılabiliyor.
ZS vidalı tip blower’larda sıkıştırma ünitesi ile motor birbirlerine direkt akuple. Bu sayede kayış kasnak kullanılmasına gerek kalmıyor ve loblu blower’lara kıyasla yüksek oranda enerji tasarrufu sağlıyor.
Her ne kadar vidalı tip blower’ların, loblu blower’lara kıyasla ilk yatırım maliyetleri yüksek olsa da, yüzde 30’a varan enerji tasarrufu sayesinde, amortisman süresi ortalama 2-2,5 sene oluyor. Bazı durumlarda bir seneden daha kısa sürede bile vidalı tip blower’lar yatırım maliyetlerini amorti ediyor.
Atlas Copco’nun yol verici, frekans konvertörü ve ses kabini ile birlikte komple paket olarak sunduğu ZS vidalı tip blower’ların vida grubuna da 5 sene garanti veriliyor.


Geri
share on twitter share on facebook