Röportaj

Danfoss Genel Müdürü Emre Gören: "Öncü Bir Rol Üstleniyoruz"

1933 yılında Danimarka'da kurulan Danfoss, o yıllarda soğutma sistemleri komponentlerini üreterek başladığı yolculuğunda bir süre sonra ısıtma komponentlerini de bünyesine katmıştı.
1968’de ise motor hız kontrol cihazlarını seri olarak üreten dünyadaki ilk firma olan Danfoss, özellikle HVAC sektörüne odaklanarak Avrupa’da güçlenmesinin ardından diğer kıtalara açılmıştı. Yüzden fazla ülkede, yirmi beş bine yakın personeliyle hizmet veren Danfoss’un Türkiye’deki çalışan sayısı ise 75 kişi. Şu anda “Isıtma”, “Soğutma”, “Motor Hız Kontrol” ve “Güç Sistemleri” olmak üzere dört ana alanda faaliyet gösteren Danfoss Türkiye’nin sorumluluk alanında İran, Pakistan, Azerbaycan ve Afganistan da bulunuyor.
Yarının dünyasında daha az kaynak ile daha fazlasını yapmaya olanak sağlayan ürünler geliştiren firma, altyapı, gıda arzı, enerji verimliliği ve çevre dostu çözümlere karşı giderek artan taleplere çözümler yaratıyor. Ürün ve hizmetleri soğutma, iklimlendirme, ısıtma, motor kontrolü ve hareketli makinelerde kullanılıyor. Aynı zamanda yenilenebilir enerji ve buna ilave olarak şehir ve kentsel toplumlarda bölgesel ısıtma alanında faaliyet gösteriyor.
Su sektörünün son yıllarda Türkiye’de gelişimine paralel olarak “Su”ya da yoğunlaşan Danfoss, bu konuda önemli çözümler sunuyor ve dikkat çekici projelerde yer alıyor. Konuyla ilgili kısa bir röportaj yaptığımız ve bilgi aldığımız Danfoss Genel Müdürü Emre Gören, “En son teknolojileri gündelik hayata adapte etmek için efor sarf ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de bakım gerektirmeyen sistemlerin ön plana çıkacağını düşünüyoruz” diyor.

Su&Çevre: Tüketici Danfoss’u genelde termostatik radyatör vanalarıyla tanıyor. Fakat HVAC ve bina çözümleri anlamında Danfoss’un çok farklı çözümleri de var, bunları biraz özetleyebilir miyiz?

Emre Gören: Termostatik radyatör vanalarımız Danfoss’un görünen yüzü olması nedeniyle çok biliniyor. Bu, aslında ağırlıklı olarak bir komponent firması olmamızdan kaynaklanıyor. Bildiğiniz gibi komponentler, ürünlerin içinde yer alırlar ve pek görünmezler. Danfoss’un çıkış noktası soğutma olduğundan bu alandaki porföyümüz çok geniş. Eşanjörler, vanalar, hat komponentleri ve kompresörler gibi çok fazla komponentimiz var. Market türü kompresörlerden chiller’lerdeki komponentlere kadar portföyümüzde çok sayıda ürünümüz mevcut. Isıtmada ise termostatik radyatör vanası, yerden ısıtma sistemleri, oda termostatlarımız, kat istasyonlarımız bulunuyor. Kat istasyonu, Danfoss’un icat ettiği ve Türkiye piyasasına soktuğu bir ürün gamı. Zamanla yerli üreticilerin girmesiyle rekabet çok değişti. Danfoss olarak Türkiye’de daire istasyonu pazarının lideri DAF Enerji’yi satın alarak tekrar güçlü bir şekilde sektöre geri döndük.
Isıtma alanında ayrıca ürünlerin birbirleriyle haberleşmelerine imkan sunan Danfoss Icon ve Danfoss Link gibi öncü ürünler geliştirdik. Eşanjörler, yine bizim için önemli bir alan. Eşanjör alanında da dünyada yeni bir satınalma yapıldı ve Sondex firması bünyemize katıldı. Danfoss’un eşanjör portföyü ile Sondex birleşince sektörün önde gelenlerinden biri olduk. Motor hız kontrol ürünlerimiz ise motorun olduğu her yerde ciddi çözümler sunuyor. AC motor sürücüleri ve invertörler konusunda uzman, dünyanın sayılı firmalarından Vacon’un satın alınmasından sonra bir anda dünyada, alanında en büyük iki firmadan biri olduk.

Su&Çevre: Su ve çevre sektörüyle ilgili ne tür çözümler sunuyorsunuz?

Emre Gören: Büyük bir pazar olan çevre ve su sektöründe dev tesisler kuruluyor. Bu tesislerde sadece elektrik değil, mekanik tarafta da verimlilik kazandıracak çözümlere ihtiyaç var. Türkiye’de su sektörü son dönemlerde çok canlandı. Biz de bu alana yoğunlaşmaya ve farklı çözümler sunmaya başladık.
Bunlardan birisi, solar pompa uygulamalarımız. Ülkede yüzbinlerce su kuyusu var ve bu sularla tarlalar sulanıyor, köylere su tedarik ediliyor. Fakat bu kuyuların çok büyük bir kısmı manuel çalışan kuyular. Solar pompa çözümlerimiz ise elektriğin olmadığı, düzensiz olduğu veya maliyetten dolayı tercih edilmediği kuyularda büyük avantaj sağlıyor. Fotovoltaik panelin ürettiği enerjiyle, şebekeden bağımsız şekilde bir pompayı sürmek aslında çok basit bir sistem. Günden güne yaygınlaşmasına rağmen bu konuda bazı sıkıntılar da yok değil. Sistemde normal, standart bir invertör ve yazılım kullanıldığında verimlilik en alt düzeyde oluyor. Böyle yazılımlar da çok az firmada var. Danfoss da VACON ürünleri ile bu konudaki en gelişmiş yazılıma sahip firmalardan birisi. Solar pompa uygulamalarının hem ülke ekonomisi hem de vatandaş için büyük katkıları olacağına inanıyoruz.

Su&Çevre: Motor hız kontrol ürün grubunuz da oldukça dikkat çekici...

Emre Gören: Su, şehirler büyüdükçe, nüfus arttıkça çok büyük yatırımların yapıldığı dinamik bir alan. Biz de motor hız kontrol ürün grubumuzla yoğun olarak bu sektöre hizmet sunuyoruz. Su idareleri ve belediyelerle yakın temaslarımız var. İdarelerin sorunlarını, projeler ortaya çıkmadan çözmeye şansımız oluyor. Bir sürü de referansımız mevcut. Motor hız kontrol sistemlerimizle pompa uygulamalarının içinde yer alıyoruz. Teknoloji gün geçtikçe gelişiyor. Çok komplike sistemler yerine artık sadece invertörlerin birbirleriyle haberleşmesiyle önemli çözümler yaratılabiliyor. Yani fiberoptik kabloyla birbirlerine bağlanan sekiz invertör ile sekiz tane motor, -ücra, kimsenin bakım için gidemediği bir yer olabilir- eşzamanlı yaşlandırılabiliyor. Tüm motorları birbirleriyle haberleştiriyor ve eş yaşlandırıyor. Yüke veya saate göre pompalardan birisi çalışıyor. Bu sayede sistemin uzun yıllar hizmet etmesi sağlanıyor. Ya da su olmadığı zaman pompaların kilitlenip bozulmaması için arada sırada çalıştırıyor. Bu tip şeyleri hiç insan müdahalesine ihtiyaç duymadan yapabilen otomatize bir sistem kurmak mümkün. Bunun için ne PLC lazım, ne de otomasyon gerekiyor. Sekiz invertör kendi içlerinde bir yazılımla bunu yapabiliyorlar. Bu, bizim tarafımızdan sunulan önemli çözümlerden birisi. Ayrıca uzak ve gidilmesi kolay olmayan lokasyonlarda uzaktan erişimle sorunlar çözülebiliyor, rutin bakımlar yapılabiliyor. Su sektöründe bu tip teknolojiler çok kullanılmaya başlandı. Danfoss da burada öncü bir rol üstleniyor. En son teknolojileri gündelik hayata adapte etmek için çok efor sarf ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de bakım gerektirmeyen sistemlerin ön plana çıkacağını tahmin ediyoruz.
Büyükşehir belediyeleri su ve atıksu idarelerinin projelerinin çoğunda yer alıyoruz ve teknolojimizle sorunlara çözümler yaratmaya çalışıyoruz. Özellikle yüksek sıcaklık gibi zor şartlar altında çalışan motor sürücülerimizle çözümler yaratıyoruz. Ücra yerlerdeki, ulaşımın çok rahat olmadığı arıtma tesislerindeki ekipmanların önleyici bakımlarla hiç bozulmamaları sağlanmalı. Bu konuda da uzaktan bakım, insan bağımsız bakım önem kazanıyor.
Desalinasyon da hem motor hız kontrol ürünlerimizle hem de yüksek basınçlı pompalara yönelik soğutma segmentimizle yer aldığımız alanlardan birisi. Bu konuyla ilgilenecek ekibimizi büyütüyoruz ve önemli projelerde yer alıyoruz.


Geri
share on twitter share on facebook